Meklēt
Izvēlne

Vīrietis manā dzīvē

No šī gada 11. līdz 30. septembrim Latvijas Mākslas akadēmijas aulā apskatāma izstāde „Vīrietis manā dzīvē". Izstādē piedalās 10 jaunas mākslinieces: Zane Balode, Katrīna Gaile, Velta Ķešāne, Alise Mediņa, Ieva Pētersone, Arta Skuja, Laura Tolpežņikova, Liene Ūlande, Viktorija Valujeva un Laura Vecmane.

Atšķirībā no daudzām izstādēm, kurās kultūras demogrāfiskā stāvokļa un sagadīšanās pēc piedalās tikai meitenes, šīs izstādes koncepcija stingri nosaka, ka tajā piedalīsies tikai sievietes, kuras savstarpēji saista draudzība. Mūsu starpā ir notikušas karstas diskusijas par izstādes nosaukumu, aptuveni puse mākslinieču to atzina par pārāk vulgāru un nepietiekami intelektuālu, toties laiks pierādīja, ka nosaukumam ir viena laba īpašība: to dzirdot, jebkuram potenciālam skatītajam sejā atplaukst smaids un raisās labvēlīgas vai ironiskas, vai vienaldzīgas replikas.
Būtu ļoti vēlams, lai skatītāja sejā rotātos smaids, arī atstājot izstāžu zāli. Kas zina, kur slēpjas delikātā robeža starp banālo un vispārcilvēcisko? Katram gleznotājam zināms, ka nav dzīvē nekā banālāka par īstu skaistumu. Nav nekā apnicīgāka, kā klausīties par citu laimi. Esam nolēmušas veidot šādu izstādi, kamēr esam vēl jaunas, kamēr vēl saglabājusies sava daļa naivuma, ilūziju, ideālu, pirms to vietā stājusies brieduma gadu pieredze un realitātes apziņa. Un vispār, šī brīža Latvijas situācijā - kāpēc vairot sāpes? Lai vairojas labāk prieks. Smaidoši cilvēki kļuvuši par tik retu dabas parādību, ka mēs ar izstādes palīdzību gribam tos kultivēt un vairot.
Jāatzīst, ka novērojumi pirms atklāšanas liecina, ka mūsu izstādes tematika lielākoties raisa interesi sieviešu dzimuma pārstāvēs. Vai tā ir sieviešu solidaritātes izpausme? Vai tikai kāre patenkot? Vīrieši kautrīgi nolaiž acis un izliekas vienaldzīgi pret to, kas meitenēm par viņiem būtu sakāms. Tieši tāpēc viņi tiek īpaši gaidīti kā publika - lūdzu, kungi, atnāciet gan palūkoties, kas meitenēm šoreiz prātā. Tas būs vēl interesantāk kā slepus šķirstīt sievas dāmu žurnālu.
Izstāde veidota kā komunālais dzīvoklis, kurā katrai māksliniecei pieder sava neliela istabiņa, ko iekārtot pašai pēc savas gaumes un ieskatiem. Personīga privātā teritorija, kurā izņēmuma kārtā ļauts ielūkoties skatītājam. Izstādē lielākoties pārstāvēta glezniecība, taču būs arī video darbi, zīmējumi, tekstilmāksla un objektu instalācijas, kas atspoguļo situāciju mūsdienu mākslas pasaulē: jaunajām gleznotājām jāprot ne tikai gleznot, bet darīt arī daudz ko citu.
Ko jūs ieraudzīsiet, atnākot uz šo izstādi -visticamāk, uzzināsiet, ko stipro un skaisto sieviešu zemē šodien domā jaunas mākslinieces, un kādas viņas ir pašas: nopietnas un ironiskas, laimīgas un jautājumiem pilnas, kaut kur vidū starp bērnību, kas taču nebija nemaz tik sen, un briedumu, kas, cerams, tik drīz vēl nepienāks.
Atnāciet pasmaidīt!
Ar mīlestību,
meitenes

Izstādes atklāšana 10. septembrī 18:00

Izstāde apskatāma: 11.09.2009. - 30.09.2009.
O., T., C., P., S. 11:00 - 17:00

 

Kontaktinformācija:
Ieva Pētersone
Tel.: 2-9786779
Epasts: