Meklēt
Izvēlne

„Piemineklis un antipiemineklis”

Ceturdien, 25.03.2010., plkst.14:00. Latvijas Mākslas akadēmijas 10. auditorijā notiks Dr. Horsta Hoheizela lekcija „Piemineklis un antipiemineklis"
Atceres projekti no Čīles līdz Kambodžai, no Vācijas un Baltijas valstīm.

Horsts Hoheizels jau vairāk nekā divdesmit gadus pievērsies pieminekļa jaunu formu meklējumiem. Starptautiskā mērogā viņa darbi kļuva slaveni kā antipieminekļi jeb negatīvie pieminekļi. Pirmās piemiņas zīmes Hoheizels izveidoja Vācijā nacionālsociālisma upuriem. Raisījās plaša starptautiska diskusija par viņa jaunajām neierastajām pieminekļa formām. Hoheizels saņēma uzaicinājumus strādāt arī ar diktatūrām citās valstīs, piemēram, Dienvidamerikā un Kamodžā, un arī ar jaunāko laiku notikumiem, piemēram, pilsoņu karu Kosovā. Strādādams šajās valstīs ar to specifisko vēsturi Hoheizels ir kā sava veida mākslinieciskais katalizators. Viņš cenšas aktivizēt atmiņas procesus, kurus attīsta un īsteno attiecīgās valsts pilsoņi, mākslinieki un studenti.

Latvija Horstam Hoheizelam ir zeme, kurā viņa ģimenes vēsture savijas ar pasaules vēsturi. Viņa vecāki ir baltvācieši no Rīgas. Arhitekts Kristofs Hāberlands (Christoph Haberland) ir attāls viņa senču radinieks.

Referāts stāsta par atcerēšanās mākslu un mākslas atcerēšanos, par pagātnes garo ēnu, un sniedz ieskatu šodiena pieminekļu kultūrā un kultūras trūkumā.

Lekciju „Piemineklis un antipiemineklis" Hoheizels iecerējis arī kā sagatavošanos meistardarbnīcai par pieminekļu darba attīstīšanu kopā ar Latvijas Mākslas akadēmijas studentiem.

Horsts Hoheizels ir dzimis 1944. gadā baltvāciešu ģimenē Poznaņā un kopš 1980. gadu vidus savos darbos mākslinieciski pievēršas nacionālsociālisma izvērtēšanai.
Hoheizels studējis mežzinātnes Minhenē un strādājis kā mežzinātnieks Getingenes universitātē. Paralēli viņš studēja mākslu Minhenes un Kaseles Mākslas akadēmijās. Kādu laiku mākslinieks dzīvoja janomami indiāņu apmetnē Orinoko zemienē Amazones baseinā un ieguva zinātnisko grādu par Venecuēlas tropiskā lietusmeža ekosistēmas izpēti.

Horsts Hoheizels kopā ar arhitektu Andreasu Knicu (Andreas Knitz) ir pazīstams ar saviem mākslinieciskajiem darbiem, tā sauktajiem negatīvajiem pieminekļiem jeb Counter-Monuments. Horsta Hoheizels un Andreasa Knica darbi atrodas vairākās publiskās vietās un daudzās kolekcijās.