Meklēt
Izvēlne

Jāņa Akuratera muzejs aicina uz projektu "Maģiskais teātris - ieeja tikai jukušiem. Akuraters vai Hese" Eiropas Savienības mājā

Jāņa Akuratera muzejs aicina iesākt Muzeju nakti 2013. gada 18. maijā plkst. 18.00 ar Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzēju un Jāņa Akuratera muzeja kopīgi veidoto projektu „Maģiskais teātris - ieeja tikai jukušiem. Akuraters vai Hese”. Seansi gaidāmi arī pēc Muzeju nakts: 29. maijā plkst. 16.00 un 30. maijā plkst. 14.00 (latviešu un angļu valodā); 12. jūnijā plkst. 16.00 (latviešu valodā).

Izstādes – akcijas „Maģiskais teātris – ieeja tikai jukušiem. Akuraters vai Hese?” atklāšana gaidāma Muzeju naktī 18. maijā plkst. 18.00 (latviešu valodā) un plkst. 23.30 (latviešu un angļu valodā).

Izstādi / akciju veido: 
Inguna Audere (Latvija) un Maikls Rodžers (ASV) – stikla mākslas objekti

Viktors Jansons – scenārijs, režija, komentārs
Juris Kulakovs – komponists
Kristīne Vismane – Spēles Maģistra asistente Marija / Hermīne
Ieva Lešinska – Jāņa Akuratera dzejas atdzejotāja angļu valodā
Some 1 – telpas dizains
Inguna Audere, Maira Valtere – izstādes / akcijas kuratores

„Stepes vilks” – izcilā vācu 20.gs.autora, Nobela prēmijas laureāta Hermaņa Heses romāns, kas pirmoreiz publicēts 1927.gadā. „Vilks” – pseidonīms, kuru latviešu dzejnieks un rakstnieks, viens no Latvijas Valsts veidotājiem 1918.gadā – Jānis Akuraters ir izmantojis 20.gs.sākumā, laikā, kad nobrieda viņa radošā mākslinieka personība, laikā, kad brīvības un dzīvības idejām īpašu vērtību radīja 1905.gada revolūcija.

Izstāde – akcija „Maģiskais teātris – ieeja tikai jukušiem. Akuraters vai Hese?”, kas no 18. maija līdz 13. jūnijam būs apskatāma Eiropas Savienības mājā, ir būvēta kā savdabīga interaktīva spēle – performances stilā. Izstādes / akcijas radošā grupa vēlas atklāt Jāni Akurateru, viņa personības pamatkodu, sākumdzeju, par bāzes pamatni izvēloties Hermaņa Heses romāna/esejas „Stepes Vilks” matricu un vēlās uz Akurateru un Hesi paskatīties caur stikla prizmu. Izstādes / akcijas kompozīcija ietver „Stepes vilka” komentāru montāžu ar Akuratera dzejas teksta lasījumu, speciāli komponētiem dziedājumiem, stikla mākslas objektiem un telpas dizainu. Var teikt, ka Jānis Akuraters un Harijs Hallers ir kā divi spoguļi nolikti viens pret otru. Hese raksta: „Patiesībā visiem cilvēkiem būtu jābūt cits citam par spoguli, būtu tā jāatbild un jāatbilst cits citam”.

Izstādē savu versiju par Hermaņa Heses romānu „Stepes vilks” sniedz divi stikla mākslinieki – Inguna Audere (Latvija) un Maikls Rodžers (ASV).

Inguna Audere ir profesore Latvijas Mākslas akadēmijas Stikla mākslas nodaļā. Ingunas izteiksme mākslā veidojas, apvienojot pagātnes faktus ar tagadni. Meklējot līdzības un saikni starp cilvēkiem, lietām, notikumiem un dabu, viņa veido vizuālas metaforas stiklā, kurās laika dimensijai nav lielas nozīmes.

Maikls Rodžers (Michael Rogers) (ASV) kopš 2002.gada ir profesors Amerikas Amatniecības skolas Ročesteras Tehnoloģiju institūtā. Viņš ir viens no valsts izcilākajiem stikla māksliniekiem, kura darbos tiek apvienots teksts un objekts. Pirms darba Ročesteras Tehnoloģiju institūtā, Rodžers dzīvoja un strādāja Japānā, kur viņš bija stikla mākslas programmas vadītājs Ači Universitātē Kanuā.

Izstādē / akcijā „Maģiskais teātris – ieeja tikai jukušiem. Akuraters vai Hese?” būs aplūkojumi abu autoru darbi, kas tapuši, iedvesmojoties un interpretējot Hermaņa Heses „Stepes vilku”. Tā Maikls Rodžers sniedz savu „Stepes vilka” manuskripta versiju, īstenojot to kā trauslu gaisīgu rakstu uz neskaitāmu tauriņu spārniem. Un šo manuskripta visur esamības izjūtu no malas vēro, varbūt „inscenē” stiklā izlietie cilvēka un vilka galvaskausi. Inguna Audere savos darbos izspēlē gan personības un maskas tēmu ar stikla šķiedrā veidotajiem „Stepes vilka” varones Hermīnes karnevāla tērpiem, gan dvēseles sašķeltības problemātiku.

Hermanis Hese rakstīja: „Katram laikmetam, katrai kultūrai, katram paražu un tradīciju kopumam ir sava struktūra, savs – tai piederīgais maigums un skarbums, skaistums un nežēlīgums, katrs zināmas ciešanas uzskata par pašsaprotamām, pacietīgi samierinās ar zināmu ļaunumu. Par īstām mokām, par elli cilvēka dzīve kļūst tikai divu laikmetu, divu kultūru un divu reliģiju sadures punktā.”

Izstāde – akcija „Maģiskais teātris – ieeja tikai jukušiem. Akuraters vai Hese?” ir ceļojošais projekts, kas katrā pieturvietā, iedvesmojoties no jaunās telpas, mainās un papildinās ar jauniem elementiem un iepriekšējās pieredzes liecībām. Aizsākums tam bija 2012.gada nogalē ar VKKF atbalstu izveidotā izstāde/akcija Jāņa Akuratera muzejā. No 2012.gada 9.novembra līdz 2. decembrim izstāde/akcija bija apskatāma Zviedrijā – Visbijas galerijā „Goccart”, kur izskanēja arī Jura Kronberga atdzejotie Jāņa Akuratera dzejoļi zviedru valodā. Eiropas Savienības mājā par abām iepriekšējām akcijām vēstīs videofilmas, kuras veidojuši Jānis Rēdlihs un Viktors Jansons.

Izstādes akcijas laikā notiks arī īpaši seansi, kuros Jāņa Akuratera dzeju lasīs un komentēs ar atsaucēm uz Hermaņa Heses „Stepes vilku” Viktors Jansons un speciāli akcijai savas komponētās dziesmas izdziedās Juris Kulakovs. Eiropas Savienības mājā paredzēti arī divarpus (Muzeju naktī 18. maijā plkst. 23.30, 29. maijā plkst. 16.00 un 30. maijā plkst. 14.00) seansi latviešu un angļu valodā, kuros piedalīsies kā Spēles Maģistra asistente – Kristīne Vismane, kura lasīs Ievas Lešinskas angļu valodā atdzejotos Jāņa Akuratera dzejoļus.

Ieeja izstādē un akcijas seansos ir bezmaksas. Izstādi / akciju atbalsta Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, Latvijas Mākslas akadēmija, biedrība „Rade” , Memoriālo muzeju apvienības Jāņa Akuratera muzejs.

Eiropas Savienības māja
Aspazijas bulvāris 28, 1. stāvs
18.05.2013 – 13.06.2013
Izstāde – akcija

Papildu informācija:
Tel.: 26703293 (Maira Valtere, programmas kuratore)
E-pasts: akuratera.muz(abols)inbox.lv">, akuraters(abols)memorialiemuzeji.lv">