Meklēt
Izvēlne

Mākslas akadēmijas dizaina studenti piedalās "ACME design lab" radošajā darbnīcā

2012./2013. studiju gada pavasara semestrī LMA Dizaina nodaļa sadarbībā ar starptautisko Lietuvas kapitāluzņēmumu „ACME Europe” īsteno kopīgu projektu – „ACME design lab”. Inovatīvās dizaina laboratorijas ietvaros jaunie dizaineri izstrādā mūsdienīgus datoraksesuārus, vienlaikus stiprinot zināšanas un prasmes darbā ar dizaina produktu ražotājiem.

Baltijas valstīs ļoti ātri popularitāti gūst tendence „izaudzēt” darbinieku. Arvien biežāk darbā tiek pieņemti jauni speciālisti, kuriem, neņemot vērā pieredzes trūkumu, ir kāda priekšrocība – nezūdoša motivācija mācīties un strādāt. Šādi speciālisti, bez šaubām, uzņēmumam ir laba investīcija. Projekts „ACME design lab” ir viens no kompānijas „ACME Europe” organizētajiem projektiem, kurā ne tikai studenti tiek iepazīstināti ar industriālā dizaina tirgus tendencēm, bet arī tiek „izaudzēti” vērtīgi speciālisti.

Projekts „ACME design lab” norisinās jau trešo gadu pēc kārtas. Sākumā sadarbība notika tikai ar Viļņas Mākslas akadēmiju (VDA), bet šogad jau ar universitātēm visā Baltijā. No 2012. gada uzsākta sadarbība ar Kauņas Tehniskās universitātes Dizaina, elektronikas un inženiervadības, kā arī Informātikas fakultāti. Praktisko nodarbību laikā studenti veido portatīvo datoru somas, mapes, audio iekārtas un enerģijas avotus. Šajā gadā „ACME design lab” jau sadarbojas arī ar Latvijas (LMA) un Igaunijas Mākslas akadēmijas Dizaina fakultātēm. Izveidojot spēcīgu studentu komandu, uzņēmums tiecas radīt konkurētspējīgus datoraksesuārus, kas atspoguļo īpašo Baltijas dizaineru rokrakstu.

„Ir interesanti un noderīgi piedalīties tādos projektos kā „ACME design lab”, kas uzlabo praktiskās iemaņas. Tas stimulē dabisku sinerģiju starp dizaina izglītību, pētniecību un ražošanu. Latvijas mākslas akadēmijas pasniedzēji un studenti var dalīties ar konceptuālām idejām, bet ražotāji – ar reālo tirgus praksi. Tā kā abas puses bieži situāciju izvērtē no dažādām perspektīvām – viena no radošās, otra no praktiskās – strādāšana kopā bieži vien ir īsts izaicinājums,” pieredzē dalās LMA Dizaina nodaļas projektu vadītājs Jānis Gailītis.

Projekts „ACME design lab” dažādās valstīs, universitātēs, fakultātēs un katedrās notiek atšķirīgos periodos un etapos. Taču mērķis visur ir viens – ne tikai dalīties zināšanās, idejās un labajā praksē, bet arī atlasīt labākos studentus, kuri izies praksi un varbūt paliks strādāt kompānijas „ACME Europe” dizaina nodaļā.

„Praktiska augstskolas un uzņēmuma sadarbība ir noderīga abām pusēm. Uzņēmums saņem daudz jaunu nestandarta un nereti inovatīvu ideju, bet studenti, kuri iepazīstas ar noteiktu rūpnieciskās ražošanas un uzņēmējdarbības specifiku, iegūst labāku nozares izpratni, jo, veidojot dizaina objektus, studenti var iedziļināties konkrētajās problēmās un iemācīties tās labāk risināt,” stāsta VDA Dizaina katedras vadītājs Jozs Brundza (Juozas Brundza).

Tātad ir skaidrs, ja šodien ir vēlēšanās strādāt perspektīvā darbā, nepietiek būt tikai studentam – darba devējam ir vajadzīgi speciālisti, kuri ir zinātkāri un labi pārzina savu nozari. Visā projekta laikā kompānijā darbā tika iekārtoti trīs VDA absolventi, kas aktīvi piedalījās „ACME design lab” projektā: Marija Puipaite (Marija Puipaitė), Juļus Bučelis (Julius Bučelis) un Moss Kangs (Moses Kang). Jaunie dizaineri veido datoraksesuārus, kuri jau ir sagaidījuši arī īpašu starptautisku atzinību. Kompānijas izveidotā datorpele „Peanut mouse” ieguva prestižo „iF design” apbalvojumu un ir atzīta par vienu no pasaulē labākajiem 2013. gada datoraksesuāriem.