Meklēt
Izvēlne

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks Ausmas Šmites lekcija par seno grafikas tehniku izmantojums mūsdienu mākslā

Trešdien, 26. aprīlī, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Virtakas klasē (1. stāvā) notiks Ausmas Šmites lekcija “Grafika: tagad un tūlīt”. Ieeja bez maksas.

Trešdien, 26. aprīlī, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Virtakas klasē (1. stāvā) notiks Ausmas Šmites lekcija “Grafika: tagad un tūlīt”. Ieeja bez maksas.
Lekcijā māksliniece un Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzēja Ausma Šmite ļaus izsekot, kā vairākus gadsimtus seni grafikas paņēmieni spēj izdzīvot, pārveidoties un attīstīties mūsdienu mākslā. Ausma Šmite stāsta: “Ātrums un izdevīgums ir šķietami nesavienojamas lietas ar tradicionālajā grafikas mākslā ieguldīto laiku un roku darbu, taču tieši šīs īpašības savulaik raksturojušas ne vienu vien grafikas tehniku tās izgudrošanas brīdī. Tagad pieejamās tehnoloģijas rada savus izaicinājumus, tomēr tehniskā meistarība parādās jebkurā medijā, un dažādu iespēju līdzāspastāvēšana un mijiedarbība palīdz atklāt iepriekš nezināmas īpašības katrā no tiem. Vairākus simtus gadu veci paņēmieni spēj izdzīvot, pārveidoties un attīstīties, pateicoties arī jaunajiem māksliniekiem, kuri neatlaidīgi meklē ceļus, kā tās pakļaut un izmantot savām šodienas vajadzībām.”
Lekcija notiek LNB pastāvīgās ekspozīcijas “Grāmata Latvijā” lekciju programmas ietvaros. Šogad LNB piedāvā daudzveidīgus pasākumus par iespiedgrafikas tēmu. Virtakas klasē jau notikušas Mākslas akadēmijas profesora, mākslinieka un mākslas zinātnieka Valda Villeruša un poligrāfijas vēsturnieka Arta Ērgļa lekcijas par iespiedgrafikas un poligrāfijas vēsturi. No aprīļa sākuma LNB skatāma izstāde “Rakstot kokā”, kas ļauj iepazīt ksilogrāfijas darbus no LNB iespiedgrafikas kolekcijas. Savukārt rudenī tiks atklāta grafikas iespiedtehnikām veltīta izstāde-darbnīca.
Ausmas Šmites  lekciju Virtakas klasē papildinās ekspresizstāde, kurā būs skatāmi ar lekcijas tēmu saistīti eksponāti. Lekcijas klausītāji aicināti apmeklēt arī LNB pastāvīgo ekspozīciju “Grāmata Latvijā”, kas 26. aprīlī būs atvērta no plkst. 12.00 līdz 20.00.

Foto: Ausma Šmite.
Informāciju sagatavoja: Maija Uzula-Petrovska, Latvijas Nacionālā bibliotēka