Meklēt
Izvēlne

Mecenātes Ināras Teterevas stipendiātes mākslā ar personālizstādēm noslēdz studijas Latvijas Mākslas akadēmijā

2012. gada novembrī pirmo reizi Latvijas Mākslas akadēmijā tika pasniegtas „Mecenātes Ināras Teterevas stipendijas mākslā”, kuru mērķis ir finansiāli atbalstīt talantīgus Latvijas Mākslas akadēmijas pilna laika studentus. Pirmās stipendiātes – bakalaura programmas studentes Lilita Bauģe un Sandra Strēle –, kā arī maģistrante Agita Šteinberga studijas noslēdz šogad un atzīmē studiju laikā paveikto ar personālizstādēm Rīgā.

Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas apakšnozares bakalaura programmas diplomandes Lilitas Bauģes izstāde-diplomdarbs „Parastā dzīve” no 2014. gada 3. jūnija līdz 29. jūnijam būs aplūkojama Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja 3. stāva foajē (Skārņu ielā 10/20, Rīgā). Izstāde piedāvās skatītājam paraudzīties uz cilvēka ikdienas dzīvi kā interesantu un aizraujošu spēli, kas, mainot noteikumus un līmeņus, ieliek tās dalībnieku dažnedažādās situācijās un lomās. Ekspozīcija nosacīti iedalās dažādos cilvēka dzīves posmos no dzimšanas līdz aiziešanai mūžībā, atklājot gan autores personisko pieredzi, gan ikvienam atpazīstamus tēlus, lietas un tradīcijas. Izstādes kopainu veido desmit dažāda formāta, veidola, materiāla un tehniku tekstilmākslas stājdarbi un objekti, kas demonstrē cilvēka dzīvi visā tās krāsainībā – pilnā smieklu, asaru, mīlestības un nodevības. Jaunās mākslinieces šā brīža radošie jautājumi ir sievietes loma un nostāja mūsdienās, kā arī vēlme mudināt skatītāju uzdot sev jautājumus un meklēt to atbildes.

Savukārt Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības apakšnozares bakalaura programmas topošā absolvente Sandra Strēle savu personālizstādi ar nosaukumu „VIETA 57/24” būs iekārtojusi galerijā „Happy Art Museum” (t/c „Galleria Riga” 7. stāvā, Dzirnavu ielā 67, Rīgā), kur tā būs aplūkojama no 2014. gada 5. jūnija līdz 25. jūnijam. „VIETA 57/24” ir stāsts, kurā visums tēlaini koncentrēts vienā privātmājas teritorijā, skatītājam kā kino pakāpeniski atklājot arvien jaunus kadrus gleznu formā. Izmantojot dažādus gleznieciskās izteiksmes līdzekļus, jaunā gleznotāja panākusi iecerēto noskaņu, kas instalācijas telpā rada sirreālu, noslēpumainu un izkliedētu sajūtu. Instalācija ar dažādu mediju spēcīgu apvienojumu reflektē par atmiņām, to fragmentāro dabu, kas darbos tiek attēlota fotogrāfiska bezfokusa attēla veidā, akcentējot vien dažas šķietami nejaušas detaļas.

Tikmēr trešā „Mecenātes Ināras Teterevas stipendijas mākslā” laureāte, Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības apakšnozares maģistra programmas diplomande Agita Šteinberga uz personālizstādi „Robeža” aicina Latvijas Mākslinieku savienības radošajā kvartālā „Kombināts Māksla” (Gaujas ielā 5, Rīgā). Izstādes koncepcijas pamatā ir pārdomas par fiziskām un garīgām robežām. Robeža ir vieta, kur satiekas pretstati, veidojas kontrasti un konflikti. Vieta, kur beidzas zeme un sākas debess, satiekas divi cilvēki, divas enerģijas, divas auras. Šis brīdis vai parādība, ko māksliniece sauc par robežu, ir pilna mistikas, pārsteigumu, kā arī negaidītu un satraucošu pavērsienu. Izstādē būs skatāmi lielizmēra tēlniecības darbi, kas katrs sastāv no neskaitāmiem atsevišķu metāla armatūru metinājumiem, – ārēji kopskatā veidojot precīzus ģeometriskus paralēlskaldņus, tomēr strukturēto konstrukciju iekšienē sakoncentrējot enerģētiski piesātinātus un spēcīgi emocionālus kontrastus. Izstāde „Robeža” skatītājiem būs atvērta no 2014. gada 13. jūnija līdz 13. jūlijam.

„Mecenātes Ināras Teterevas stipendijas mākslā” mērķis ir finansiāli atbalstīt spējīgus, centīgus Latvijas Mākslas akadēmijas studentus, piešķirot viņiem stipendijas. Katrā studiju gadā tiek piešķirtas divas stipendijas pilna laika bakalaura programmas studentiem un viena stipendija maģistra programmas studentam. Katru stipendiju veido naudas piešķīrums līdz atbilstošās studiju programmas sekmīgai pabeigšanai, bet ne ilgāk kā trīs studiju gadus, studiju braucienu finansēšana stipendijas saņemšanas periodā un grants studenta darbu izstādei un publikācijai, pabeidzot studijas Latvijas Mākslas akadēmijā. 2012./2013. studiju gadā, kad stipendijas tika piešķirtas pirmo reizi, tās saņēma bakalaura programmas studentes Lilita Bauģe un Sandra Strēle un maģistrante Agita Šteinberga, savukārt 2013./2014. studiju gadā par stipendiju laureātēm kļuva 3. kursa studente Elīna Brasliņa (Grafikas apakšnozare), 2. kursa studente Elīna Sproģe (Vizuālās mākslas un kultūras vēstures un teorijas apakšnozare), kā arī maģistrante Guna Poga (Funkcionālā dizaina apakšnozare).

Lilitas Bauģes, Sandras Strēles un Agitas Šteinbergas izstāžu norise iespējama, pateicoties Borisa un Ināras Teterevu fonda sniegtajam atbalstam.

Visi laipni aicināti uz jauno mākslinieču izstāžu atklāšanām:
Lilitas Bauģes izstāde-diplomdarbs „Parastā dzīve”: 3. jūnijā plkst. 17.00.
Sandras Strēles personālizstāde „VIETA 57/24”: 4. jūnijā plkst. 18.00.
Agitas Šteinbergas izstāde „Robeža”: 12. jūnijā plkst. 19.00.

Attēlā: Mecenātes Ināras Teterevas stipendiju mākslā pasniegšana 2012. gada 21. novembrī. Foto: F64 Photo Agency / Rūta Kalmuka.