Meklēt
Izvēlne

Latvijas Televīzija uzsākusi veidot dokumentālu filmu par mākslinieku Jani Rozentālu viņa 150. jubilejas gadā

Janis Rozentāls ir nacionālās glezniecības celmlauzis un sācējs, spilgts talants, kurš cauri gadsimtiem turpina ietekmēt latvisko kultūru, viena no izteiksmīgākajām zīmēm Latvijas kultūras kanonā. Aiz šīm augstajām frāzēm slēpjas dzīvs cilvēks, mākslinieks, kurš cīnījās par tiesībām gleznot tā, kā pats uzskatīja par svarīgu. Viņa darbos aiz šķietami stingā kanona slēpjas mutuļojoša dzīvība, viņa personība fascinē ar spēju izsisties virsotnē, sasniegt iecerēto, viņa vitalitāte un talants kā magnēts pievilka apkārtējos.

Latvijas Televīzija uzsākusi veidot stundu garu dokumentālu filmu par mākslinieku Jani Rozentālu viņa 150. jubilejas gadā. Dokumentālā filma „Rozentāls. Septiņi” (52’) būs pētnieciska rakstura dokumentāls inscenējums par mākslinieka dzīvi, darbu, konfliktiem un radošajām izaicinājumiem uzvarām. Tā atklās septiņas nozīmīgas epizodes Rozentāla dzīvē, kas veidoja viņu par to mākslinieku, kuru šodien godinām kā kanonisku vērtību. Filmu varēs noskatīties 23. septembrī.

Filma iecerēta vairākos līmeņos. Vienu no tiem veido stāsts par Rozentāla gleznām. Vēsturisko dimensiju filmai piešķir septiņu Rozentāla dzīves epizožu atainojums, kas ietver nosacītus inscenējumus, aizkadra tekstu un arhīva materiālus. Attiecīgajā epizodē izsekosim konkrētas vietas, kuras Rozentālam ir bijušas zīmīgas – vecāku mājas Bebri, mēģinājumi izsisties Rīgā, Saldus, mākslinieka dzīvoklis Alberta ielā, Latviešu Biedrība nams u.c. Paralēli šīm dzīves epizodēm, izvēlēti septiņi mūsdienu gleznotāji, kuri ienes filmā dokumentalitāti un mūsdienīgumu. Procesa laikā katrs mākslinieks raksturo savas attiecības ar Jaņa Rozentāla personību un daiļradi.

Filmā iesaistīti gleznotāji Andris Vītoliņš, Kristians Brekte, Andris Eglītis, Ritums Ivanovs, Kristaps Zariņš, Rozentāla mazmazdēls Ansis Rozentāls un Kristīne Luīze Avotiņa.

Filmas scenārija autors – rakstnieks un literatūrzinātnieks, žurnālists Arno Jundze, režija – dokumentālo filmu un televīzijas raidījumu režisore Linda Olte, operators - izcils kadra un gaismas meistars Andris Priedītis.

Foto: Ronalds Blūms