Meklēt
Izvēlne

5. DECEMBRĪ SVINĪGĀ APBALVOŠANAS CEREMONIJĀ TIKS PASNIEGTAS IZCILĪBAS BALVAS KULTŪRĀ

Svinīgā ceremonijā, kas 5. decembra plkst. 18:00 notiks Latvijas Mākslas akadēmijas Kronvalda bulvāra 4 ēkas Lielajā aulā, tiks atklāti un sveikti Izcilības balva kultūrā 2022. gada laureāti. Šogad īpašais apbalvojums par izciliem starptautiskiem sasniegumiem tiks pasniegts jau devīto reizi; tā norisi būs iespējams vērot arī tiešsaistē - portālā DELFI.lv

“Latvija ir kultūras lielvalsts. Jā, tas ir ambiciozs apgalvojums, bet ikgadējā Kultūras ministrijas Izcilības balva kultūrā spilgti apliecina to. Mēs lepojamies ar savām personībām, kuras devušas būtisku ieguldījumu Latvijas kultūras vērtību popularizēšanā, cēlušas Latvijas prestižu pasaulē un kultūras vērtību Latvijas sabiedrībā. Izcilība kultūrā nav pašsaprotama īpašība. Tā vienmēr ir ilgus gadus kaldināta, attīstīta, uzstādot aizvien augstākus mērķus. Un tā ir īpaši atzīmējama,” akcentē Nauris Puntulis.

Turpinot tradīciju, arī šogad Izcilības balvas kultūrā ceremoniju rīkos kāda no trim radošajām kultūras augstskolām. Šogad namamātes lomu uzņēmusies Latvijas Mākslas akadēmija (LMA); svinīgās ceremonijas norisi uzticēts veidot producentei Sandrai Liepiņai un jaunajai režisorei Elīzai Dombrovskai. Šī gada svinīgās ceremonijas virstēmas – izglītība, brīvība, garīgā vertikāle. Viesiem būs unikāla iespēja atrasties studiju auditorijā, kas piedzīvos mediju mākslinieces Ievas Vīksnes radītās vizuālās transformācijas, vakara vadītāja Gerda Lapoškas ceļinieka piezīmes un horeogrāfes Kristīnes Brīniņas impresijas. Pasākuma video tiešraides režisors būs Jurģis Tūbelis; svinīgās ceremonijas tehniskais producents – Rihards Gulbis.

Kultūras ministrija jau informējusi, ka aicinājumam izvirzīt pretendentus šogad atsaukušies 8 pieteicēji. Pretendenti šogad pārstāv tādas kultūras nozares kā mūzika, literatūra un grāmatniecība, vizuālā māksla, kino un dizains.

Kandidātu pieteikumus apbalvojumam izvirzīja KM pārraudzībā esošās institūcijas, nozaru konsultatīvās padomes, nevalstiskās organizācijas un juridiskās personas. Iesniegtos pieteikumus, atbilstoši apbalvojuma nolikumā noteiktajam, izvērtēja Latvijas Nacionālā kultūras padome, un apstiprināja kultūras ministrs Nauris Puntulis.

Uz Izcilības balvu kultūrā var pretendēt, ja iegūts apbalvojums starptautiskos un profesionāli prestižos konkursos, festivālos un citos profesionāla novērtējuma pasākumos kultūras jomā; ja Latvijas mākslinieku vai kolektīvu veikums, piemēram, viesizrādes, koncerti, izstādes un citi pasākumi, guvis plašu rezonansi ārzemēs, veicinājis Latvijas prestižu pasaulē un kultūras vērtības apziņu Latvijas sabiedrībā, kā arī tad, ja veikums piesaistījis plašu starptautisku uzmanību un radījis rezonansi pasaulē, veicinot Latvijas un ārvalstu kultūras telpu sadarbību un mijiedarbību.

Kultūras ministrijas apbalvojums - Izcilības balva kultūrā - tika iedibināta 2014. gadā.

Aizvadītajos gados apbalvojumu saņēmuši: Aleksandrs Antoņenko, Jānis Nords, Žaņa Lipkes memoriāls, Signe Baumane, Iveta Apkalna, Andris Freibergs, Turaidas muzejrezervāts, Rasa un Raitis Šmiti, Andris Nelsons, dizaina birojs H2E, Gidons Krēmers un kamerorķestris Kremerata Baltica, režisors Alvis Hermanis, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Rolands Kalniņš un Nora Ikstena, Imants Lancmanis, Elīna Garanča un Anna Laudere, Marina Rebeka, Gundega Laiviņa, platforma “Latvian Literature,” Pēteris Vasks, Anete Melece, Rundāles pils muzejs.