Meklēt
Izvēlne

Konkursā "SEB stipendija glezniecībā" uzvaras laurus plūc Klāvs Loris

Konkursa „SEB stipendija glezniecībā” svinīgajā noslēguma ceremonijā, kas norisinājās 2013. gada 27. maijā, tapa zināms konkursa laureāts – LMA Glezniecības apakšnozares 3. kursa students Klāvs Loris, kurš apbalvojumu saņēmis par darbiem „Viena essme divos” (2012) un „Ceļā” (2012).

SEB bankai sadarbojoties ar Latvijas Mākslas akadēmiju, stipendiju konkurss šogad notiek jau sesto reizi un tā mērķis ir paust atzinību jaunajiem talantiem par izcilu sniegumu glezniecībā. Konkursa izstāde apmeklētājiem atvērta vēl līdz š.g. 30. maijam.

Klāvs Loris nešaubīgi ir viens no talantīgākajiem savas paaudzes jaunajiem māksliniekiem. Latvijas Mākslas akadēmijā viņš iestājies pēc Rīgas Jaņa Rozentāla mākslas vidusskolas absolvēšanas un paguvis sevi apliecināt gan vairākās grupu izstādēs, gan arī 2011. gadā „Galerijā L” sarīkotajā personālizstādē „Apzinātie līmeņi” (kopā ar Zani Tuču). Jaunais mākslinieks ir arī viens no Latvijā pirmā ilustrāciju žurnāla „Popper Magazine” (iznāk kopš 2010. gada) veidotājiem. Klāvs Loris 2012. gada rudenī kļuva par vienu no „Brederlo – von Sengbusch mākslas prēmijas 2012” laureātiem.

Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības katedras vadītājs doc. Andris Vītoliņš viņu raksturo kā jau nobriedušu augsta līmeņa profesionāli un spilgtu personību: „Klāvs zina, ko grib un ko dara. Viņš ir gleznotājs, kas eksperimentē ar virsmu, materiāliem un viņam uz visu ir oriģināls skatījums”. Jāpiebilst, ka konkursa „SEB stipendija glezniecībā” izstādē jaunā mākslinieka eksperimentētāja gars lieliski atklājas ne tikai viņa darbus vienojošajā cilvēka un telpas mijiedarbības idejā, bet arī mūsdienās gandrīz aizmirstās enkaustikas tehnikas lietojumā.

Klāvs Loris apbalvojumu saņēmis sīvā konkurencē – konkursā piedalījās kopā 45 jaunie mākslinieki, kas žūrijas vērtējumam iesnieguši 68 glezniecības darbus. Pretendentu sniegumu vērtēja žūrija, kuras vidū bija gan profesionāli mākslinieki un mākslas nozares eksperti, gan Latvijas Mākslas akadēmijas pedagogi: LMA rektors prof. Aleksejs Naumovs, prorektors jaunrades un administratīvajā darbā prof. Kristaps Zariņš, Glezniecības katedras vadītājs doc. Andris Vītoliņš, Vizuālās mākslas un kultūras vēstures un teorijas katedras vadītāja asoc. prof. Silvija Grosa, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce, mākslas kritiķe un kuratore Helēna Demakova, mākslinieks Miervaldis Polis, SEB bankas prezidents Ainārs Ozols un SEB bankas Private Banking vadītāja Aija Miķelsone.

Turpinot tradīciju, skatītāju simpātijas noteikšana bija izstādes apmeklētāju rokās. No ekspozīcijas atklāšanas līdz š.g. 25. maijam ikvienam viesim bija iespēja ar savu balsi atbalstīt to mākslinieku un gleznu, kas izstādes apmeklējuma laikā uzrunājusi visvairāk. Šogad vislielāko apmeklētāju atzinību saņēma Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības apakšnozares 3. kursa studente Linda Vigdorčika ar darbu „Divi satiekas Zilupē”.

„Raugoties uz Mākslas akadēmijas studentu glezniecības darbiem, vērojams, ka tajos spilgti atklājas Eiropas mākslā aktuālās tendences. Ar interesi tverot kosmopolītiskās kultūrtelpas piedāvājumu, mūsu jaunie mākslinieki pierāda, ka ir atvērti pasaulei un, akumulējot vērtīgu starptautisku pieredzi, prasmīgi iet savu ceļu un mērķtiecīgi attīsta paši savu unikālo māksliniecisko redzējumu. Latvijas jauno mākslinieku paaudzes un arī konkursa izstādes spēks slēpjas dažādībā – glezniecisko paņēmienu, māksliniecisko izteiksmes līdzekļu un koncepciju plašajā spektrā. Konkurss „SEB stipendija glezniecībā” ik gadu ir sava veida atskaites punkts, kad paraudzīties uz glezniecības kopainu un reflektēt par to. Esam gandarīti par sadarbību ar SEB banku – izcilu partneri, kura interese par jauno mākslā gadu no gada ir dzīva un nerimstoša,” pārdomās par jauno mākslinieku sniegumu un konkursu „SEB stipendija glezniecībā” dalās Latvijas Mākslas akadēmijas rektors prof. Aleksejs Naumovs.

„Profesionalitāte, kvalitāte un radoša pieeja ir SEB banku un Mākslas akadēmijas jauno talantu vienojošās vērtības. Tieši tāpēc esam gandarīti konkursa balvas laureātam dāvāt iespēju doties radošā braucienā uz kādu no Eiropas Savienības valstīm pēc savas izvēles, kā arī piešķirt stipendiju 1200 Ls apmērā. Mēs ticam, ka prēmija, kas jaunajiem māksliniekiem paver vienreizēju iespēju gūt unikālu pieredzi ārvalstīs un investēt radošajā darbā, ir nozīmīgs atspēriena punkts turpmākās profesionālās karjeras attīstībā,” atzīst SEB bankas prezidents Ainārs Ozols.

Kopš 2008. gada, kad tika iedibināta „SEB stipendija glezniecībā”, to saņēmuši pieci talantīgi mākslinieki. 2008. gadā konkursa laureāte bija Neonilla Medvedeva, 2009. gadā – Atis Jākobsons, 2010. gadā – Zane Tuča, 2011. gadā – Elza Sīle. Iepriekšējā konkursā, kas noritēja 2012. gada aprīlī un maijā, galvenā balva tika piešķirta Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības apakšnozares 3. kursa studentei Laimdotai Steķei par darbiem „Vieta I” un „Vieta II”, savukārt skatītāju simpātijas balvu ieguva Glezniecības apakšnozares maģistrantūras studente Darja Fjodorova par darbu „Karmena”.

Izstādes darba laiki:
Otrdien, trešdien, piektdien, sestdien: 11.00 – 18.00
Ceturtdien: 11.00 – 19.00
Pārtraukums: 14.30 – 15.00
Pirmdien, svētdien: slēgts

Ieeja bez maksas

Norises vieta:
Latvijas Mākslas akadēmijas aula
Kalpaka bulvāris 13, Rīga