Meklēt
Izvēlne

"(ne)MĀKSLINIEKA STĀSTS"

Kalpaka bulvāris 13, Rīga, Latvija

Izstāde "(ne)MĀKSLINIEKA stāsts"

LMA aula
9/01–26/01/20

Izstādes atklāšana: 8. janvārī plkst. 18.00

Latvijas Mākslas akadēmijā jau daudzus gadus pastāv kāda laba tradīcija. Mākslas vēstures un zinātnes apakšnozares 4. kursa studenti Latvijas mākslas vēstures kursa ietvaros veido izstādi. Iepriekšējo gadu izstāžu projektu saturs variējās no mākslas formveides līdz Mākslas akadēmijas vēsturiskajai attīstībai.

2020. gada janvāri piedāvājam sākt ar filosofiskiem jautājumiem - kurā brīdī mākslas darba radītājs kļūst par mākslinieku? Cik svarīga loma mākslinieka tapšanā ir Mākslas akadēmijai kā izglītības iestādei? Vai akadēmiskās izglītības diploms ir vienīgais apliecinājums mākslinieka statusam? Vai gleznotājs bez atestāta ir mākslinieks, vai tikai amatieris, kaut reizēm talantīgs?

Kādam jautājumi var šķist neērti. Uz tiem mēdz pasprukt ļoti vienkāršotas un vispārinātas atbildes. Mūsu mērķis ir nevairīties no viedokļu daudzveidības un problēmsituāciju atklāšanas. Tā kā Latvijas Mākslas akadēmija nesen nosvinēja simtgadi, nekādā veidā nenoniecinot mūsu augstskolas ievērojamo ieguldījumu mākslas izglītības kopšanā, vēlamies uz mākslinieka tapšanu palūkoties no nedaudz atšķirīga skatupunkta.

Mēs runāsim par grūtībām. Par tās daudzveidīgajām izpausmēm, kas stājas māksliniekam tapšanas ceļā. Kādam problēmas ir radījis paša nepiekāpīgais raksturs vai jaunības dienu maksimālisms. Citam tas ir liktenis vai ideoloģiskās barjeras, kas liedza citādību. Arī veselības problēmas, līdzekļu trūkums vai nesaprašanās ar mācībspēkiem. Tomēr visus stāstus vieno viens -  šodien visas izstādē aplūkotās personības ir Latvijai nozīmīgas.

Filosofiskie jautājumi, kuri, iespējams, nekad negūs viennozīmīgu atbildi, mudina domāt un diskutēt arī par esošās mākslas izglītības sistēmas plusiem un mīnusiem. Pagājušie akadēmijas simts gadi ir tikai vēl viens atskaites punkts, kura izvērtēšana un fiksēšana ļauj veiksmīgāk un drošāk raudzīties nākotnē.

Izstādi organizē Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures un teorijas nodaļas IV kursa studenti Dr. art. Andra Teikmaņa vadībā.

! Pasākuma norise tiks fotografēta un filmēta. Ar savu ierašanos pasākumā Jūs sniedzat piekrišanu savu personas datu apstrādei.