Meklēt
Izvēlne

Konstantīna Rončevska pieminekļa rekonstrukcija

Latvijas Mākslas akadēmija, apzinot savu vēsturi un tās nozīmību Latvijas kultūras un mākslas kontekstā, īstenojusi ievērojamā tēlnieka un ilggadējā tēlniecības meistardarbnīcas vadītāja profesora Konstantīna Rončevska (1875–1935) kapa pieminekļa rekonstrukciju. Atjaunotā piemiņas zīme atrodas Miķeļa kapos Rīgā. 

Rekonstrukciju veica Latvijas Mākslas akadēmija prof. Bruno Strautiņa vadībā, pieminekļa labiekārtošanas un uzstādīšanas darbos iesaistoties Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības apakšnozares mācībspēkiem un studentiem. Projekts īstenots ar Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.

Poļu izcelsmes mākslinieks, ievērojamais tēlnieks un arhitektūras vēsturnieks Konstantīns Rončevskis tēlotājmākslas studijām pievērsās 20 gadu vecumā, sākumā mācoties pie Jaņa Rozentāla, bet vēlāk studējot tēlniecību Minhenē un Parīzē. Pēc atgriešanās Rīgā 1911. gadā viņš strādāja par pasniedzēju Rīgas pilsētas mākslas skolā, kur mācīja mākslas vēsturi, vēlāk arī veidošanu. Rončevskis studējis arī Rīgas Politehniskā institūta Arhitektūras nodaļā, kur vēlāk strādājis par mākslas un arhitektūras vēstures pasniedzēju. Pirmā pasaules kara laikā viņš lasīja lekcijas Maskavā, bet vēlāk atgriezās Rīgā. Kopš Latvijas Mākslas akadēmijas dibināšanas 1921. gadā līdz pat 1935. gadam Rončevskis vadīja tās tēlniecības meistardarbnīcu un paralēli strādāja Latvijas Universitātes arhitektūras fakultātē.

1925. gadā Krakovas Mākslas akadēmija Konstantīnam Rončevskim piešķīra arhitektūras doktora grādu. 1935. gadā Latvijas Universitātes Padome meistaram piešķīrusi Dr. arch. honoris causa grādu.

Tēlniecībā Konstantīns Rončevskis prasmīgi veidojis portretus (Vilhelma Purvīša, Krišjāņa Barona), kā arī kapu pieminekļus. Tikuši publicēti arī vairāki viņa teorētiskie pētījumi par Senās Grieķijas un Romas arhitektūru.Informāciju sagatavoja:
Māra Ādiņa
Latvijas Mākslas akadēmijas
Projektu vadītāja
E-pasts: mara.adina(abols)lma.lv">
Tel. nr.: +371 29995079