Meklēt
Izvēlne

Latvijas Mākslas akadēmija dalību projektā "StarDust" noslēdz ar izstādi Eiropas Savienības mājā

Noslēdzot trīs gadus ilgušo akadēmiski pētniecisko un radošo darbu Baltijas jūras reģiona transnacionālās sadarbības projektā „StarDust”, Latvijas Mākslas akadēmija aicina uz izstādi Eiropas Savienības mājā. Izstāde, kas būs aplūkojama no 2013. gada 7. līdz 16. decembrim, iepazīstinās ar projekta ietvaros tapušajiem dizaina risinājumiem senioru dzīves kvalitātes uzlabošanai. Lai sniegtu plašāku ieskatu paveiktajā, projekta rezultātus atklāšanas pasākumā prezentēs Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas projektu vadītājs Jānis Gailītis un Poznaņas Dabaszinātņu universitātes Kokapstrādes fakultātes asociētā profesore Dr. Beata Fabisjaka (Beata Fabisiak, Polija). Interesenti laipni gaidīti izstādes atklāšanā š.g. 6. decembrī plkst. 14.00!

Izstādē Eiropas Savienības mājas Mākslas istabā uzsvars būs likts uz diviem spilgtākajiem projekta sasniegumiem – šā gada jūlijā Kopenhāgenā (Dānijā) aizvadīto starptautisko radošo darbnīcu „Innovation Camp 2013” un senioriem pielāgoto mājokli „Osis māja”.

Darbnīcā „Innovation Camp 2013” intensīvā kopdarbā vienojās septiņu Baltijas jūras reģiona valstu studenti, uzņēmumu pārstāvji, žurnālisti un projekta vadītāji. Studenti, smeļoties padomu un pieredzi no iesaistītajiem pasniedzējiem un uzņēmējiem, veselu nedēļu strādāja starptautiskās komandās ar mērķi izstrādāt ideju inovatīvam produktam senioru (65+) virtuvei. Daļa no radītajiem dizaina prototipiem novembra sākumā tika prezentēti „StarDust” noslēguma konferences apmeklētājiem Malmē (Zviedrijā) un tagad ir atceļojuši uz Rīgu.

Latvijas Mākslas akadēmija aicinās auditoriju iepazīties arī ar eksperimentālo projektu „Osis māja” – augstas dizaina kvalitātes mājokli, kompaktu dzīvojamo vidi senioriem. Mājokli projektēja darba grupa, kurā strādāja arhitekti Toms Kokins un Asens Čumovs un dizainers Rihards Funts. Dzīves telpa iekārtota gan maksimāli ērta lietotājam, gan ekonomiska un videi draudzīga. Veselīga dzīves vide ir prioritāte, kur gaisa cirkulācija, dabīgie materiāli, dabīgās gaismas izvietojums un telpas uztveres psiholoģija kalpo cilvēka labsajūtai. „Osis māja” ir viegli pielāgojama, mobila telpa, kas neprasa liekas rūpes.

Izstādes atklāšanā klāt būs arī īpašie viesi – studenti no Poznaņas Dabaszinātņu universitātes Kokapstrādes fakultātes Mēbeļu dizaina nodaļas, ar kuru Latvijas Mākslas akadēmijai izveidojusies cieša sadarbība un pēdējo gadu laikā noorganizētas trīs radošās darbnīcas Latvijā. Īsi pirms izstādes atvēršanas Rīgā būs aizvadīta trešā kopīgā radošā darbnīca „Shopping, Cooking & Eating for Elderly People”, kurā abu augstskolu studenti izstrādās koncepcijas un prototipus dizaina produktiem senioru mērķauditorijai.

Projekts „StarDust” (Strategic Project on Trans-national Commercal Activities in Research & Innovation, Clusters and in SME-Networks) ir daļa no „BSR Stars” inovāciju platformas, ko finansē Eiropas Savienības Baltijas jūras reģiona programma 2007.-2013. gadam un projekta dalībvalstis. Latvijas Mākslas akadēmija ir iesaistīta vienā no pieciem „StarDust” pilotprojektiem – „Comfort in Living” –, kura mērķis ir produktu attīstība dzīves kvalitātes nodrošināšanai augošajai senioru populācijai Baltijas jūras reģionā.

„Comfort in Living” pilotprojekta gaitā no 2011. līdz 2013. gadam īstenota virkne aktivitāšu. Latvijas Mākslas akadēmijas studenti, pedagogi, dažādos posmos piesaistītie dizaineri, arhitekti un uzņēmēji speciālās kompozīcijas ietvaros studiju procesā trīs gadus strādājuši pie pilotprojekta, pētot mērķauditoriju un izstrādājot inovatīvu un ērtu risinājumu idejas Baltijas jūras reģionā dzīvojošajiem vecāka gadagājuma cilvēkiem. Iesaistot akadēmiskās, uzņēmējdarbības un sabiedriskās nozares, veikta izpēte un tapuši visdažādākie piedāvājumi senioru ērtībām un dzīves telpas labiekārtošanai. Darbs noritējis gan Latvijas Mākslas akadēmijas ietvaros Rīgā, gan strādājot starptautiskās radošajās darbnīcās kopā ar partnervalstu mākslas un dizaina augstskolu studentiem, docētājiem un uzņēmējiem. Projekta rezultāti prezentēti izstādēs un konferencēs Latvijā, Polijā, Dānijā un Zviedrijā.

Pilotprojektā sadarbojas septiņas valstis – Zviedrija, Somija, Dānija, Latvija, Lietuva, Igaunija un Polija. Līdzās Latvijas Mākslas akadēmijai „Comfort in Living” partnerorganizācijas ir „IDC West Sweden” (Zviedrija), Poznaņas Dabaszinātņu universitātes Kokapstrādes fakultāte (Poznan University of Life Science, Faculty of Wood Technology, Polija), „Modern House Creation Cluster” (MONAK, Lietuva), kā arī asociētās partnerorganizācijas: „Development Centre UMT” (Dānija), „Culminatum Innovation” (Somija), Igaunijas Mākslas akadēmija, Tallinas Universitāte (Igaunija).

Izstādes norisi atbalsta Eiropas Savienības māja Rīgā.

Izstādes darba laiks:
Pirmdien – piektdien: 10.00 – 18.00
Sestdien: 10.00 – 14.00
Svētdien: slēgts

Ieeja izstādē bezmaksas.

Eiropas Savienības mājas Mākslas istaba
Aspazijas bulvāris 28 (1. stāvs), Rīga
www.esmaja.lv