Meklēt
Izvēlne

Latvijas Mākslas akadēmijas modes mākslas studenti uzsāk sadarbību ar Kuldīgas amatniekiem

Kuldīgas Mākslinieku rezidence sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju 2013. gada 16. decembrī uzsāk projektu, kura mērķis ir radīt unikāla apģērbu vai aksesuāru dizaina prototipus, modes mākslas studentiem sadarbojoties ar Kuldīgas amatniekiem.

16. decembrī Kuldīgā viesojas 11 Latvijas Mākslas akadēmijas Modes mākslas apakšnozares studenti, lai gūtu ieskatu Kuldīgas amatnieku darbībā un iepazītos ar viņiem personīgi klātienē. Amatnieki tika uzrunāti atsaukties sadarbībai, izmantojot reģionālo presi, un interesi par šo projektu izrādīja ap 15 amatnieku.

Studenti tiksies ar dažādu prasmju pratējiem – adītājiem, audējiem, keramiķiem – Montu Reimani, Sandru Valdmani, Raimeldu Omuli, Ināru un Ziedoni Āboliņiem, Dzidru Osi, Alīdu Eihmani, Aiju Esmani, rokdarbnieču kopu „Čaupes” un Intu Mednieci.

16. decembra tikšanās ideja ir iepazīt pieejamās amatniecības tehnikas Kuldīgas novadā, lai 2014. gada pirmā pusgada laikā paralēli studijām Mākslas akadēmijas studenti varētu izstrādāt apģērbu vai aksesuāru dizaina idejas. Labāko trīs ideju autoriem 2014. gada vasarā būs iespēja atgriezties Kuldīgā, lai šo ideju dizaina prototipus izgatavotu praktiskā sadarbībā ar amatniekiem. Labāko ideju autorus noteiks Latvijas Mākslas akadēmijas komisija.

Šī projekta mērķis ir atbalstīt tādu unikāla dizaina izstrādājumu radīšanas mēģinājumus, kuru ietekmes avots un izteiksmes forma ir pasaulē unikālā Latvijas bagātība – nemateriālais kultūras mantojums. Gadatirgos, tūristu informācijas centros un dažādos tautas daiļamatniecības centros ir pieejami tradicionāli adīšanas, aušanas, grozu pīšanas, knipelēšanas u.c. izstrādājumi. Novērtējot, cik unikāls šis mantojums ir Latvijas kultūrā un apzinoties, ka amatniecības prasmes iespējams pielietot ne tikai tradicionālu izstrādājumu radīšanai, bet arī mūsdienīga dizaina attīstībai, Latvijas Mākslas akadēmija un Kuldīgas Mākslinieku rezidence ierosina īstenot šo pilotprojektu sadarbībai starp mākslinieku un amatnieku. Projekta laikā gūtā pieredze tiks izmantota, lai novērtētu iespējas īstenot šādus projektus arī nākotnē.

Projekts arī veicina izpratnes veidošanu par dizaina nozari Latvijā. Tas ir labs sadarbības piemērs starp pašvaldības, izglītības un uzņēmējdarbības vides sektoriem. Šādi projekti spēj ietekmēt arī reģionālo attīstību, ņemot vērā, ka radītajiem dizaina izstrādājumiem piemīt potenciāls virzīšanai tirgū.

Īsi ieskatoties amatniecības nozares situācijā valstī, fakti liecina, ka šobrīd Latvijā ir vairāk nekā 5000 zeļļu un 3000 meistaru, kas veic 176 dažādus amatus.