Meklēt
Izvēlne

Latvijas Mākslas akadēmijā notiek izcilā franču mākslinieka Tomī Ungerera darbu izstāde

No š.g. 8. līdz 29. martam Latvijas Mākslas akadēmijas aulā ir aplūkojama latviešu skatītājam jau pazīstamā izcilā franču mākslinieka Tomī Ungerera darbu izstāde. Ekspozīcijā apskatāmie 60 mākslinieka visraksturīgākie darbi iepazīstina skatītājus Latvijā ar stilistiski un tematiski daudzpusīgo Tomī Ungerera māksliniecisko rokrakstu, apliecinot autora grafiķa talantu, bezgalīgo izdomu un tehnisko meistarību. Izstādītie darbi uz Latviju atceļojuši no mākslinieka daiļradei veltītā Tomī Ungerera muzeja - Starptautiskā ilustrācijas centra Strasbūrā fondiem. 

Tomī Ungerers (Tomi Ungerer) ir kļuvis plaši pazīstams visā pasaulē ar savām bērnu grāmatu ilustrācijām, satīriskajiem zīmējumiem un reklāmas plakātiem, kā arī pateicoties savai pamfletista daiļrunībai, nemitīgi kūsājošajai iztēlei un dzēlīgajam karikatūrista skatienam. Karjeras gaitā mākslinieks ir paguvis strādāt arī tēlniecības un arhitektūras jomās, pieskaroties arī izgudrotāja darbam. Kopā ir publicētas vairāk nekā 140 Tomī Ungerera grāmatas, kas tulkotas vismaz 28 valodās – no sabiedrībā iemīļotām bērnu grāmatām līdz pretrunīgi vērtētiem darbiem pieaugušajiem.

Autora darbu kopums vienlaikus vērtējams kā nopietna refleksija par sociālajām un politiskajām pārmaiņām, kas skārušas sabiedrību 20. gadsimta otrajā pusē. Plašu rezonansi guvušas Tomī Ungerera reklāmas kampaņas un politiskie plakāti, kuros pausta nostāja pret Vjetnamas karu un rasu nevienlīdzību – uzskati, kas raksturo 1960. gadu Ņujorkas sabiedrības pieaugošo politisko apziņu. Mākslinieks saglabājis politiski aktīvu nostāju līdz pat mūsdienām, vēršoties pret rasismu, iestājoties par atomieroču neizplatīšanu, kā arī paužot aktīvu viedokli par jautājumiem, kas skar ekoloģiju un dažādus humanitārus mērķus, tostarp par Eiropas integrāciju un ciešākām Francijas-Vācijas attiecībām.

1931. gadā dzimušais mākslinieks, kurš 2011. gadā atzīmēja savu 80. dzimšanas dienu, nācis no pazīstamas pulksteņmeistaru ģimenes Strasbūrā, Francijā. Neskatoties uz to, ka Tomī Ungerers ir dzīvojis un strādājis Francijā, ASV un Kanādā un šobrīd uz dzīvi ir apmeties Īrijā, mākslinieks ir palicis uzticīgs savām elzasiešu saknēm un uzdāvinājis dzimtajai pilsētai savu bērnu rotaļlietu privātkolekciju un lielāko daļu grafiku, kā arī apjomīgu dokumentālo materiālu kopumu. Karjeras laikā Tomī Ungerers saņēmis ievērojamu atzinību un vairākus nozīmīgus apbalvojumus. 1995. gadā Francijas Kultūras ministrija piešķīra Tomī Ungereram Nacionālo grafisko mākslu Lielo balvu, un 1998. gadā mākslinieks saņēma Hansa Kristiana Andersena balvu, kas jaunatnes literatūras jomā līdzvērtīga Nobela prēmijai.

2007. gadā Strasbūrā durvis vēra Tomī Ungerera muzejs – Starptautiskais ilustrāciju centrs, kura fondus veido 11 000 oriģinālzīmējumu. Muzeja kolekcijas pamatā ir mākslinieka dāvinājumi dzimtajai pilsētai. Ar katrā izstādē iekļauto mākslas darbu starpniecību tiek atklāti dažādi mākslinieka daiļrades aspekti no bērnu grāmatām līdz satīriskiem zīmējumiem, pieskaroties arī reklāmas projektiem un erotiskajiem darbiem. Muzeja misija ir ļaut iepazīt 20. un 21. gadsimta ilustrācijas ar tādu ievērojamu ilustratoru darbu palīdzību kā Sols Steinbergs (Saul Steinberg), Rolands Serls (Roland Searle), Andrē Fransuā (André François) u.c. 2008. gadā Tomī Ungera muzejs ieguva nosaukumu „Francijas muzejs”, bet 2009. gadā saņēma balvu kā viens no desmit skaistākajiem Eiropas muzejiem.

Latviešu valodā ir izdota Tomī Ungerera pasaka bērniem „Trīs laupītāji” (tulkotāja Liena Eglīte), kas tapusi Vidzemes plānošanas reģiona un Francijas Lejasreinas departamenta sadarbības ietvaros.

Par godu izstādei š.g. 7. martā Latvijas Mākslas akadēmijā notika Tomī Ungerera muzeja direktores Terēzes Villeres (Thérèse Willer) lekcija „Tomī Ungerera grafikas”.

Noslēdzoties izstādei Latvijas Mākslas akadēmijā, Tomī Ungerera ievērojamā ekspozīcija ceļos tālāk uz Valmieras muzeju, kur tā būs aplūkojama no š.g. 5. aprīļa līdz 5. maijam.

Tomī Ungerera izstāde tapusi Francijas institūtam Latvijā sadarbojoties ar Latvijas Mākslas akadēmiju, Valmieras muzeju, Strasbūras muzeju apvienību, Lejasreinas departamenta padomi un Vidzemes plānošanas reģionu.


Izstādes norises vieta:
Latvijas Mākslas akadēmijas aula
Kalpaka bulvāris 13, Rīga

Darba laiks:
Otrdien, trešdien, piektdien, sestdien: 11:00 – 18:00
Ceturtdien: 11:00 – 19:00
Pārtraukums: 14:30 – 15:00
Svētdien, pirmdien: slēgts

Ieeja bez maksas


Tomī Ungerera mājas lapa:
www.tomiungerer.com