Meklēt
Izvēlne

Ņujorkā atklāta Alekseja Naumova un Kristapa Zariņa izstāde "Let’s Talk About Painting"

Līdz 2013. gada 6. novembrim galerijā „onetwentyeight” Ņujorkā (ASV) ir apskatāma izstāde „Let’s Talk About Painting”, kurā pārstāvēti divi gleznotāji – Latvijas Mākslas akadēmijas rektors prof. Aleksejs Naumovs un prorektors prof. Kristaps Zariņš.

Izstādes atklāšanā š.g. 27. oktobrī piedalījās gan galerijas vadība un pārstāvji no Ņujorkas mākslas un dizaina augstskolām, gan Latvijas vēstnieks ASV Andris Razāns ar kundzi un Latvijas goda konsuls Ņujorkā Daris Dēliņš ar kundzi. Plānots, ka šā gada nogalē izstāde ceļos tālāk uz ASV galvaspilsētu Vašingtonu.

Ekspozīciju atklājot, tajā bija skatāmi mākslinieku līdzatvestie darbi, taču izstādes norises gaitā ekspozīcija tiek papildināta ar jaunām gleznām, ko mākslinieki šajās dienās rada uz vietas Ņujorkā. Kā tas raksturīgs Alekseja Naumova daiļradei, jaunie darbi galvenokārt top lielā izmērā un alla prima tehnikā – dinamiskā ritmā brīvā dabā, krāsas jaucot tieši uz audekla. Līdzīgi kā šovasar Kuldīgā, kur video formātā tika dokumentēts Alekseja Naumova darbs pie Ventas rumbas gleznas, arī Ņujorkā abu gleznotāju darbs tiek fiksēts fotogrāfijās un video, nozīmīgu lomu atvēlot procesam – tam, kas risinās uz audekla no pirmā otas pieskāriena līdz pēdējam triepienam.

Stāstot par darbu pie izstādes galerijā „onetwentyeight”, mākslinieki velk paralēles ar 2011. gadā īstenoto projektu „Eiropas atspulgi” un tā noslēgumā veidoto izstādi „Budapešta, Rīga, Venēcija, Vīne – Eiropas pilsētas latviešu mākslinieku gleznās”. Projekta gaitā Aleksejs Naumovs un Kristaps Zariņš četrās pilsētās Eiropā plenērā gleznoja lielformāta darbus, radošo procesu iemūžinot DVD formātā. Darbs brīvā dabā un nepastarpinātā kontaktā ar vidi māksliniekiem joprojām ir svarīgs. Kā mākslas un kultūras portālam „Arterritory” nesen atklāja Aleksejs Naumovs, „šobrīd aizraujos ar lielajiem formātiem – divu, trīs metru platumā. Gleznošana notiek dabā, procesu es filmēju. Principā tā ir situācija. Traucē lietus, sniegs, saule, cilvēki, bet tas pieder pie lietas. Lielajiem formātiem es netaisu skices, es vienkārši izjūtu sevi dabā un mēģinu šo ilūziju pārvērst plaknē.”

Gleznotājam Aleksejam Naumovam izstāde „Let’s Talk About Painting” ir jau otrā iespēja gleznot Ņujorku. Pirmo reizi mākslinieks Ņujorkā strādāja 1995. gadā, kad Manhetenas urbāno ainavu bija iespējams portretēt no jahtas klāja pie Bruklinas tilta. Kopš tā laika Ņujorkā tapušās gleznas bijušas skatāmas jau vairākās mākslinieka personālizstādēs Latvijā un ārvalstīs.

Izstādi „Let’s Talk About Painting” galerijā „onetwentyeight” papildinās saruna par glezniecību, kurā piedalīsies gan Aleksejs Naumovs un Kristaps Zariņš, gan Ņujorkas muzeju un mākslas un dizaina augstskolu pārstāvji.

Izstāde ir daļa no izglītojoša eksperimentālā projekta „Sharing Experience”, kas īstenots pateicoties galerijas „onetwentyeight” vadītājas Kazuko Mijamoto (Kazuko Miyamoto) aicinājumam un kuratores Marinas Goldenas iesaistei. Projekta ietvaros šobrīd Latvijas Mākslas akadēmijā ir skatāma amerikāņu mākslinieka un Ņujorkas Modernās mākslas muzeja (MoMA) lektora Gordona Sasaki (Gordon Sasaki) personālizstāde „Virsmas spriegums” un izstādes ietvaros š.g. 31. oktobrī notiks interesentiem atvērta lekcija „Materials: Medium vs Message” un 1. novembrī – radošā darbnīca „UDL – Universal Design for Learning”.

Plānots, ka Latvijas mākslinieku vizītei ASV sekos Kazuko Mijamoto viesošanās Rīgā 2014. gada pavasarī, kuras ietvaros Latvijas Mākslas akadēmijā tiks atklāta mākslinieces izstāde, notiks performance un radošā darbnīca.

Izstāde Ņujorkā norisinās ar Borisa un Ināras Teterevu fonda, Latvijas vēstniecības ASV, Latvijas Mākslas akadēmijas un LMA Tehnoloģiju pārneses kontaktpunkta atbalstu.

Darba laiks:
Trešdien – piektdien: 13.00 – 19.00
Svētdien: 13.00 – 17.00 vai ar pieteikšanos

Galerija „onetwentyeight”
128 Rivington St. (bet. Essex & Norfolk)
NYC, NY 10002
www.galleryonetwentyeight.org