Meklēt
Izvēlne

Valdība apstiprina amatā jauno Latvijas Mākslas akadēmijas rektoru

Š.g. 16. augusta sēdē valdība Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) rektora amatā apstiprināja līdzšinējo prorektoru Kristapu Zariņu un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) rektora amatā – profesoru Guntaru Prāni.

„Esmu gandarīta, ka abu akadēmiju senāti ir izvēlējušies ļoti spēcīgus un pieredzējušus rektorus. Ilgstoši strādājot katrs savā akadēmijā, viņi ir ieguvuši studentu un mācībspēku uzticību, kas noteikti palīdzēs arī turpmākajā darbā. LMA jaunais rektors, profesors Kristaps Zariņš ir arī pazīstams gleznotājs, kurš sarīkojis vairāk nekā 20 nozīmīgu un spilgtu personālizstāžu un piedalījies mākslas projektos, pārstāvot Latvijas glezniecību starptautiskās mākslas norisēs. Studenti noteikti var iedvesmoties no jaunā rektora, kura jaunrade ir emocionāli piesātināta, ekspresīva un dzīvi apliecinoša. Kristapa Zariņa vēstījums uzrunā skatītāju, aicina iedziļināties, domāt un analizēt. Tāpat arī JVLMA jaunais rektors, muzikologs un diriģents, mākslu zinātņu doktors Guntars Prānis ir starptautiski atzīts profesionālis. Viņa sirdsdarbs un aizraušanās ir viduslaiku garīgā mūzika – gregoriskais korālis, kas uzrunā arī 21. gadsimta klausītāju dvēseles un liek aizdomāties par mūsdienu cilvēka garīgo dzīvi un vērtībām,” uzsver kultūras ministre Dace Melbārde.

"Manuprāt, patiesa mākslas klātbūtne iedvesmo sabiedrību skatīt un darīt lietas atvērtāk, palīdz rast radošus risinājumus jebkuriem dzīves izaicinājumiem. Mūsdienu māksla ir izgājusi ārpus mākslas galeriju un muzeju robežām, esot daudzšķautņaina un klātesoša lielākā vai mazākā mērā jebkura cilvēka dzīvē. Tādēļ uzskatu, ka LMA uzdevums ir izglītot Latvijas jaunos talantus, sniedzot mūsdienīgu, konkurētspējīgu eiropeisku un tai pat laikā nacionālās mākslas tradīcijās balstītu mākslas izglītību, kas paver ceļu jauno mākslinieku, dizaineru un mākslas zinātnieku radošo ieceru īstenošanai un spējai pierādīt sevi Eiropas un pasaules kultūrtelpā," stāsta jaunais LMA rektors Kristaps Zariņš.

"Mana motivācija, pretendējot uz rektora amatu, ir veidot Mūzikas akadēmiju par augsta līmeņa Eiropas mūzikas izglītības centru, kas atvērts radošo industriju jaunām starpdisciplinārām studiju programmām, mākslinieciski radošiem un zinātnisko pētījumu projektiem. Rietumu sabiedrībās radošumam ir liels potenciāls, un tieši neordināra domāšana ir 21. gadsimta resurss. Vēlos veicināt šī potenciāla visdažādākās izpausmes arī mūzikas akadēmijas studiju procesā, tās kombinējot ar prasmīgu organizāciju, kā arī balstīt akadēmijas reputāciju vērtību sistēmā, kas saistīta ar Latvijas nacionālās kultūras uzturēšanas un kopšanas centieniem un šai ziņā ir ar stingru mugurkaulu," teic Guntars Prānis.

G.Prānis JVLMA rektora amatā stāsies š.g. 23. augustā, savukārt K.Zariņš LMA rektora amata pienākumus uzsāks pildīt š.g. 13. septembrī.

Kristaps Zariņš ir studentu cienīts LMA profesors kopš 2001. gada, prorektora amatu pilda jau 10 gadus – kopš 2007. gada. Veicinot augstskolas starptautisko atpazīstamību un dibinot partnerattiecības ar citām augstākās izglītības iestādēm pasaulē, K.Zariņš kopā ar profesoru Alekseju Naumovu u.c. LMA pasniedzējiem un studentiem īstenojuši mākslas projektus Honkongas POLIY, Floridas starptautiskajā universitātē, FIU, Ņujorkas Hunter koledžā un citviet pasaulē. K.Zariņam ir ilggadēja pieredze starptautiskā un starpkultūru komunikācijā, profesors piedalījies ERASMUS+, CUMULUS, ELIA, KUNO u.c. starptautisku organizāciju aktivitātēs. Sadarbībā ar Ārlietu ministriju un Latvijas vēstniecībām Deli, Beidžinā, Vašingtonā, Budapeštā u.c. sarīkotas daudzpusīgas mākslas izstādes, vēstot par Latvijas kultūru un izglītību. Strādājot LMA administratīvā un radošā prorektora amatā, K.Zariņš guvis pieredzi Eiropas Savienības struktūrfondu projektu administrēšanā, t.sk. LMA otrā korpusa celtniecības darbu administrēšanā. Šobrīd LMA iesaistīta vairākos attīstības projektos - Dizaina prototipēšanas darbnīcas "Riga Makerspace" un radošo industriju klastera LMA filiāles Kuldīgā izveidē, Jāņa Kugas mājas Ikšķilē atjaunošanā, veidojot mūsdienīgu starpdisciplināru studiju vidi. K.Zariņš veiksmīgi vadījis VKKF Vizuālās mākslas padomes darbu, bijis Kultūras ministrijas komisijas loceklis Venēcijas mākslas biennāles konkursam, kā arī Purvīša balvas žūrijas komisijas loceklis. K. Zariņa darbi ir bijuši izstādīti LNB, Nacionālajā Mākslas muzejā, Ronalda Reigana centrā Vašingtonā, galerijā "Onetwentyeight" Ņujorkā un daudzviet citur pasaulē. Mākslinieka vēstījums uzrunā skatītāju, aicina iedziļināties, domāt un analizēt. Kristapa Zariņa jaunrade ir emocionāli piesātināta, ekspresīva un dzīvi apliecinoša. Vairāk par jaunā LMA rektora biogrāfiju šeit.

Guntars Prānis ir starptautiski atzīts muzikologs, diriģents un senās mūzikas pētnieks. 2015. gada maijā ieguvis mākslas zinātņu doktora zinātnisko grādu ar visaugstāko novērtējumu Summa cum Laude par promocijas darbu “Rīgas misāles dziedājumi viduslaiku Eiropas gregorisko tradīciju kontekstā”. Šobrīd G.Prānis strādā pie monogrāfijas “Gregoriskie dziedājumi viduslaiku Rīgā: Missale Rigense un garīgā kultūra Livonijā”, kas tiks izdota sadarbībā ar izdevniecību “Neputns”. Kopš 2014. gada G.Prānis ir JVLMA Senāta priekšsēdētājs, kopš 2011. gada – Ētikas komisijas priekšsēdētājs. 2009. gadā ieguvis maģistra grādu muzikoloģijā JVLMA, studiju ietvaros veikts pētniecības darbs Grācas Mūzikas augstskolā (Austrija). Studējis kordiriģēšanu JVLMA, pēc tam - kora un orķestra diriģēšanu, kā arī seno mūziku Vācijā. Studējis seno mūziku Austrijā, Vācijā un Šveicē, īpaši pievēršoties viduslaiku mūzikai. Pētījis gregorisko korāli, pavadot vairākus mēnešus benediktīniešu klosteros. G.Prānis ir pieprasīts lektors dažādos senās mūzikas kursos un konferencēs Latvijā un ārzemēs. Studējis pie nozīmīgākajiem senās mūzikas speciālistiem G.Jopiha, J.B.Gešla, A.Turko, Fr.Prasla u.c. Starptautiskās Gregoriskā korāļa pētniecības asociācijas (AISCGre) biedrs.

G.Prānis ir arī senās mūzikas ansambļa Schola Cantorum Riga dibinātājs un vadītājs, ansamblis veic aktīvu koncertdarbību Latvijā un ārzemēs (Austrija, Vācija, Beļģija, Šveice, Norvēģija, Somija, Polija, Igaunija u.c.), ieskaņojis neskaitāmus mūzikas ierakstu albumus (par CD "Rīgas mesa" saņemta Latvijas Ierakstu gada balva). Par spilgtu koncertdarbību 2016. gadā ansamblis nominēts Latvijas Lielajai Mūzikas gada balvai. G.Prānis aktīvi piedalās Latvijas dziesmu svētku kustībā un ir 2018. gada Vispārējo Latviešu Dziesmu svētku Garīgās mūzikas koncerta "ES esmu..." mākslinieciskais vadītājs. Izvērstāk par jaunā JVLMA rektora biogrāfiju šeit.