Meklēt
Izvēlne

IZNĀCIS ŽURNĀLA "MĀKSLAS VĒSTURE UN TEORIJA" 24. NUMURS

2020. gada 12. novembrī iznācis LMA Mākslas vēstures institūta (MVI) zinātniskā žurnāla “Mākslas Vēsture un Teorija” (ISBN 1691-0869) 24. numurs.

Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultātes docenta Dr. Ilmāra Dirveika rakstā atklājas Mālpils muižas oranžērijas liktenis, MVI vadošā pētniece Dr. Kristiāna Ābele pētījusi Rēveles periodu (1906–1909) gleznotāja Vilhelma Purvīša dzīvē un mākslā, MVI zinātniskā asistente un LMA doktorante Karīna Horsta iepazīstina ar Ernesta Štālberga projektēto Rīgas pilsētas blokmāju Lomonosova ielā 12 plašā 20. gadsimta 20. gadu Eiropas sociālās arhitektūras kopainā, savukārt mākslas kritiķe, kuratore un LMA doktorante Jana Kukaine piedāvā viscerālo feminismu kā mākslas interpretācijas metodi.

Mākslas vēsturniece Dr. Merike Kuriso (Merike Kurisoo) no Igaunijas Mākslas muzeja filiāles – Nigulistes (Sv. Nikolaja baznīcas) muzeja – Tallinā apkopo tur sarīkotās viduslaiku Livonijas mākslas izstādes “Jaunava Marija. Sieviete, māte, karaliene” (2019–2020) pieredzi, savukārt pēc fotoieskata izstādē “Mērijas ceļojums. Grosvaldu ģimenes stāsts” (2019, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs) rakstniece un režisore Kristīne Želve dalās ar šī projekta īstenošanā notikušajiem atklājumiem.

Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes eksperte Dr. Rūta Kaminska recenzē LMA Mākslas zinātnes nodaļas docentes Dr. Ineses Siricas grāmatu par Latvijas pūra mēbeļu otējumiem, kas ir sestais izdevums sērijā “Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures institūta disertācijas” (2020), bet MVI vadošā pētniece Dr. Stella Pelše izvērtē apgāda “Neputns” nesenās biogrāfiskās monogrāfijas – Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja vadītājas Dr. Nataļjas Jevsejevas grāmatu par Aleksandru Beļcovu (2019) un mākslas kritiķes un LMA doktorantes Santas Hiršas grāmatu par Andri Breži (2020).

“Mākslas Vēsture un Teorija” ir 2003. gadā izveidots recenzēts zinātnisks izdevums, kas iekļauts vairākās starptautiskās datubāzēs (SCOPUS, EBSCO, CEJSH, CEEOL, KUBIKAT). Tāpat kā iepriekš, numura sagatavošanu vadīja galvenā redaktore MVI vadošā pētniece Dr. Elita Grosmane un izdošanu atbalstīja Valsts kultūrkapitāla fonds.

Ņemot vērā attālinātā darba apstākļus, par iegādi lūdzam vienoties, piesakoties MVI Facebook lapā (https://www.facebook.com/lmamvi) vai sazinoties ar kādu no Rīgā dzīvojošajām MVI darbiniecēm – Kristiānu Ābeli (, t. 26162678), Stellu Pelši () un Dainu Lāci (). Žurnāls pieejams arī izdevniecības “Zinātne” grāmatnīcā Zinātņu akadēmijas augstceltnē. Par papildu iespējām un izmaiņām ziņosim MVI Facebook kontā.