Meklēt
Izvēlne

Septembrī Ventspilī notiks Vislatvijas mākslas akcijas "ep!" jubilejas pasākums

No 2013. gada 9. septembra Pārventas bibliotēkā Ventspilī apskatāma Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas apakšnozares studentu darbu izstāde „ep?20!”.

Šī gada septembrī aprit 20 gadi kopš unikālās plaša mēroga laikmetīgās mākslas akcijas „EP!” norises. Lai atcerētos šo vienreizējo notikumu kultūras dzīvē, iepazīstinātu skatītājus ar šo mākslas akciju, tās nozīmi un vērtību, kā arī aktualizētu Ventspilī esošo „ep!” kolekciju, 2013. gadā septembrī Ventspilī tiks rīkota akcija „EP?-20!” – toreizējās mākslas akcijas jubilejas pasākums.

1993. gadā 30. septembrī Latvijā notika līdz šim nebijis kultūras pasākums - Vislatvijas mākslas akcijas „EP!”, kuras ietvaros 33 Latvijas pilsētās vienlaicīgi tika atvērtas pilnīgi vienādas grafikas izstādes. Akcijā piedalījās 24 tā laika jaunie un aktīvie mākslinieki-grafiķi – Māris Bišofs (1939) , Ilmārs Blumbergs (1943) , Andris Breže (1958) , Kristaps Ģelzis (1962) , Helēna Heinrihsone (1948) , Ivars Heinrihsons (1945) , Ieva Iltnere (1957) , Andrejs Kalnačs (1958) , Leonards Laganovskis (1955) , Romans Lapp (1961) , Normunds Lācis (1961) , Ivars (1956) un Inese Mailīši (1959) , Sarmīte Māliņa (1960) , Egils Mednis (1962) , Jānis Mitrēvics (1957) , Ojārs Pētersons (1956) , Ivars Poikāns (1942) , Juris Putrāms (1956) , Guntars Sietiņš (1962) , Māris Subačs (1963) , Oļegs Tilbergs (1956) , Aija Zariņa (1954) , Vilnis Zābers (1963-1994) , – katrs izstrādājot 33 identiskus darbus, tādējādi kopā izveidojot pilnīgi vienādas grafikas kolekcijas. Mākslinieku radītās kolekcijas tika atdāvinātas izstāžu iekārtotājiem – respektīvi, katrā izstādes norises vietā viena no 33 kolekcijām bez materiālās atlīdzības nonāca izstāžu organizētāju īpašumā. To varētu skaidrot ar absolūtu jaunības maksimālismu, kas nekad neatkārtosies, vēlmi pieteikt un apliecināt sevi kā mākslinieku.

Ideja par Vislatvijas mākslas akciju pieder mākslas zinātniekam Ivaram Runkovskim (1953) un māksliniekam Ojāram Pētersonam (1956). Galerijā „Bastejs” abi mākslas pasaules pārstāvji sprieda par jaunās radošās aktivitātes organizēšanu – ceļojošās izstādes rīkošanu mazajos un lielajos lauku centros vai kādu mākslas objektu izbūvi visdīvainākajās Latvijas vietās. Ojārs Pētersons jau ilgi loloja domu par daudzu grafikas izstāžu vienlaicīgu atklāšanu daudzās Latvijas vietās. Atrodot domubiedru un atbalstītāju Runkovska personā, kas tik ļoti iejutās mākslinieka idejā, Pētersons saņēma iedrošinājumu savu domu attīstīt, līdz 1993. gadā rudenī tā ieguva savu galējo paskatu – 24 mākslinieki, 33 identiskās grafikas izstādes 33 Latvijas lielās un mazās pilsētās. Mākslas akcija guva nosaukumu „EP!” – cirkulācija, mākslīga elpināšana, skaņa, ko rada sen neelpojušas plaušas – kaut kā jaunā, domas satricinošā ieviešana tradicionālajā vai pat stagnējošajā.

Pēc rīkotāju domām akcijai „EP!” vajadzēja būt ne tikai darbībai, kuras mērķis ir „nest mākslu tautā”, iepazīstināt to ar jaunu mākslinieku darbiem. Izjūtu līmenī tajā valdīja neparastuma, zināmas ķecerības un spēka ideja. „Šīs akcijas īstais mērķis bija pati akcija kā akcija. Akcija pati par sevi. Akcija kā zināmas formālas kompozīcijas izveide neparasta lieluma telpā, laikā, informācijas apjomā. Tā tapa par vienreizēju, vienlaicīgu cilvēku un mākslas darbu iesaistīšanu jaunā formā, struktūrā” – paskaidro Ivars Runkovskis. Rīkotāji nosauca mākslas akciju „EP!” arī par kultūrpotēšanu – izpratne par mākslu tautai jāiepotē, līdzīgi kā obligātās potes pret bakām, lai pieradinātu cilvēkus pie dažādas mākslas.

Unikāls bija akcijas vienlaicīgums laikā un telpā. Ivars Runkovskis nosaucis to par momentāno uzsprāgšanu, dzīves telpas „uzsildīšanu” un salīdzinājis ar vakuumbumbas darbības principu—izsmidzina lielā telpas apjomā degmaisījumu un tad mirklī visu aizdedzina. Tā arī mākslas akcija „EP!” vienlaicīgi „detonēja” 33 izstāžu vietās. Otra unikālā īpašība akcijas struktūrā bija identiskums, visas izstādes ir pilnīgi vienādas - reizē notiek vienādu mākslas darbu masveida uztvere. Tā bija savdabīga ironija par masu kultūru un komunikāciju – visi lasa vienādas avīzes, vienādas ziņas, skatās vienādus raidījumus, domā vienādas domas. Pašironiski tika apspēlētas masveida kampaņveidīgās akcijas, kur atsevišķiem darbiem nav nozīmes, bet svarīgs ir pats notiekošais kā tāds.

Pirms 20 gadiem akcija „ep!” bija notikums, kas popularizēja laikmetīgo mākslu – akcija kā mākslas forma. Toreiz savā ziņā multimediālā „ep!” akcija gāja priekšā savam laikam. Grafikas darbi atspoguļoja mākslinieku tā brīža emocionālo stāvokli un bija tam laikam avangardiski un, iespējams, plašām masām grūti izprotami.  Arī tagad, kad pagājuši jau 20 gadi, mākslas darbi nav zaudējuši savu laikmetīgumu un vēl joprojām izskatās ļoti mūsdienīgi. Pašlaik mākslinieki, kas piedalījās „ep!” akcijā, ir jau pierādījuši savu vārdu, kļuvuši par slaveniem meistariem, līdz ar to neskaitāmās reizēs pieauga kolekciju vērtība. Šajā laikā kolekcijas varēja tikt izmantotas dažādi – tās varēja būt glabātas fondos, izkārtotas visiem apskatāmā vietā, iznīcinātas, rupji un nevīžīgi glabātas vai pat piesavinātas.

„ep?20!” pasākuma galvenais uzdevums ir atgādināt par šo unikālo un savā ziņā grandiozo mākslas akciju, iepazīstināt visus interesentus ar „ep!” vēsturi un piesaistīt cilvēku uzmanību Ventspilij piederošai tik vērtīgai grafikas darbu kolekcijai. Ventspilī kolekcijai ir izveidota pastāvīga ekspozīcija 1. ģimnāzijas telpās, toreizējā izstādes norises vietā, kur kolekcija arī tika dāvināta. Gandrīz visi kolekcijas darbi ir saglabāti, ierāmēti un pieejami publiskai apskatei. Atzīmējot mākslas akcijas 20 gadu jubileju, grafikas kolekcija tiks ne tikai aktualizēta, bet arī papildināta.

Lai radītu īpašus „ep?20!” mākslas darbus Ventspils kolekcijas papildināšanai, jubilejas pasākumā Ventspilī ir iesaistīti arī Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļas studenti. 9. septembrī Pārventas bibliotēkā skatītājiem tiks piedāvāta Mākslas akadēmijas studentu izstāde, kurā būs piedāvāti labākie studiju laika veikumi. Savukārt 30. septembrī visi interesenti varēs iepazīties ar īpašo „ep?20!” grafikas darbu tapšanas procesu atvērtās meistarklasēs Ventspils 1. ģimnāzijā. Strādājot Ventspilī uz vietas Mākslas akadēmijas studenti radīs grafikas darbus kolekcijas papildināšanai ar domu, ka arī viņi pēc 20 gadiem būs izauguši par lieliem māksliniekiem un viņu darbi būs tikpat vērtīgi. Kā toreiz, pirms 20 gadiem, tā arī tagad, jaunie mākslinieki darbos attēlos savas pasaules un dzīves izjūtas, aktuālās emocijas, ar dažādām grafikas tehnikām piešķirot tām arī citiem uztveramu, „lietojamu” paskatu. Akcijas „ep!” jubilejas pasākums Ventspilī arī dotu iespēju pievērst uzmanību grafikas kā mākslas žanra vērtīgumam.

Kā komentē Latvijas Mākslas akadēmijas pārstāve, Grafikas nodaļas izglītības metodiķe Ausma Šmite – „Grafikas mākslā ir daudz tehnisko iespēju, un arī pats darbu radīšanas process ir interesants, jo izmantojam dažādas ķīmiskas vielas, karsējam, slīpējam, grebjam un dažādos citos veidos apstrādājam atšķirīgas virsmas. Grafikā izmantojamo materiālu klāsts ir ļoti plašs – no koka un plastikāta līdz metālam un kaļķamenim. Katram studentam dalība šādā pasākumā ir reizē izaicinājums un laba iespēja parādīt, kā top darbi, kurus iespējams aplūkot mākslas izstādēs. Izaicinājums tas ir tādēļ, ka katra darba reize papildina pieredzi, kuras uzkrāšana parasti ilgst vairākus gadus. Eksperimenti un neparasti risinājumi ir grafikas mākslinieku ikdiena, jo dažreiz vēlamā efekta panākšanai jāveltī stundas vai pat dienas. Šāda pasākuma lielākie ieguvumi ir jaunas zināšanas gan studentiem, gan tiem, kuri apmeklēs pasākumu, kā arī iespēja ieskatīties grafikas mākslas „aizkulisēs” un piedalīties darbu tapšanas procesā.”

Jekaterina Karpova
Liepājas universitātes
Humanitāro un mākslas zinātņu fakultātes studiju programmas MĀKSLA maģistrante