Meklēt
Izvēlne

LMA notiks izstāde "9 GALVAS. Mākslinieks rektora amatā"

No 2. līdz 22. februārim Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) aulā būs skatāma izstāde “9 GALVAS. Mākslinieks rektora amatā”. Izstāde sniegs iespēju vienkopus apskatīt Latvijas Mākslas akadēmijas rektoru - Vilhelma Purvīša, Jāņa Kugas, Oto Skulmes, Leo Svempa, Edgara Iltnera, Valda Dišlera, Induļa Zariņa, Jāņa Andra Oša un Alekseja Naumova - nozīmīgāko daiļrades posmu darbus un viņu ieguldījumu LMA attīstībā. Izstādes atklāšana 1. februārī plkst. 17:00.

Izstāde ir stāsts par Latvijas Mākslas akadēmijas rektoriem, kuri ir ne vien ietekmējuši kopējo Latvijas mākslas attīstību, bet jau no pašiem akadēmijas pirmsākumiem strādājuši pie latviešu nacionālās mākslas skolas izveides un saglabāšanas, jauno talantu kopšanas un savu zināšanu nodošanas nākamajām paaudzēm. Izstādes sagatavošanas procesā būtiska loma atvēlēta pētnieciskajam darbam. Latvijas Mākslas akadēmija tika iecerēta un veidota laikā, kad nācija apzinājās savas valsts nepieciešamību un sabiedrībā izkristalizējās viedoklis par nacionālās mākslas skolas, mākslas izglītības un radošās domāšanas nozīmi tautas izaugsmē. Akadēmijas dibinātājs un pirmais rektors bija izcilais latviešu gleznotājs Vilhelms Purvītis, un tā oficiāli ar Ministru kabineta rīkojumu dibināta 1919. gada 20. augustā, taču studiju darbs tika uzsākts 1921. gada 12. oktobrī. Latvijas valsts jau sākotnēji ar Latvijas Mākslas akadēmiju saistīja lielas cerības, tai bija jāapliecina nācijas briedums un tiesības patstāvīgi lemt savu un savas valsts likteni.

Izstādes kuratores, Latvijas Mākslas akadēmijas 4. kursa mākslas zinātnes apakšnozares studentes, izstādi iecerēja un veidoja ar prof. Dr. art.  Andra Teikmaņa, rektora prof. Alekseja Naumova un asoc. prof. Dr.art. Aijas Freimanes atbalstu un ierosinājumu pētnieciski un radoši apzināties Latvijas mākslas vēstures norises un iesaistot tās īstenošanā Latvijas Mākslas akadēmijas mācību spēkus un struktūrvienības. Izstādē eksponēti darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Nacionālā arhīva, Latvijas Valsts arhīva, Rakstniecības un Mūzikas muzeja, Mūkusalas Mākslas salona, Galerijas “Daugava”, Irinas un Māra Vītolu, Kristapa un Kaspara Zariņu, Ievas Iltneres, Ingas Dišleres, Jāņa Andra Oša un Alekseja Naumova kolekcijām. Izstādei tiks izdots katalogs "9 GALVAS. Mākslinieks rektora amatā".

Izstādes īstenotājs: Latvijas Mākslas akadēmija
Izstādes kuratores: LMA mākslas zinātnes apakšnozares 4. kursa studentes (Jana Jākobsone, Māra Lāss, Laura Okdaldere, Laura Kārklīte, Katriona Luīze Rožlapa, Anete Aizsilniece, Agate Marta Šāvēja, Sintija Veinberga)
Izstādes scenogrāfija: Viktors Jansons, Kristians Brekte
Izstādes un kataloga grafiskais dizains: Maija Rozenfelde
Izstādes atbalstītāji: Valsts Kultūrkapitāla fonds un nodibinājums "Mākslas Arsenāla pētījumu fonds
Atklāšanas pasākuma atbalstītāji: AS "Rīgas Prestige Cuvée", "Pure Chocolate"

Izstādes darba laiki:
O., T., P., S. 11:00 – 18:00
C. 11:00 – 19:00
Pārtraukums: 14:30 – 15:00
17. un 18. februārī tehnisku iemeslu dēļ slēgts

Ieeja izstādē – bezmaksas.

Izstādes norises vieta:
Latvijas Mākslas akadēmijas aulā
Kalpaka bulvāris 13, Rīga