Meklēt
Izvēlne

Izstāde "Dīgt, augt, ziedēt"

No 2014. gada 24. aprīļa līdz 24. maijam Latgales Kultūrvēstures muzeja izstāžu zālē Rēzeknē notiks mākslinieču Ingas Onževas un Manuš izstāde „Dīgt, augt, ziedēt” – glezniecība, tekstilmāksla un autortehnikas.

Darbu tapšanas idejiskais pamats ir abu mākslinieču aizraušanās ar dārza kultūru visplašākajā nozīmē. Ne tikai baudīt gadalaiku maiņu caur dārza ziedēšanu, bet arī izprast zemes sastāva nozīmi katras puķes un krūma izvēlē un novērtēt mēslojuma zelta vērtību.

Tas, kā top dārzs, cieši saistīts ar mākslinieka personību, ar spēju izvēlēties, atteikties, paredzēt, ar spēju kļūdīties un visu sākt no jauna. Apbrīnojamā veidā dārza veidošana ir cieši saistīta arī ar mākslas darba radīšanu. Nepilnība puķu dobes plānošanā rada gleznas nevainojamo kompozīciju. Sēšanas rūpīgums rada nemiera rašanos dvēselē – kaut kas dīgst, laužas cauri, lai sāktu iezīmēties ideja, ko radīt. Radošais nemiers aug un tiek pārbaudīts, vai iesētais dīgst, vai ir kas nosalis pavasara salnās, tiek atklātas pārsteidzošas lietas dārzā, jo ne vienmēr atceries, ko un kur esi iestādījis. Tā tiek atklātas pārsteidzošas likumsakarības radītajā – mākslinieks var savienot laiku: dīgšanas laiku ar spēcīgu ziedēšanu, pēdējo sniegu ar vasaras tveici, dārza noslēgtību ar bezgalīgiem horizontiem. Zaļais top sarkans, debesis ir zemes atspulgs, tu sāc augt otrā cilvēkā un ieiešana dārzā top par ieiešanu Gara dzīvē.

Pienāk brīdis, kad vislielāko brīvību mākslinieks un dārznieks piedzīvo nevis piepildot, bet gan atsakoties, nevis radītā šķietamajā pilnībā, bet gan savas nepilnības izpratnē.

Asns dīgst, aug un tad sāk ziedēt. Brīnums.

Teksts: Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiāles Tekstilmākslas apakšnozares pasniedzēja Daina Manuško (Manuš).

Darba laiks:
Otrdien–piektdien: 10.00–17.00
Sestdien: 10.00–16.00
Svētdien, pirmdien: slēgts

Latgales Kultūrvēsturs muzejs
Atbrīvošanas aleja 102, Rēzekne