Meklēt
Izvēlne

LĪDZ 15. NOVEMBRIM VAR BALSOT PAR LABĀKO ZIEMEĻVALSTU UN BALTIJAS JAUNO MĀKSLINIEKU

Ir sācies tiešsaistes balsojums konkursā par Ziemeļvalstu un Baltijas Jaunā mākslinieka balvu ("Nordic & Baltic Young Artist Award"), kura mērķis ir noteikt spožākos jaunos talantus Baltijas un Ziemeļvalstu reģionā. Ikvienam ir iespēja izvēlēties savu favorītu no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Somijas un līdz 15. novembrim nobalsot par kādu no 300 mākslas darbiem balvas mājaslapā, paziņojumā medijiem informē organizatori.

Par labākā jaunā mākslinieka titulu un publikas simpātiju balvu šogad cīnās 74 jaunie mākslinieki – 25 no Latvijas, 13 no Igaunijas, 33 no Lietuvas un 25 no Somijas. 2017. un 2018. gadā konkursā laurus plūca mākslinieces no Latvijas – Katrīna Čemme un Elīna Vītola.

Šā gada apbalvošanas ceremonija notiks 17. novembrī Rīgā, izstāžu zālē "Arsenāls".

Latviju šogad pārstāv tādi mākslinieki kā Arta Raituma, Jānis Šneiders, Madara Kvēpa, Reinis Gailītis, Anete Bajāre-Babčuka, Baiba Tropa un citi.

Tiešsaistes balsojuma uzvarētājs iegūs naudas prēmiju 500 eiro apmērā, savukārt starptautiskas žūrijas izvēlētam uzvarētājam tiks piešķirta naudas prēmija 2000 eiro apmērā, kā arī iespēja izstādīties "Tallinas mākslas nedēļā 2020". Tiks piešķirta arī Jaunā gleznotāja balva 1000 eiro vērtībā, savukārt galerijas "Fotografiska Tallinn" specbalvas ieguvējs savas fotogrāfijas varēs izstādīt Tallinā.

Konkursa žūrijas loceklis, gleznotājs un Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) prorektors Andris Vītoliņš paziņojumā norāda: “Ziemeļvalstu un Baltijas Jauno mākslinieku balva profesionāļu vidē tiek vērtēta ļoti augstu. Tā ir kā atspēriena punkts jauno mākslinieku karjerā, un šāds ieraksts CV noteikti palīdz tikt ievērotam arī starptautiskā mērogā.

Šogad konkursā pieteikto mākslas darbu kopums sniedz ieskatu šī brīža Baltijas un Ziemeļvalstu reģiona laikmetīgās mākslas tendencēs.

Konkursā tiek vērtēti gan glezniecības, grafikas un tēlniecības darbi, gan fotogrāfijas, audiovizuāli mākslas darbi, kā arī instalācijas un performances. Vērtējot darbus, žūrijā vispirms izvirzām konkrētus kritērijus, piemēram, vai mākslas darbs ar kaut ko pārsteidz, vai mākslinieks rada pārliecību par ilgtermiņa attīstību un citus kritērijus. Priecē, ka līdz šim latviešu mākslinieki ir veidojuši spēcīgu konkurenci, un domāju, ka mūsu aktivitāte un daudzpusīgais darbu pieteikums konkursā ir sekmējis to, ka uzvaras laurus plūcam jau divus gadus pēc kārtas. Kā būs šogad? Grūti prognozēt.”

2019. gada jaunos māksliniekus vērtēs starptautiska žūrija, kuras rindās ir Anne Klontza (ASV/ Konstfack Zviedrija), Anna-Kaisa Rastenbergere (Uniarts Helsinki), Anttonen Anni (Uniarts Helsinki), Pire Sova (Igaunijas Mākslas akadēmija), Andra Orns (laikmetīgās mākslas platforma NOAR.eu), Andris Vītoliņš (Latvijas Mākslas akadēmija), Milda Dainovskaite (Viļņas Mākslas akadēmija) Aušra Trakšelaite (Viļņas Mākslas akadēmija).

Balvu koordinē laikmetīgās mākslas platforma NOAR.eu sadarbībā ar Latvijas, Igaunijas un Viļņas Mākslas akadēmijām, savukārt no 2018. gada tām pievienojās arī Helsinku Mākslas akadēmija.