Meklēt
Izvēlne

Izstāde „citādāk nekā parasti. Laikmetīgais dizains un ieraduma spēks"

No 2015. gada 11. aprīļa līdz 14. jūnijam Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM; Rīgā, Skārņu ielā 10/20) būs skatāma Vācijas Ārējo sakaru institūta (ifa) izstāde „citādāk nekā parasti. Laikmetīgais dizains un ieraduma spēks / anders als immer. Zeitgenössisches Design und die Macht des Gewohnten”.

Piektdien, 10. aprīlī, plkst. 12.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā notiks preses konference, kurā organizatori un izstādes dalībnieki informēs par projektu.

Preses konferencē piedalās:
Johannes Dāls (Johannes Dahl, Vācija), Gētes institūta Rīgā direktors – pastāstīs par institūta mērķiem un uzdevumiem, lai veicinātu Vācijas un Latvijas sadarbību kultūrā un mākslā;
Folkers Albuss (Volker Albus, Vācija), Vācijas Ārējo sakaru institūta (ifa) izstādes „citādāk nekā parasti. Laikmetīgais dizains un ieraduma spēks” kurators – dalīsies savā personīgajā pieredzē, prezentējot izstādi daudzās valstīs;
Inese Baranovska, izstādes Latvijas kuratore, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Latvijas dekoratīvās mākslas un dizaina departamenta vadītāja – raksturos projekta realizācijas gaitu Rīgā;
Ieva Kalēja, dizainere („MAMMALAMPA”);
Artūrs Analts, Rūdolfs Strēlis, dizaineri („VARIANT STUDIO”);
Rihards Funts, dizainers („RIJADA”);
– Jānis Straupe, dizainers.

Preses konferenci vada LNMM Latvijas dekoratīvās mākslas un dizaina departamenta vadītāja Inese Baranovska.

Pasākums norisināsies latviešu un vācu valodā ar sinhrono tulkojumu latviešu valodā.

Preses konferences laikā žurnālisti varēs uzdot jautājumus izstādes organizatoriem. Pēc oficiālās daļas būs iespēja individuāli intervēt projekta īstenošanā iesaistītās personas, fotografēt un filmēt ekspozīciju. Pasākuma noslēgumā mediju pārstāvjiem tiks piedāvāta neliela pārskata ekskursija izstādes kuratora Folkera Albusa pavadībā (angļu valodā bez tulkojuma).

Izstādes atklāšana 2015. gada 10. aprīlī plkst. 17.00.

PAR IZSTĀDI
Ārējo sakaru institūts (ifa) sadarbībā ar kuratoru Folkeru Albusu (Volker Albus) izstādē „citādāk nekā parasti. Laikmetīgais dizains un ieraduma spēks” piedāvā īpaši atlasītus piemērus, kas spilgti raksturo mūsdienu dizaina fenomenu – spēju paskatīties uz ierastām lietām no citas perspektīvas.

106 dažādi darbi un kopumā 148 objekti, ko radījuši 47 Vācijā un 20 citās Eiropas zemēs strādājoši dizaineri un dizaineru grupas, atklāj to lielo daudzveidību, kā var atšķirīgi risināt dažādus dizaina uzdevumus. Izstāde provocē diskutēt par priekšmetiem, vērtējot tos saistībā ar funkcionalitāti, izmantotajiem materiāliem, konstrukciju un kontekstu.

Plaukts, austrumu paklājs, atzveltnes krēsls – šie raksturojošie nosaukumi paši par sevi raisa konkrētas asociācijas par priekšmeta konstruktīvajām, dekoratīvajām un formveides īpašībām. Tieši tādēļ dizaineri ierosina apšaubīt tradicionāli aprobētās dizaina pamatnostādnes, parādot to absurdo dabu. Dizaina objekti ne tikai raisa izbrīnu, bet arī iedvesmo palūkoties uz sevi „jaunā gaismā”, reflektēt uz sagaidāmo, atkāpjoties no tradicionālajiem uzvedības kodiem, noteiktiem nosacījumiem un pārskatot iesīkstējušos priekšstatus. Šie „ieraduma spēka pārrāvumi” savā būtībā atspoguļo tās dziļās sociālās un kulturālās izmaiņas, kuras šobrīd piedzīvojam visās ikdienas dzīves sfērās, kas manifestējas tādos atslēgas vārdos kā mobilitāte, migrācija, ēšanas un uztura ieradumu izmaiņas un daudzos citos.

Konkrētās dizaina diskusijas starptautisko aspektu šajā izstādē varam vērtēt no diviem skatpunktiem. Pirmkārt, darbu skaits ir ievērojams, jo paralēli 47 Vācijā strādājošu dizaineru un dizaineru grupu darbiem ir izstādīti 20 objekti, kuru autori pārstāv Dāniju, Franciju, Itāliju, Nīderlandi, Austriju, Portugāli, Zviedriju, Šveici un Spāniju. Otrkārt, Vācijas Ārējo sakaru institūta (ifa) kuratori ir aicinājuši katru izstādes „citādāk nekā parasti” starptautiskās turnejas sadarbības partneri piedāvāt vietējo dizaineru un dizaineru grupu darbus, kas strādājuši pie izvirzītās tēmas problemātikas. Mēs varam būt lepni, ka visi astoņi LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja speciālistu ieteiktie autori un Latvijas dizaina paraugi tika iekļauti Rīgas ekspozīcijā, proti:

• Artūrs Analts, Rūdolfs Strēlis („VARIANT STUDIO”) – krēsls „Tilts” un kāpnes „Led Zeppelin”;
• Zane Homka („RIJADA”) – drēbju pakaramais „Kocis”;
• Rihards Funts („RIJADA”) – rotaļlieta „Pīle”;
• Ieva Kalēja („MAMMALAMPA”) – stāvlampas „Līgava” un „Viedā”;
• Māra Skujeniece – porcelāna vāžu sērija „Spoles”;
• Jānis Straupe – augļu trauks, riekstu trauks un vīna turētājs;
• Aldis Circenis („RIGA CHAIR”) – taburete „Bloom” un šūpuļmanta „Riga Roo”.

Projektu papildina apjomīga pasākumu programma, kuru 9. aprīlī plkst. 18.30 Gētes institūtā Rīgā ievadīs izstādes kuratora Prof. Folkera Albusa lekcija „Plaukts. Piezīmes par otršķirīgas mēbeles konstrukciju, konfigurāciju un funkciju”. Priekšlasījums norisināsies vācu valodā ar sinhrono tulkojumu latviešu valodā. Ieeja pasākumā ir bez maksas.

Izstādi organizē Vācijas Ārējo sakaru institūts (ifa), Štutgarte, un Gētes institūts Rīgā sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju.

Sīkāka informācija:
DMDM mājas lapa (klikšķināt šeit)
Gētes institūta Rīgā mājas lapa (klikšķināt šeit)
IFA mājas lapa (klikšķināt šeit)

Izstādes norises vieta:
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Lielā zāle
Skārņu iela 10/20, Rīga