Meklēt
Izvēlne

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks Valda Villeruša lekcija par iespiedgrafiku

Trešdien, 29. martā, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas notiks Valda Villeruša lekcija “Iespiedgrafika: pamatprincipi, iespiedtehnikas, terminoloģija”

Lekcijā Latvijas Mākslas akadēmijas profesors, grāmatu mākslinieks un mākslas zinātnieks Valdis Villerušs sniegs pārskatu par iespiedgrafikas tehniku rašanos, pamatprincipiem un attīstību, īpašu uzmanību pievēršot arī terminoloģijai un ar to saistītiem problēmjautājumiem.
Valdis Villerušs stāsta: “Iespiedgrafika ir tehniku kopa, kas rada iespēju grafikas darbus pavairot, tiražēt daudzos eksemplāros. Lai gan iespieduma principi bija pazīstami jau ļoti sen (pirkstu un pēdu nospiedumi), tos mākslinieciski lietišķos nolūkos pielietot praksē, piemēram, ar koka augstspieduma formām apdrukājot audumu, sāka mūsu ēras pirmajos gadsimtos Ķīnā. Vienlaicīgi ar prasmi izgatavot papīru, kas ir ideāla pamatne iespiedumiem, eiropieši drukāšanas iemaņas apguva apmēram 12., 13. gadsimtā. 15. gadsimta vidū, izmantojot uzkrāto pieredzi, Gūtenbergs izstrādāja grāmatu drukāšanas tehnoloģiju, un tā savukārt ilustrēšanas vajadzībām veicināja iespiedgrafikas attīstību un izplatību. Jaunākajos laikos radīti dažādi elektroniski ilustrēšanas paņēmieni, bet klasiskās grafikas iespiedtehnikas – kokgriezums un kokgrebums, asējums, litogrāfija un citas ir saglabājušas nozīmi kā svarīgi mākslas mediji.”
Lekcija notiek LNB pastāvīgās ekspozīcijas “Grāmata Latvijā” lekciju programmas ietvaros. Vairākas programmas lekcijas veltītas grafikas un drukas jautājumiem: marta sākumā jau notika Arta Ērgļa lekcija “Ražošana vai māksla. Augstspiede, dobspiede, gludspiede un sietspiede divu kungu kalpībā”, savukārt 26. aprīlī māksliniece un Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzēja Ausma Šmite uzstāsies ar lekciju “Grafika: tagad un tūlīt”, stāstot par to, kā vairākus simtus gadus seni grafikas paņēmieni spēj izdzīvot, pārveidoties un attīstīties mūsdienu mākslā.
Valda Villeruša lekciju Virtakas klasē papildinās ekspresizstāde, kurā būs skatāmas dažādas iespiedformas, instrumenti, tipogrāfiskie iespiedburti un citi ar lekcijas tēmu saistīti eksponāti. Lekcijas klausītāji aicināti apmeklēt arī LNB pastāvīgo ekspozīciju “Grāmata Latvijā”, kas 29. martā būs atvērta no plkst. 12.00 līdz 20.00.
Ilustrācija: Abrahams Bosse (1604—1676) “Gravieru darbnīca” (1642).
 
Ieeja bez maksas

Papildu informācija:
Maija Uzula-Petrovska
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: gramata.latvija(abols)lnb.lv">
Tālr.: +371 67716183