Meklēt
Izvēlne

LMA rektora Alekseja Naumova un prorektora Kristapa Zariņa vizīte Honkongā

No 2014. gada 1. līdz 7. decembrim Latvijas Mākslas akadēmijas rektors Aleksejs Naumovs un prorektors Kristaps Zariņš viesojās Honkongā, Ķīnā, kur piedalījās starptautiskā dizaina izglītības konferencē “DesignEd Asia”, kā arī Honkongas Mākslas muzejā prezentēja izstādi - performanci “Riga and World Cities. Live Painting”

Starptautisko dizaina izglītības konferenci “DesignEd Asia” rīko Honkongas Politehniskā institūta (HPI) Dizaina skola, Honkongas Dizaina institūts (Hong Kong Design Institute) un Honkongas Dizaina centrs (Hong Kong Design Centre). Konferences mērķis ir radīt starptautisku platformu, kur dizaineriem un dizaina izglītības veidotājiem sastapties un dalīties ar zināšanām, pieredzi un uzskatiem.  Šogad konferencē pamattēmu loku veidoja amatniecības, uzņēmējdarbības, mijiedarbības, ilgtspējas, eksperimentālas darbības un dizaina attiecību jautājumi.

Rektors prof. Aleksejs Naumovs, rezumējot konferences norises gaitu un apspriestās tēmas, pauž atzinīgus vārdus par dizaina izglītības principiem Mākslas akadēmijā, jo akadēmijas Dizaina nodaļa iekļaujas dizaina izglītības aktualitātēs – rūpējas par sociāli atbildīga dizaina izveides apmācību. Savukārt dizaina kategorijā dizaina izglītības speciālisti ierindo arī audio-vizuālo mediju sadaļu, kas LMA zināma kā vizuālā komunikācija. 

Aleksejs Naumovs un Kristaps Zariņš gleznoja Honkongu plenērā un papildināja izstādes “Riga and World Cities. Live Painting” ekspozīciju. Ekspozīcijā aplūkojamajos darbos atspoguļoti iespaidi, kas gūti pasaules metropolēs un kultūrvēsturiski bagātajās Eiropas pilsētās. Pēc Honkongas Mākslas muzeja uzaicinājuma, mākslinieki gleznoja plenērā uz muzeja balkona, no kura paveras skats uz Viktorijas ostu. 

Plenēra kurators Jānis Gailītis, LMA dizaina projektu vadītājs un HPI Dizaina skolas students, plenēru Honkongā raksturo kā „tūlītēju radīšanu dinamiskā vidē, tverot mākslinieku aizrautību strādāt dabā – tiešā saskarē ar apkārtējo vidi. [..] Māksliniekiem plenēra glezniecība ir atmiņu līdzpaņemšana mājās, tēmas kontemplācija ar visām maņām. Šoreiz – ar ožu, tausti, temperatūru, laikapstākļiem, skaņām un Honkongas izjūtu.” Glezniecības performanci videomateriālā fiksēja HPI Dizaina skolas studenti. 

Vizītes ietvaros notika tikšanās ar Honkongas Politehniskā institūta Dizaina skolas dekānu prof. Kēsu de Bontu (Cees de Bont). Honkongas Politehniskā institūta Dizaina skola dibināta 1964. gadā un ir viena no izcilākajām dizaina izglītības iestādēm pasaulē. 

Nākotnē plānota trīspusēja sadarbība starp Latvijas Mākslas akadēmiju, Honkongas Politehniskā institūta Dizaina skolu un kādu no Rietumeiropas mākslas augstskolām – Porto, Berlīnē vai Milānā, Žana Monē Mūžizglītības programmas ietvaros. Rektors norāda, ka sadarbība ar Honkongu ir arī vārti uz sadarbību ar Jaunzēlandes, Austrālijas, Indijas un citu valstu mākslas izglītības iestādēm. Tikšanās laikā pārrunāti arī nākamā gada izstāžu plāni.