Meklēt
Izvēlne

Mākslas muzejā „Rīgas Birža” notiks franču eģiptoloģes Gijmetes Andrē-Lanoē lekcija

Trešdien, 2014. gada 26. novembrī, plkst. 17.00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs un Francijas institūts Latvijā aicina uz Luvras muzeja Senās Ēģiptes departamenta goda vadītājas un galvenās krājumu glabātājas Gijmetes Andrē-Lanoē lekciju „Senusrets III – faraons leģenda. Luvras un Lilles Mākslas pils īstenots starptautiskas izstādes projekts”. Pasākuma norises vieta: Mākslas muzeja „Rīgas Birža” Konferenču zāle (3. stāvā; Doma laukumā 6, Vecrīgā). Lekcija organizēta „Rīga 2014” programmā iekļautās izstādes „Senā Ēģipte. Tutanhamona dzintars” ietvaros.

No 2014. gada 9. oktobra līdz 2015. gada 25. janvārim sadarbībā ar Luvras muzeju Lilles Mākslas pilī skatītājiem ir atvērta izstāde „Senusrets III – faraons leģenda”, kurā vairāk nekā 300 eksponāti vēsta par Senās Ēģiptes XII dinastijas piekto faraonu Senusretu III (pazīstams arī kā Sesostriss III) un viņa valdīšanas laiku gandrīz pirms 4 tūkstošiem gadu (ap 1872.–1854. g. p.m.ē.). Lai gan šī gudrā un varenā faraona vārds pasaulē nav tik plaši pazīstams kā Tutanhamons vai Ramzess II, Senusrets III ir ievērojams ar jaunu valsts pārvaldes struktūras izveidošanu, kas Vidējās valsts laikā bruģēja ceļu uz vēl nebijušu sabiedrisko kārtību.

Gijmete Andrē-Lanoē (Guillemette Andreu-Lanoë) ir franču ēģiptoloģe un arheoloģe, Francijas Austrumu arheoloģijas institūta Kairā biedre, kopš 2007. gada Luvras muzeja Senās Ēģiptes departamenta goda vadītāja, galvenā krājumu glabātāja un Senās Ēģiptes izstāžu kuratore. Pētniece ir piedalījusies Luvras muzeja veiktajā arheoloģisko izrakumu misijā Sakārā no 1993. līdz 2001. gadam, kā arī bijusi vadītāja arheoloģiskajā punktā Deir el-Medina no 2003. līdz 2005. gadam.

Lekcijā Mākslas muzejā „Rīgas Birža” Gijmete Andrē-Lanoē pastāstīs par to, kā Luvras muzejs un Lilles Mākslas pils apvienoja savus spēkus un kompetences, lai izstādē godinātu leģendāro faraonu Senusretu III. Veidojot ekspozīciju, projekta autori centušies radīt daudzpusīgu ieskatu tā perioda Ēģiptes dzīvē, atklājot spilgtas un spēcīgas politiskās personības ieguldījumu valsts stiprināšanā. Ar šo izstādi kuratori skatītājiem uzdod jautājumu: vai faraons, būdams autoritāra un nelokāma rakstura valdnieks, spēja vienlaicīgi būt arī žēlsirdīgs un gādīgs pret savu tautu? Lai kāda būtu mūsdienu cilvēka atbilde, ir zīmīgs tas fakts, ka laikabiedru acīs Senusrets III iemantojis paraugvaldnieka slavu.

28. novembrī plkst 17.00 Francijas institūts Latvijā aicina uz Gijmetes Andrē-Lanoē otro lekciju „Luvras muzeja Senās Ēģiptes departamenta īstenotie arheoloģiskie izrakumi”, kurā klausītāji uzzinās par Francijas organizēto arheoloģisko ekspedīciju Ēģiptē nozīmi, pašlaik veiktajiem izrakumiem un iemesliem, kāpēc Luvras muzejs turpina pētīt Nīlas ieleju. Pasākums norisināsies Francijas institūta Latvijā Viktora Igo zālē (Elizabetes ielā 59, Rīgā).

Uz lekcijām laipni gaidīti visi interesenti!

Lekcijas notiks franču valodā ar sinhrono tulkojumu latviešu valodā.

Iepriekšēja pieteikšanās uz pasākumu Mākslas muzejā „Rīgas Birža” nav nepieciešama. Savukārt lai apmeklētu lekciju Francijas institūtā Latvijā, vēlams pieteikties, zvanot pa tālruni (+371) 67 201851 vai rakstot uz e-pastu info(abols)institut-francais.lv">.

Ieeja abos pasākumos ir bez maksas.


Papildu informācija:
Dita Podskočija
Francijas institūta Latvijā Kultūras projektu koordinatore, vadības asistente
T: (+371) 67 201864,
E: dita.podskocija(abols)institut-francais.lv">

Preses materiālu sagatavoja:
Nataļja Sujunšalijeva
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja
Reklāmas un informācijas darba kuratore
T: (+371) 67 357527
F: (+371) 67 357520
E: pr.service(abols)lnmm.lv">
I:  www.lnmm.lv
Twitter: www.twitter.com/lnmm_muzejs