Meklēt
Izvēlne

Izstāde “Casa Castiglioni” Latvijas Mākslas akadēmijā

No 2014. gada 11. novembra līdz 29. novembrim Latvijas Mākslas akadēmijā ir apskatāma itāļu arhitektam un dizaineram Akillem Kastiljoni (Achille Castiglioni) veltīta izstāde “Casa Castiglioni”. Tās ietvaros, atklājot izstādi un papildinot retrospekciju ar aizraujošiem stāstiem, 10. novembrī ar lekciju par tēva veikumu uzstājās dizainera meita Džiovanna Kastiljoni (Giovanna Castiglioni) - Akilles Kastiljoni fonda un muzeja vadītāja Milānā. 

Pirmo reizi Baltijā vienkopus skatāmi visi slavenākie Akilles Kastiljoni projektētie objekti. Ekspozīcijā izstādīti vairāk nekā trīsdesmit godalgotas un mākslas muzejos eksponētas dizaina ikonas – mēbeles no Zanotta, gaismas ķermeņi no Flos un aksesuāri no Alessi dizaina rūpnīcām. Asprātīgi, atpazīstami un funkcionāli, eksponētie priekšmeti prezentē ne tikai Kastiljoni, bet arī Itālijas dizaina spēcīgākos aspektus – formālo estētiku, kas seko funkcijai un komunicē ar lietotāju gan racionālā, gan emocionālā līmenī.

Viens no īpašākajiem izstādē apskatāmajiem priekšmetiem ir lampa Arco (1962) - stāvlampas un griestu lampas kvalitāšu apvienojums vienā objektā. Lampa ir uzskatāma par pirmo arkas formas grīdas gaismekli un sešdesmito gadu apgaismojuma dizaina revolūciju. Savukārt formā neparastais Mezzadro (1957) krēsls demonstrē dizainera prasmi iedvesmoties no ikdienas priekšmetiem. Krēslā apvienots traktora sēdeklis, motora amortizācijas detaļa un koka pakāpiens, veidojot asprātīgu un drosmīgu formas risinājumu. Ne mazāk saistošs Ready Made dizaina paraugs ir arī Akilles lampa Toio (1962), kas veidota no automobiļa luktura, makšķerauklas un skatam nenosegta transformatora, kā arī ironiskais krēsls Sella - riteņa sēdeklis un tērauda kāts, kas iestiprināts puslodē.

Izstādes ietvaros Latvijas Mākslas akadēmijas studenti tika aicināti piedalīties Akilles Kastiljoni dizainam veltītā konkursā, savas idejas skiču un maketu veidā eksponējot līdzās dizainera darbiem. Desmit žūrijas atlasīti pretendenti iegūs iespēju cīnīties par konkursa galveno balvu.

No 1954. līdz 1968. gadam, darbojoties tandēmā ar brāli Pjēru Džakomo (Pier Giacomo), bet pēc viņa pāragrās nāves – viens, Akille Kastiljoni (1918 – 2002) ir uzprojektējis vairāk nekā 150 objektus. Ilglaicīgās karjeras laikā viņš ir apbalvots ar deviņām industrijas prestižākajām godalgām – Compasso d'oro balvām. Akille Kastiljoni ir viens no ADI (Association for Design Industry) dibinātājiem, kā arī no 1969. līdz 1993. gada Turīnas un Milānas Politehnisko universitāšu profesors. 14 Akille Kastiljoni projektētie objekti ir izstādīti pasaules prestižākajos mākslas muzejos.

Izstādi papildināja arī plaša sarīkojumu programma. Latvijas Mākslas akadēmijā, Kalpaka bulvārī 13, Rīgā, 10. novembrī notika preses skate ar Džiovannas Kastiljoni piedalīšanos un Džiovannas Kastiljoni lekcija - ekskursija, kuru piedāvājam aplūkot video ierakstā. 

Izstāde un Džiovannas Kastiljoni lekcija Latvijas Mākslas akadēmijā visiem interesentiem pieejama ar interjera dizaina galerijas Trentini atbalstu. Ieeja brīva.

Kuratore: Jeļena Solovjova

Izstādes koncepcijas iedvesmas avots: Džiovannas Kastiljoni un Marko Marcini (Marco Marzini) kūrētā izstāde  A Casa Castiglioni, 2011. gadā

Rīkotāji: interjera dizaina galerija Trentini, Latvijas Mākslas akadēmija

Partneri: Alessi, Flos, Zanotta


Informāciju sagatavoja:
Jeļena Solovjova


Darba laiks:
Otrdien, trešdien, piektdien, sestdien: 11.00 – 18.00
Ceturtdien: 11.00 – 19.00
Pārtraukums: 14.30 – 15.00
Pirmdien, svētdien: slēgts

Izstādes norises vieta:
Latvijas Mākslas akadēmijas 1. stāva zāle
Kalpaka bulvāris 13, Rīga