Meklēt
Izvēlne

Stikla mākslai 45 gadi Latvijas Mākslas akadēmijā

2008. gada novembrī LMA Stikla mākslas katedra svin savu 45. dzimšanas dienu. Par godu šim notikumam paredzēti vairāki interesanti pasākumi.

• Konference ‘′Stikla māksla Latvijā′′, LMA, 6., 7. novembris
• Izstāde ‘′Stikla mākslai 45 gadi′′, LMA, no 7. - 29. novembrim
• Vieslekcija - māksliniece - Silva Petrova (Čehija/Lielbritānija),LMA 5. novembris.

Jau izsenis mākslinieki un meistari Latvijā ir veidojuši darbus stiklā. Krāšņas vitrāžas priecējušas dievnamu apmeklētājus, Kurzemes stikla cepļos - ‘′glāžu šķūņos′′ tika darinātas lustras, vāzes, glāzes un spoguļi. Tas bija sen - laiks daudzus mākslas darbus un mākslas notikumus ir pārklājis ar rūsu, taču dažiem no tiem joprojām liek iemirdzēties košos vitrāžu toņos.

2008. gads ir nozīmīgs gan māksliniekiem, gan mākslas cienītājiem ar to, ka šogad aprit 45 gadi stikla mākslas izglītībai Latvijas Mākslas akadēmijā.

Sešdesmito gadu sākumā jaunais un daudzsološais mākslinieks Arnolds Vilbergs, beidza studijas Prāgas Mākslas institūtā Čehijā. Atgriežoties Latvijā, sākotnēji viņš iedibina stikla mākslinieciskās apstrādes kursu Keramikas nodaļā. Vēlāk, apvienojoties stikla mākslai un keramikai, tiek izveidota Lietišķi dekoratīvās mākslas nodaļa, par kuras vadītāju kļūst vitrāžists Tenis Grasis seniors. Saglabājot tradīcijas ir nostiprinājusies patstāvīga Stikla mākslas nodaļa. Šobrīd profesores Ingunas Auderes vadībā pasniedzēji nodod studentiem savas prasmes un zināšanas stikla mākslā. Stikla mākslas nodaļas absolventi un studenti veiksmīgi darbojas profesionālajā jomā un gūst atzinību gan Latvijā, gan Eiropā.

Jubilejas gadu esam iecerējuši atzīmēt ar zinātniskā darba un radošo sasniegumu prezentāciju konferencē ‘′Stikla māksla Latvijā′′, kas notiks 6. un 7. novembrī Latvijas Mākslas akadēmijā. Paredzēta arī vieslektores mākslinieces Silvas Petrovas (Čehija/Lielbritānija) lekcija ‘′Čehu mūsdienu stikls - idejas un filozofija′′.
7. novembrī Latvijas Mākslas akadēmijas aulā atklās izstādi, kurā būs apskatāms studentu radīts konceptuāls mākslas objekts un vizuālu darbu prezentācija, skanot arī Stikla mākslas nodaļas absolventa, bulgāru mākslinieka Lačazara Dočeva komponētajam muzikālajam fonam, radītu īpaši šai izstādei.

Aicinājumam atzīmēt jubilejas gadu atsaukušies stikla mākslinieki un galerijas, piedāvājot plašu izstāžu klāstu Rīgā un novados. Stikla galerijā 15. oktobrī tika atklāta studentu mācību un radošo darbu izstāde ‘′Posms′′.
Mencendorfa nama izstāžu zālē no 3. novembra varēs aplūkot studentu un pasniedzēju vitrāžu izstādi.
Paredzētas arī absolventu un mākslinieku personālizstādes Latvijā.

Latvijas stikla mākslai nozīmīgu cilvēku domas jubilejas gada kontekstā:
LMA Stikla mākslas specialitātes vadītāja
Prof. Inguna Audere

„Stikla mākslas valdzinājums slēpjas iztēles, stikla apstrādes tehnikas un darba procesa sasaistē vienotā veselumā.
Karstu stiklu ir iespējams stiept, spiest, tecināt, liet, tīt ap kaut ko kā diegu, veidot, caurdurt, veidot masā kārtainu, griezt, izplest plašumā, griežot to ap savu asi, locīt, lipināt. Varbūt nenosaucu visas iespējamās manipulācijas, bet gribu uzsvērt stikla visunikālāko īpašību, kas to atšķir no citiem materiāliem - stiklu var pūst, tas ir, veidot ar cilvēka elpas palīdzību.
Aukstu šo materiālu var pārveidot ārīgi, tās ir, iedarboties uz tā virsmu.
Bet tas nebūt vēl nav viss..."

LMA Stikla mākslas specialitātes dibinātājs
Prof. emerit. Arnolds Vilbergs
"Kad vēroju karsto stiklu, tas ir kas līdzīgs planētu rašanās brīdim. Tu tiec savaldzināts no šī materiāla un procesa..... Akadēmijas Stikla nodaļas pasniedzējiem novēlu būt tik radošiem, lai studentiem ar savu piemēru varētu rādīt ceļu tālākam darbam jau beidzot studijas. Lai jaunajiem māksliniekiem pavērtos dziļas mākslinieciskās izteiksmes darbības lauks!′′

Maikls Rodžers (Michael Rogers),
Profesors,
Ročesteras Tehnoloģiju institūta Mākslas un zinātnes koledžas Stikla programmā (ASV)‘′

Stikla māksla ir starptautiska vizuāla valoda, kurā gaisma, caurspīdība, krāsa un refleksijas uzrunā cilvēka sirdi un dvēseli. Šī saziņa caur stiklu ir mūsdienīgs izteiksmes līdzeklis ar dziļām vēsturiskām saknēm, kuras sakņojas cilvēku kultūras tradīcijās, dalītas vēstures izjūtās, viņu mītos, realitātēs un nepieciešamībā pēc individuālas radošas izpausmes. Latvijas stikla māksla ir īpaši skaista ar saviem izteiksmes līdzekļiem. Es Latvijas stikla mākslinieku darbus redzu saistībā ar Poēziju un Mistēriju, Starojumu un Prieku. Latvijas stikla mākslā atrodu dziļu cilvēka gara izteiksmi, kas pārbīda nacionālās robežas un savieno ar pārējo pasauli. Patiesā cieņā apsveicu Latvijas Mākslas akadēmijas Stikla mākslas nodaļu 45 gadu jubilejā!′′