Meklēt
Izvēlne

LMA NOTIKS AVANGARDA PASĀKUMS “KAM TIC MĀKSLINIEKS?”

19. maijā plkst. 18:00 interesenti aicināti apmeklēt avangardiskā latviešu mēnešraksta “Avīzes Nosaukums” maija numura atklāšanas pasākumu “Kam tic mākslinieks”, kas ar muzikālu un literāru priekšnesumu programmu, norisināsies Latvijas Mākslas akadēmijā.

“Avīzes Nosaukums” ir ilustrēts literārais mēnešraksts, kas iznāk kopš 2022. gada marta. Tas pārņem un attīsta žurnāla "Avots" ieviesto tematisko numuru ideju, katrā mēnesī aktualizējot citu tematiku. Katram numuram tiek izvēlēts arī cits galvenais redaktors. Šī gada maija numura saturu veidojusi māksliniece Ieva Stalšene, kura šobrīd noslēdz studijas LMA glezniecības apakšnozares maģistra programmā, savukārt izdevuma dizaina autors ir jaunais mākslinieks Mārtiņš Dziļums, kurš noslēdz studijas LMA grafikas apakšnozares maģistra programmā.

Sadarbībā ar mēnešrakstu “Avīzes Nosaukums” veidojām rakstu krājumu, kas apkopo mākslas nozares pārstāvju tekstuālas un vizuālas refleksijas par manu izpētes tēmu. Šis izdevums ir daļa no mana maģistra darba, kurā divu gadu garumā esmu pievērsuies ticības fenomena iepazīšanai un radošai izpētei. Sadarbība ar “Avīzes Nosaukuma” redakciju devusi iespēju iepazīt sajūtas un vērtības, kas virmo Latvijas mākslas scēnā. Manuprāt, mēnešraksta projekta pastāvēšana un turpināšanās, ir viena no nozīmīgākajām šī laika iniciatīvām un tās ieguldījums kultūrā vēl nav pilnībā aptverams,” projektu komentē maija numura galvenā redaktore - Ieva Stalšene.

“Avīzes Nosaukuma” 15. numurā par tēmu reflektē Miķelis Fišers, Kristians Brekte, Andris Grīnbergs, Madara Kvēpa, Mārtiņš Dziļums, Diana Lelis, Miervaldis Bahs, Margrieta Griestiņa un daudzi citi.  Atklāšanas pasākums norisināsies LMA 19.maijā no plkst. 18:00! Vakara gaitā būs iespēja piedzīvot skaņu mākslas priekšnesumus no grupas TRĪSAS (Endīne Bērziņa, Sabīne Alise Ozoliņa, Jete  Anna Puriņa) un mākslinieku apvienība +K+M+B (Kristians Brekte, Modris Svilāns, Māris Butlers). Muzikālo programmu ievadīs jaunākajā numurā publicēto autoru lasījumi.

Ieva Stalšene ieguvusi bakalaura grādu LMA Scenogrāfijas apkašnozarē un turpina glezniecības studijas maģistra programmā. Līdz šim aizvadījusi piecas personālizstādes, un piedalījusies vairāk kā desmit grupu izstādēs, veidojusi scenogrāfijas un producējusi vairākus masu pasākumus. 2022.gadā uzsākusi mākslas norišu kurēšanas procesu izzināšanu un praksi. Ir LMA izstāžu punkta “Nagla” kuratore, tāpat 2022.gada novembrī kūrējusi izstāžu ciklu “Mammu, nomirt spēšu pats” speciāli projektam izveidotajā telpā grāmatnīcā / bārā “Bolderāja”. Šī gada maijā kūrējusi Madaras Kvēpas un Kristiana Brektes izstādes LMA jaunizveidotajā absolventu telpā DUO, Kronvalda bulvārī 4.

Grupa TRĪSAS atnāca kaut kādā vietiņā un sāka rakstīt dziesmiņas. Nodarbojas ar cilvēka dabas verbalizēšanu. Nav neaktuālu sajūtu, bet ir trīs sintezatori ar  neizsmeļamām skaņu iespējām.

Mākslinieku apvienība +K+M+B laikmetīgā veidā, caur skaņas mediju un vizuālām zīmēm pēta maģisko un garīgo civilizācijas vēsturi. Viņu izpētes lauks ir cieši saistīts ar latviešu folkloru un tās unikālajām parādībām, piemēram Strauberga buramvārdu krājumiem. Forma, ko piedāvā radītās performances tiešā veidā korelē ar latviešu tautas eklektisko garīgo pagātni. Piemēram, joprojām saglabājusies tradīcija Treju kungu dienā jeb Zvaigznes dienā virs nama durvīm ar krītu uzvilkt burtus K+M+B (Bībeles tēli ķēniņi Kaspars, Melhiors, Baltazars), gadskaitli un piecstaru zvaigzni. Tradīcijā ir sajaukušies kristīgie un pagāniskie ticējumi, tāpat apvienības performancēs saplūst zīmju sistēmas, vizuālais un skaniskais medijs, veidojot laikmetīgu tradicionālā interpretāciju.