Meklēt
Izvēlne

Lekcija par cenzūru 16. gadsimtā

Latvijas Nacionālā bibliotēka Jūs ielūdz uz Senendrjūsas universitātes pētnieces Flāvijas Bruni (Flavia Bruni) lekciju «Caute Lege»: Grāmatas kā liecības jaunai agro jauno laiku cenzūras vēsturei («Caute Lege»: Books as Evidence for a New History of Censorship in the Early Modern Age) 2014. gada 15.oktobrī plkst. 18.00 LNB 1. stāvā. Lekcija notiek LNB un nodibinājuma Rīga 2014 rīkoto akadēmisko lasījumu „21. gadsimta saturs” ietvaros. Lekcija būs angļu valodā bez tulkojuma.

Savā lekcijā Flāvija Bruni stāstīs par to kā 16.gadsimta aizliegto grāmatu saraksti ietekmēja šī laikmeta kultūru. Jau gadsimtiem ilgi vēsturnieki arhīvos meklē liecības par cenzūru, reliģiskām domstarpībām, un nepakļāvības izpausmēm rīcībā un lasīšanā. Par informācijas kontroli agrajos jaunajos laikos ir veikti pamatīgi pētījumi, tomēr kopējais priekšstats joprojām ir pārāk šaurs vai pat maldinošs, jo tas netiek saistīts ar reālajām noteikumu un aizliegumu sekām un turpmāko virzību. Pagātnes notikumi un fakti cenzūras pētījumos atspoguļojas mazāk: pētniecība biežāk saistās ar cenzūras veicinātiem postījumiem. Tomēr grāmatas kā materiālās kultūras priekšmeti par šo jautājumu bieži var pastāstīt daudz vairāk kā tajās iespiestais teksts.

Uzdodot jautājumu vai mūsdienās vēl ir pieņemams priekšstats par to, ka 16.gadsimta Itālijas kultūra ir smakusi zem katoļu baznīcas un inkvizīcijas radītā sloga, Flāvija Bruni stāstīs par 16. gadsimta aizliegto grāmatu sarakstu iespaidu uz laikmeta kultūru kā avotu izmantojot kāda bijušā Itālijas klostera bibliotēkas grāmatas.

Lekcija tematiski sasaucas ar LNB un dibinājuma Rīga 2014 rīkoto izstādi „1514. Grāmata. 2014.”, kuru plašāka publika var apskatīt Gaismas pils 1. stāvā līdz 2014. gada 11.decembrim. Akadēmiskie lasījumi ir daļa no Rīgas, Eiropas kultūras galvaspilsētas, 2014.gada pasākumu programmas, kā arī daļa no Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē norisēm. Vairāk informācijas par akadēmiskajiem lasījumiem var atrast šeit Latvijas Nacionālās bibliotēkas mājas lapā (klikšķināt šeit)