Meklēt
Izvēlne

"SEB stipendija glezniecībā 2019", Krišjānis Elviks!

15. martā tika paziņots "SEB stipendija glezniecībā” laureāts. Stipendiju par darbu "Holy Peace" saņēma Scenogrāfijas apakšnozares 4. kursa students Krišjānis Elviks.

Šogad “SEB stipendijas glezniecībā” konkursa dalībnieki savu radošo domu virzīja tēmas „Vērtība” analīzē un interpretācijā. Meklēja atbildes  uz jēdziena „Vērtība” dziļāko būtību, kā kaut kas top par vērtību un kas ir vērtība? Vai arī par vērtībām jādomā kā par filosofisku pārdomu priekšmetu, vai arī vērtības nosaka cilvēka iekšējie instinkti, sociālās intereses, sabiedrībā valdošās normas, vai arī tās ir pilnīgas un pašas nosaka visu pārējo? Vai māksla ir vērtība un kā vērtību sistēma ietekmē mākslas radīšanas procesus. Konkursa uzdevums izvēlēts, lai mudinātu studentus vienas tēmas ietvaros risināt dažādus tās skatpunktus, tādējādi iedarbinot mākslas kā domāšanas medija spēcīgo lomu un risinot sarunu ar savu skatītāju. 

Neatkarīgā kuratore, mākslas zinātniece Maija Rudovska pauž komisijas viedokli: „Krišjāņa Elvika mākslas darbs “Holy Peace” uzrunāja SEB balvas žūrijas locekļus ar savu pārliecinošo izteiksmi un saistošo vēstījumu. Glezna un vienlaikus objekts, kas veidots monohromos toņos, apvieno ekspresīvu un abstraktu valodu. Autoram veiksmīgi izdevies atklāt tēmu, kas aktuāla ikvienam šodien – svārstīšanos starp haosu un mieru. Par mākslas darba iedvesmas pamatu kalpojusi tēma “Svētais ūdens”, kas piedāvā plaša spektra interpretācijas iespējas.” 

Elīna Piebalga, SEB bankas Private banking pārvaldes vadītāja: „Šodien mēs daudz runājam par transformāciju, par pārmaiņām, par inovāciju. Nekas nav pastāvīgāks kā pārmaiņas. Šie vārdi ienāk biznesā, sadzīvē un arī mākslā. Mainās pieņēmumi, zūd robežas, notiek lomu un atbildības maiņa. Kā nemainīgs paliek tas, ko skaisti noraksturoja Emīls Zolā. Viņš teica: ja tu prasi man, kādai misijai esmu nācis šajā pasaulē, tad es kā mākslinieks atbildu tev – esmu nācis, lai skaļi izdzīvotu šo dzīvi. Man ir prieks, ka pirmo reizi stipendijas saņemšanas vēsturē to saņem LMA Scenogrāfijas apakšnozares students. Tas ir apliecinājums faktam, ka arī mākslā notiek robežu nojaukšana, un svētkus svin ideja un tās izpildījums.”
Līdz apbalvošanas dienai, 15. martam, arī ikvienam izstādes apmeklētājam bija iespēja nobalsot par sev tīkamāko mākslas darbu. Šogad skatītāju simpātijas balva, piešķirta Maģistra programmas, Vizuālās mākslas nodaļas, Tekstilmākslas apakšnozares, 2. kursa studentei Laumai Kokorēvičai par gleznu "Skats no malas".

"SEB stipendija glezniecībā 2019" žūrija: LMA prorektors prof. Andris Teikmanis, LMA prorektors prof. Andris Vītoliņš, LMA Humanitārās zinātņu katedras Asoc. prof., Dr. phil. Arnis Rītups, LMA Glezniecības katedras vieslektors Odilons Pains no mākslas augstskolas Lycée français Jean Monnet Briselē (Beģija), LMA Ārlietu un izstāžu daļas koordinatore Inese Bauģe, LMA Maģistrantūras vadītāja Antra Priede-Krievkalne, neatkarīgā kuratore Maija Rudovska, mākslinieks Klāvs Loris, SEB bankas prezidente Ieva Tetere un SEB bankas Private Banking vadītāja Elīna Piebalga.

Konkursa laureāts balvā saņem braucienu uz kādu no Eiropas laikmetīgās mākslas mesām un iespēju piedalīties radošajā darbnīcā mesas norises pilsētā, kā arī stipendiju 1850 EUR vērtībā. Izstāde Latvijas Māksla akadēmijā notika jau divpadsmito reizi. 

Mākslas akadēmijā „SEB stipendija glezniecībā" pirmo reizi tika pasniegta 2008. gadā, un par tās laureāti kļuva Neonilla Medvedeva, 2009. gadā – Atis Jākobsons, 2010. gadā – Zane Tuča, 2011. gadā – Elza Sīle, 2012. gadā – Laimdota Steķe, 2013. gadā – Klāvs Loris, 2014. gadā – Madara Neikena, 2015. gadā – Zīle Ziemele, 2016. gadā – Sandra Strēle, 2017. gadā – Kristaps Priede un 2018. gadā – Anna Pommere.