Meklēt
Izvēlne

Kuldīgā atklāta glezniecības studentu plenēra izstāde

No 2013. gada 28. maija līdz 20. jūnijam Kuldīgā ar pilsētas domes atbalstu norisinājās glezniecības studentu plenērs, ko īstenoja Latvijas Mākslas akadēmija sadarbībā ar Kuldīgas novada pašvaldības Kuldīgas mākslinieku rezidenci. No 20. jūnija līdz 20. jūlijam ēkā Pils ielā 2 skatāma plenēra noslēguma izstāde.

Visā prakses norises laikā jaunie gleznotāji saņēma lielu atbalstu no Kuldīgas domes un Mākslinieku rezidences. Pirmajā vakarā Kuldīgas Mākslinieku rezidences vadītāja Ilze Supe bija sagādājusi atbraukušajiem studentiem klātu galdu topošajā rezidences vietā, kurā Mākslas akadēmijas studenti bija paši pirmie viesi. Kuldīgas puse nodrošināja 20 studentiem transportu uz un no Kuldīgas, mājvietu Kuldīgas sporta skolas kopmītnēs, brīvpusdienas reizi dienā, telpas un materiālus izstādes sarīkošanai, kā arī katram studentam Ls 30 materiālu iegādei LMA mākslinieku veikaliņā. Studentu galvenais pienākums prakses gaitā bija cītīgi gleznot, sarīkot noslēguma izstādi un katram vienu darbu dāvināt Kuldīgas pilsētai. Tā kā ne visi studenti varēja Kuldīgā pavadīt visu prakses laiku, studenti mainījās. Kopā ar 20 jaunajiem māksliniekiem, kuri ieguva finansējumu materiālu iegādei, dzīvošanu un brīvpusdienas kopā prakses laikā izmantoja 31 students. 

Prakses laikā jaunie mākslinieki sadarbojās ar Kuldīgas Mākslas un humanitāro zinību mākslas vidusskolas Mākslas skolu. No 3. līdz 6. jūnijam Mākslas skolas audzēkņiem notika zaļā prakse jeb plenērs. Mākslas akadēmijas studenti šajā laikā katru dienu no plkst. 10.00 līdz 16.00 pavadīja ar 5. un 6. kursa mākslas skolas audzēkņiem, aizvietojot ierastos pasniedzējus un palīdzot bērniem izpildīt prakses uzdevumus, kuros ietilpa māju perspektīva, zirgi Veckuldīgā, arhitektūras detaļas un figūra. Zaļajā praksē Mākslas akadēmijas studenti apmācīja ap 30 jauniešu. 7. jūnijā norisinājās Mākslas skolas audzēkņu izstāde uz gājēju promenādes Liepājas ielas, kurā Mākslas akadēmijas studenti palīdzēja izvietot darbus un varēja sirsnīgi lepoties ar saviem audzēkņiem.

Studenti Kuldīgā gleznoja ne tikai Ventas rumbu un veco tiltu, bet arī izmantoja Kuldīgas īpašo reljefu un māju un ielu slīpumu. Studentu progresu vairākas reizes apskatīt un veicināt atbrauca Mākslas akadēmijas pedagogi – Pēteris Postažs un Andris Vītoliņš. Pirms izstādes atklāšanas notika arī glezniecības skate.

Īpašs notikums Kuldīgas iedzīvotājiem bija Latvijas Mākslas akadēmijas rektora prof. Alekseja Naumova viesošanās Kuldīgā. Tās laikā rektors gleznoja Ventas rumbu uz 1,5 x 3 m liela audekla, kamēr procesu dokumentēja foto un video kameras. Uzņemtais materiāls vēlāk būs pieejams arī plašākai publikai.

Studentu prakses noslēguma izstādei tika atvēlēta vēl neapgūta un renovējama ēka Pils ielā 2, kas atrodas ļoti labā vietā, tieši blakus vecajam Kuldīgas tiltam. Ēku plānots izmantot arī Mākslinieku rezidences turpmākajiem projektiem. Studenti paši krāsoja un mazgāja telpas, lai varētu iekārtot ekspozīciju, kā arī izveidoja izstādes afišas Kuldīgas Mākslas skolas grafikas darbnīcā monotipijas tehnikā.

Glezniecības studentu plenēra izstādes atklāšana notika 19. jūnijā. Izstāde būs apskatāma līdz pat 20. jūlijam, kad Kuldīgā norisinās pilsētas svētki. Tad arī būs iespējams iegādāties eksponētās gleznas – izstādē ar 60 darbiem piedalās 30 jaunie mākslinieki. Pārējās plenērā tapušās gleznas varēs iegādāties 20. jūlijā tirdziņā uz Liepājas ielas. Izstādes atklāšanā klātesošos uzrunāja Kuldīgas Mākslinieku rezidences vadītāja Ilze Supe un uzņēmējs Mārtiņš Dambergs. Atklāšanu apmeklēja arī Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības katedras vadītājs Andris Vītoliņš un Dizaina nodaļas projektu vadītājs Jānis Gailītis. Izstādes atvēršanas svētki pulcēja daudz cilvēku, un jau pirmajā stundā vairāki studentu darbi tika rezervēti iegādei.

Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības katedras vadītājs Andris Vītoliņš un studenti ir gandarīti par prakses rezultātiem un veiksmīgo sadarbību ar Kuldīgas domi un Kuldīgas Mākslinieku rezidenci. Latvijas Mākslas akadēmija cer, ka sadarbību nākotnē būs iespējams turpināt.

Studentu uzturēšanos Kuldīgā, praksi ar Mākslas skolas audzēkņiem un izstādes atklāšanu dokumentēja arī Kuldīgas Avīze un TV Skrunda.

Plenērā uzturējās sekojoši studenti:

I kurss: Anna Pabērza, Sintija Gādiga, Talita Vālodze, Sabīne Vernere, Ansis Rozentāls, Alise Bēržvade, Jānis Taurens, Envija Medne, Māra Straume.

II kurss: Laura Kaktiņa, Linda Bērziņa, Aigars Opincāns, Amanda Ziemele, Ieva Putniņa, Mētra Saberova, Artis Gulbis.

III kurss: Zane Isaka, Gita Strazdiņa, Sandra Strēle, Simona Larka, Mētra Štelmahere, Madara Auzenbaha, Klāvs Loris.

IV kurss: Armands Kanaviņš, Dagne Ventiņa, Madara Neikena.

Maģistri: Baiba Apsīte, Diāna Īve, Ieva Muzikante.

Līdzās glezniecības studentiem praksē piedalījās arī III kursa tēlniecības students Rihards Ābeltiņš un Erasmus apmaiņas students no Lielbritānijas James Rowe.

TV Skrunda sižets par Kuldīgā atklāto Mākslas akadēmijas studentu plenēru un izstādi: