Meklēt
Izvēlne

BAIBAS ĀBELĪTES UN VISVALŽA ASARA KOPIZSTĀDE “SAVIENOJUMI”

Līdz 2022. gada 6. februārim Izstāžu zāles “Rīgas mākslas telpa” lielajā zālē skatāma divu mākslinieku – meitas Baibas Ābelītes un tēva Visvalža Asara kopizstāde “Savienojumi”.

Izstāde “Savienojumi” radusies, apvienojoties diviem dažādiem māksliniekiem – urbānās mūsdienu ainavas gleznotājai Baiba Ābelītei ar dizaineri, grafiķi Visvaldi Asari, kura veikums glezniecībā nav bieži eksponēts. Lai arī abi mākslinieku rokraksti un mākslinieciskās izteiksmes līdzekļi krasi atšķiras, viņus abus vieno gleznu ciklos risinātā tēma – zeme.

Visvalža Asara darbiem, kas izvietoti izstādē, raksturīga zemes krāstoņu gamma, laukumu ritmi un saspēles, nostalģiski uzslāņojumi, izteiksmīgas faktūras kā atmiņu nospiedumu nogulsnes. Mākslinieks šajos darbos risina savas zemes un zemītes latvisko kodu, uzirdinot to līdz zeltainam spīdumam – tā ir mūsu vēsture un bagātība. Tikmēr Baiba Ābelīte savā daiļradē pievēršas urbānās tematikas atainojumam mākslā, radot gleznas uz metāla, veidojot instalācijas un digitālās mākslas objektus, kas vēsta par gadsimta dinamiku, informācijas pārblīvējumu, dabas un domas piesārņojumu uz planētas Zeme. Abu mākslinieku veikums šajā izstādē netiek nodalīts, aicinot to uztvert kā vienotu veselumu un jaunu savienojumu – sakausēšanos.

Izstādē darbus iespējams atdzīvināt un apskatīt virtuāli  izmantojot Overly aplikāciju, kas nozīmē, ka daļa no mākslas darba, vai pat viss darbs, tiek radīts ar autonomas sistēmas palīdzību, bez mākslinieka iejaukšanās.

Baiba Ābelīte absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības apakšnozares bakalaura un maģistrantūras programmas. Studiju laikā devusies praksēs Lielbritānijā, Vācijā un Norvēģijā, kur paralēli mācībām veidojusi kopizstādes un personālizstādes, kā arī veikusi pedagoģisko darbu. Māksliniece savas darbības laikā ieguvusi vairākus apbalvojumus – divreiz SEB stipendiju Glezniecībā LMA Skatītāju simpātijas balvu, Rīgas domes simpātiju balvu konkursā “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā”, kā arī piedalījusies daudzās kopizstādēs un mākslas pasākumos Latvijā un ārvalstīs. 

Visvaldis Asaris ir mākslinieks, dizaineris un grafiķis. Absolvējis Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas Dekoratoru nodaļu, studējis dizainu un grafiku Humboldt State University (ASV), kā arī ieguvis maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijas Vides mākslas apakšnozarē. Latvijas Mākslinieku savienības un Latvijas dizaineru savienības biedrs. Lielākoties zināms kā grafiķis un dizaineris, taču šīs izstādes ietvaros Visvaldis Asaris sevi parāda no glezniecības puses. Ar savu meitu Baibu Ābelīti kopīgu izstādi veido pirmoreiz.