Meklēt
Izvēlne

SENIORS – ZERO WASTE* AIZSĀCĒJS? LMA KOPRADES DARBNĪCAS SADARBĪBĀ AR SIGULDAS AMATNIEKIEM

Jūlija beigās Siguldā notika LMA pasniedzēju, studentu un Siguldas novada tautas lietišķo studiju dalībnieču koprades darbnīca, kas veltīta tēmai – seniors Zero Waste aizsācējs.

Vai varam apgalvot, ka seniors ir Zero Waste* aizsācējs? Mūsu vecāki un vecvecāki ir pieredzējuši dažādus laikus, arī tādus, kad pārtika un apģērbs bija zelta vērtē. Atmiņas par piedzīvoto bieži veido cilvēka vērtības un dzīvesveidu. Atliek atvērt skapi, pieliekamo, pagrabu, pažobeli, bēniņus, aizbraukt apciemot tanti laukos un ieraugām dzīves laikā uzkrātās lietas – apģērbu, apavus, novecojušu elektrotehniku, mēbeles, kastes, burkas u. c. priekšmetus —, kas krātas ar domu – gan jau kādreiz kādam noderēs. Tieši seniori bieži vien saskata lietu ilgstpējas potenciālu. Lietas tiek salabotas, salāpītas vai pārveidotas kādai citai funkcijai. Jaunie dizaineri šos principus var apgūt un izmantot savā praksē. Aizsāktā koprades darbnīca veicina dažādu paaudžu domapmaiņu, radošumu un eksperimentus, lai no iepriekš saražotā radītu ko jaunu.

Laikā, kad pasaule pārkarst un resursi sāk izsīkt, kad cilvēku veidotās vides un saražoto lietu masa sākt pārsniegt dabas radītās vides masu uz zemeslodes, dizainam ir jākļūst līdzdalīgam jaunu ideju meklējumos – kā patērēt mazāk, kā atkārtoti lietot materiālus, pārvēršot tos jaunās lietās, kas veicinātu lietotāja emocionālo piesaisti, kas ļautu radīt lietas ar virsvērtību un lietot tās pēc iespējas ilgāk”, piebilst radošās dārbnīcas komandas vadītāja profesore Barbara Ābele.

Eksperimentālās koprades darbnīcas notiks regulāri, lai jaunā studiju gada ietvaros radītās idejas noslīpētu un piedalītos starptautiskajā Milānas dizaina mesē, dizaina skolu paviljonā Salone del Mobile.Milano 2022.

Pirmajā darbnīcā piedalījās Tekstilmākslas katedras pasniedzējas — profesore Ieva Krūmiņa un lektore Irēna Andrējeva —, kā arī studentes: Šarlote Baškevica, Ella Mihailova, Dace Grīnberga, Ilona Valaine-Blekte, Madara Briede, Maruta Konceviča un Beatrise Lasmane. Siguldas novada amatniekus pārstāvēja Siguldas Tautas lietišķās mākslas studija, Mālpils Tautas lietišķās mākslas studija “Urga”, Alīdas Lindes studija, Tautas lietišķās mākslas studija “Vīgrieze”, Tautas lietišķās mākslas studija “Krimulda” un Mores rokdarbu pulciņš. Darbnīca notiek LMA īstenotā projekta Eiropas Savienības Interreg Baltijas jūras reģiona (BJR) transnacionālās sadarbības programmas projekta Nr. R081 BaltSe@nioR2.0 (Inovatīvi risinājumi senioriem draudzīgas publiskās vides nodrošināšanā uz BJR uzņēmumu un publisko institūciju kapacitātes pilnveides pamata) ietvaros. LMA ir projekta partneris. Projekts turpina risināt projekta Nr. R030 BaltSe@nioR īstenošanas izaicinājumus saistībā ar sabiedrības novecošanos, šoreiz pievēršot lielāku uzmanību publiskās telpas pielāgošanai senioru vajadzībām.

*Zero Waste ir dzīvesveida filozofija, kas rosina samazināt saražoto atkritumu daudzumu un veikt apzinātus pirkšanas lēmumus.

Attēlos — radošo meistarklašu darbnīcas. Foto: Irēna Andrejeva.