Meklēt
Izvēlne

ČETRAS IZSTĀDES - Vija Zariņa, Kaspars Zariņš, Paula Zariņa un Marta Zariņa-Ģelze (1987-2014) Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā

ČETRAS IZSTĀDES ir viens no Daugavpils Marka Rotko mākslas centra izstāžu sezonas atklāšanas projektiem. Sezonu atklāj 2015. gada 13. februārī plkst. 16.00. Projektu ČETRAS IZSTĀDES veido četras personālizstādes - Vijas Zariņas “Portreti”, Kaspara Zariņa “Simptomi”, Paulas Zariņas “Apziņas” un Martas Zariņas-Ģelzes “Asaru kolekcija”. 

Mākslinieku biogrāfijas nepārprotami ir saistītas, jo viņi ir ģimenes locekļi, bet vienlaikus viņi ir pilnīgi patstāvīgi savos radošajos meklējumos. Tas arī uzskatāms par projekta izaicinājumu - gan ekspozīcijās, gan interpretācijās turēties drošā attāluma no ģimenes sentimenta, no Zariņu dzimtas sentimenta un pievērsties tikai mākslai.

ČETRĀS IZSTĀDĒS daudz kas ir pirmoreiz - Vija Zariņa pirmo reizi gleznojusi lielizmēra protretu sēriju ar konceptuālu pamatojumu, Kaspars Zariņš pirmo reizi ir atteicies no audekla un eļļas, viņš ir radījis darbus jaunā tehnikā - uz saplākšņa ar fleksi - un jaunā abstraktā stilā. Paulas Zariņas jaunās gleznas turpina viņas interesi par ainavu, bet priekšplānā izvirza ainavas metafiziku. Šo projektu iekrāso arī neizsakāmas skumjas - Martas Zariņas-Ģelzes instalāciju "Asaru kolekcija" varēs redzēt konceptuāla izklāsta veidā, bet pati māksliniece no dzīves šķīrās pagājušā gada vasaras beigās.

Rīkot ČETRAS IZSTĀDES Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā, neliekoties zinis par Marka Rotko mākslu, likās nepareizi. Tāpēc katras izstādes aprakstā parādās kāds Marka Rotko mākslas aspekts. Tomēr projekts necenšas savienot četrus māksliniekus ar Marku Rotko, tā uzdevums nav pierādīt neesošas ietekmes. Nevis paņēmieni, tēmas un stili, bet mākslas metafizika jeb tās gars un jūtīgums ir teritorija, kura mākslai ir kopīga neatkarīgi no autora individuālajiem mērķiem. Šajā teritorijā veidojas pārsteidzoši saskares punkti, kurus skatītājiem parāda ČETRAS IZSTĀDES. Jāpiebilst, ka Martas Zariņas-Ģelzes projekts visciešāk ir saistīts ar Marka Rotko mākslu, ar faktu, ka cilvēki pie Rotko gleznām raud.

Projekta ČETRAS IZSTĀDES kuratore ir Inga Šteimane, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā tas skatāms līdz 12. aprīlim. Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, SIA „Antalis”. Paldies Daigai Zvaigznei, Georgam Turlajam, Lilitai Turlajai, Ģirtam Vinniņam un Ievai Balodei.


Norises vieta:
Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs
Mihaila ielā 3. Daugavpils
www.rothkocenter.com