Meklēt
Izvēlne

„Rainis un Aspazija: Viktora Jansona monologi”.

Raiņa un Aspazijas muzejs (VA „Memoriālo muzeju apvienība") Raiņa un Aspazijas mājā Rīgā, Baznīcas ielā 30 rīko ciklu „Rainis un Aspazija: Viktora Jansona monologi".
Pirmais monologs. Raiņa kods
2009. gada 12. novembrī plkst. 18.00

Reizi mēnesī režisors un scenogrāfs Viktors Jansons piedāvās atšķirīgu un neparastu redzējumu - četrus monologus par Raiņa un Aspazijas personību un abu dzejnieku daiļradi: Raiņa kods, Raiņa piedzimšana un kosmoloģija, Nakts un krēslas zonas risinājumi Raiņa dramaturģijā un dzejā, Aspazijas kods.
Veicot nopietnu izpētes darbu, Viktors Jansons savulaik izveidoja mākslinieciskās koncepcijas diviem Raiņa muzejiem - „Ģēnija nāve" (Raiņa un Aspazijas vasarnīcai Majoros) un „Memoriāls ģēnija bērnībai" (Raiņa muzejam „Tadenava"). Šo projektu izstrādē tika iesaistīti izcili mākslinieki: Ilmārs Blumbergs, Ivars Mailītis, Gļebs Panteļējevs, Andris Vārpa, Pēteris Martinsons u.c. Diemžēl šīs ieceres savu realizāciju nepiedzīvoja, bet iestrādes, atklāsmes un idejas ir palikušas un turpina savu - neatkarīgu - dzīvi.
Šobrīd, kad situācija mūsu muzejos ir kļuvusi vēl skaudrāka gan fiziskā, gan finansiālā ziņā, Viktors Jansons piedāvā citu - atšķirīgu - muzejdarbības formu savu atklājumu un atziņu prezentēšanai. Tas ir viena aktiera teātris, muzejvalodā to varētu dēvēt arī par „dzīva eksponāta" Viktora Jansona monologiem. Šo formu režisors daudzkārt izmantojis vairākos TV un radio raidījumos, izstādēs-akcijās par Raini, Aspaziju, Ausekli, Jāni Ziemeļnieku, Edvartu Virzu, Sergeju Eizenšteinu u.c. personībām.
Viktora Jansona monologu izpausmes forma ir dinamiska, atraktīva, suģestējoša, tās pamatā ir „dzīvs" vārds, teksta dramaturģija un intriga, negaidīta informācija un vēl negaidītāki secinājumi...
Nāciet, jūs to nenožēlosiet!

Pirmais monologs. Raiņa kods
2009. gada 12. novembrī plkst. 18.00
Raiņa un Aspazijas mājā Rīgā, Baznīcas ielā 30.
Ieejas maksa Ls 2,00, pensionāriem, studentiem, skolēniem - Ls 1,00