Meklēt
Izvēlne

T– FAKTORS.TURPINĀJUMS | LMA TĒLNIECĪBAS STUDENTU DARBU IZSTĀDE

Inovatīvs. Tas ir tāds apzīmējums, ko reti izmanto sarkastiski un vēl aizvien drīkst uztvert kā komplimentu, taču ceļš uz sulīgu, godīgu un jaudīgu jaunradi ir ilgs. Māksla nav sprints, bet drīzāk maratons. Publiski gan lielākoties redzami vien daži, spožākie garās distances pieturpunkti, tāpēc studentu izstādes ir īpašs žanrs. Tajās jaušami meklējumi, mēģinājumi, vēsmas par nākotni, progresu un procesa nepārtrauktību.

Taču katrs turpinājums sevī glabā liecības par pagātni, pat ja tās ir autoram neapzinātas. Es pat uzdrīkstēšos teikt, ka dzīvotspējīgs turpinājums var rasties tikai caur pagātnes pētniecību un pagātnei, šīs izstādes kontekstā ir salīdzinoši netieša, bet ļoti būtiska loma.

Izdevniecībā “Neputns” tapusi Dr. art. Rutas Čaupovas grāmata “Profesionālā tēlniecība Latvijā. Ievirzes. Personības. Notikumi”. Apjoma ziņā tās ir 520 lapaspuses un apmēram 1500 attēli. Iespējams, ka Tevi šis notikums nepiepilda ar nekontrolējamu prieku (Tev top piedots), bet ikvienam tēlniecības pētniekam, profesionālim un mīļotājam, tie ir grandiozi, svētlaimīgi svētki. Latvijas tēlniecībai veltītajā pētnieciskajā literatūrā tas ir nebijušu notikums. Grāmata sniedz ieskatu pašmāju tēlniecības pasaulē no tās pirmsākumiem līdz mūsdienām.

Nākotne paliek mums nezināma, tāpēc izstādi vieno dažādība. Tajā valda apzināta eklektika, ar mērķi nevis selekcionēt viendabīgu turpinājumu, bet ļauties veidošanās procesam. Izstādē sastopami darbi no mācību procesa pašiem pamatiem līdz pat maģistra diplomam. Tie veidoti kā klasiskos, tā arī netradicionālos materiālos un tehnikās. Domtelpa, no kuras idejas smeļas jaunie autori ir plaša. Poētiski, atsvešināti, asprātīgi, abstrakti, konceptuāli vai kontekstuāli, tie visi ir pārdzīvojumi, kas materializējušies tēlniecībā. Studentu izstāde ir kā turpinājums, telpa tam, kas vēl veidojas un top, aizsākums jau citai grāmatai.

Izstādē piedalās: Anita Indāre, Anna Prokofjeva, Annija Krausa, Artūrs Bogdanovs, Artūrs Berkmanis, Artūrs Dimiters, Fēlikss Zips, Kevins Mednis, Krists Janstevics, Liene Lintere, Monta Kurzemniece, Natālija Nāzare, Oto Holgers Ozoliņš, Roberts Bāliņš, Viktorija Galkina, Rūta Patmalniece.

Izstādes kuratori: Ieva Stalšene sadarbībā ar LMA tēlniecības katedras mācībspēkiem Gļebu Panteļejevu un Olgu Šilovu.

Izstāde norisinās LMA ēkā Kronvalda bulvārī 4, tajā atklātajā izstāžu telpā DUO, kā arī pirmā stāva gaitenī un papildus izstādei izvēlētā telpā gaiteņa galā. (Izstādē pieejams izdales materiāls un karte) Izstāde skatītājiem pieejama no 26. oktobra līdz 13. novembrim, to iespējams apmeklēt katru dienu no plkst. 12:00 – 20:00.

**Pirmo reizi tēlniecības studentu izstāde “T-FAKTORS” norisinājās 2015. gada novembrī. Izstādes kuratore bija Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) asociētā profesore un tēlniece Olga Šilova, kura iespēju rīkot izstādi Latvijas Mākslinieku savienības galerijā bija ieguvusi balvā par uzvaru vizuālās mākslas konkursā, taču tā vietā, lai balvu izlietotu veidojot personālizstādi, māksliniece izvēlējās celt gaismā LMA tēlniecības studentus, atvēlot telpu tēlniecības attīstībai un turpinājumam. Ar šo izstādi mēs turpinām arī Olgas Šilovas aizsākto.