Meklēt
Izvēlne

DD Biennāle

No 15. oktobra festivāla „Dizains.Nākotne 2009" ietvaros Rīgas kultūras aģentūras Rīgas pilsētas izstāžu zālē „Rīgas mākslas telpa" būs apskatāmas divas atšķirīgas dizaina izstādes: 2. Rīgas starptautiskā jauno dizaineru biennāle, kuras devīze ir „EKOdizains" un Eiropas industriālā dizaina izstāžu cikla ietvaros - Slovēnijas starptautiskās biennāles ekspozīcija „BIO iepazīstina: Labākais no BIO21, Slovēnija".

2. Rīgas Starptautiskā jauno dizaineru biennāle "EKOdizains"

„„Zaļā domāšana" sākas ātrāk par pašu produktu - cik tas būs ekonomisks iegādājoties un lietojot vai cik dabīgais materiāls būs tīkams cilvēka ķermenim, ergonomisks un funkcionāls. Tā sākas ar ekoloģisku ražošanas procesu - minimālu enerģijas, materiālu, īpaši dabisko materiālu patēriņu, minimālu kaitējumu dabai un piesārņojumu; ne tikai pēc produkta „nāves" otrreiz pārstrādājamu, bet jau pārstrādātu izejvielu lietošanu. Dizainers atvadās no zvaigznes statusa - katra no šīm dimensijām ir komplicēta izpētes joma, kas prasa komandas darbu radīšanas procesā. Un šajā procesā sociālo atbildību uzņemas ne tikai dizainers, bet arī lietotājs, kurš, domājot par rītdienu, izvēlas ekoloģiskus produktus, šķiro atkritumus utt.," biennāles konceptā raksta mākslas zinātniece Ilze Martinsone.

Biennāles rīkotāju mērķis - aicināt domāt ne tikai par dizaina estētiskajām kvalitātēm, bet arī ētiskajiem aspektiem, rosināt sarunu starp produktu radītāju, ražotāju un patērētāju, veicināt izpratni un rosināt domāt par tādu produktu, pakalpojumu un dzīves telpas vajadzību nodrošināšanu, kāda Eiropas pilsoņiem būs nepieciešama 21. gadsimtā. Projekta norises vieta - Rīgas kultūras aģentūras izstāžu zāle „Rīgas mākslas telpa", vienmēr bijusi atvērta aktivitātēm un eksperimentiem, atbalstot dažādas kultūras dzīves aktivitātes, tādēļ nākotnes dizaina piedāvājums šajās telpās ir īsti piemērotā vietā. Biennālē piedalās gandrīz visas Latvijas dizaina un arhitektūras izglītības iestādes.

Vienlīdz nozīmīga ir gan vadošo Latvijas dizaineru, gan pavisam jauno, vēl profesionālo vidusskolu audzēkņu dalība izstādē. "Jau kopš pirmās biennāles varam izsekot līdzi tam, kā rodas jauna spēcīgu Latvijas dizaineru paaudze, kas sevi jau ambiciozi piesaka pasaules dizaina kartē. Ceram, ka par tradīciju kļūst jauno dizaineru apvienību izveidošana tieši dalībai biennālē. 2007. gadā šādam mērķim tika nodibināta nu pazīstamā apvienība directdesign, kas pagājušajā gadā Latviju pārstāvēja Turīnā, Pasaules dizaina galvaspilsētā", biennāles attīstību raksturo Inese Pētersone un Daina Vītoliņa, festivāla Dizains.Nākotne 2009 organizatores. Tradicionāli biennālē piedalīsies Igaunijas Mākslas akadēmija, būs tāli viesi no Honkongas un tuvāki no Somijas, būs Latvijas jaunie talanti, kuri studē vadošās Eiropas dizaina augstskolās, būs ražošanā ieviesti produkti un ideju pieteikumi materiālā.

Tiks eksponēti arī labākie eko-tēmai atbilstošie darbi no Latvijas Dizaineru savienības konkursizstādes Gada balva dizainā 2009. Izstādes atklāšanā tiks paziņoti Uzvelckreklu kreklu zīmējumu konkursa laureāti.

 

BIO iepazīstina: Labākais no BIO21, Slovēnija

Industriālā dizaina biennāle jeb BIO ietver starptautisku industriālā dizaina izstādi, vizuālo komunikāciju un dizaina koncepciju skates. BIO ir viena no senākajām dizaina skatēm pasaulē, ko organizē jau vairāk nekā 40 gadus. Šai laikā tā kļuvusi par nozīmīgāko reģiona dizaina konkursu, kas veicina laikmetīgā dizaina attīstību, tā ir populāra arī Eiropas dizaineru vidū un katru gadu pulcē lielu dalībnieku skaitu. Biennālē tiek eksponēti labākie dizaina paraugi, īpašu uzmanību pievēršot kvalitātei, oriģinalitātei un inovācijai. Kopš pirmās biennāles, kas notika 1964. gadā, līdz mūsdienām noorganizēta 21 izstāde, kas sniedz plašu pārskatu par situāciju starptautiskajā dizainā.

Ik pēc diviem gadiem dizaineri, ražotāji un studenti no visas pasaules nodod atklātībai savus pēdējos sasniegumus. BIO Sekretariāts - biennāles organizētājs - izsūta uzaicinājumus pieteikties dalībai šajā pasākumā. Pēc tam Atlases komiteja, ko Sekretariāts katru reizi ieceļ no jauna, izvēlas eksponējamos darbus. BIO visi darbi ir sadalīti trīs kategorijās: PRODUKTI, VIZUĀLĀ KOMUNIKĀCIJA un DIZAINA KONCEPCIJAS.

Industriālā dizaina 21. biennāle notika no 2008. gada 2. oktobra līdz 2. novembrim Ļubļanas Arhitektūras muzejā, kur darbojas arī BIO Sekretariāts. No 421 iesūtītā darba, kas pārstāvēja 29 valstis, Atlases komiteja izvēlējās 126 darbus no 18 valstīm. Tos izvietoja izstādē, kurā īpaša uzmanība bija pievērsta aktuālo problēmu radošam un novatoriskam risinājumam ar dizaina palīdzību, ilgtspējīgai attīstībai un sociālai atbildībai, kā arī dažādu lietotāju grupu īpašo vajadzību risināšanai.

Pēc izstādīto darbu rūpīgas izvērtēšanas starptautiska žūrija, kurā piedalījās Viktors Margolins (Victor Margolin) no ASV, Viviana Čenga Vai Kvana (Vivian Cheng Wai Kwan) no Honkongas, Paulo Maldonado no Portugāles, Iva Babaja no Horvātijas un Johans Valke (Johan Valcke) no Beļģijas, pasniedza BIO 21 balvu. Galvenās biennāles balvas ir BIO ZELTA MEDAĻA, KVALITĀTES KONCEPCIJAS BALVA un CILDINOŠA ATSAUKSME - par netradicionālu ideju vai inovāciju. Apbalvotie darbi kļūst par Ļubļanas Arhitektūras muzeja starptautiskās dizaina kolekcijas sastāvdaļu. Izstādē Rīgā būs apskatāmi BIO 21 apbalvotie darbi un Slovēnijas dizaineru darbu izlase, kas bija eksponēti BIO 21.

Izstādes rīko Dizaina Informācijas centrs sadarbībā ar Rīgas kultūras aģentūras Rīgas pilsētas izstāžu zāli „Rīgas mākslas telpa" un Rīgas pašvaldības aģentūru „Rīgas kultūras aģentūra".

Atbalsta: VKKF, Rīgas Dome, dizaina birojs "Pieci ezeri", Jazz-Communications, Stora Enso.
Informatīvi atbalsta: draugiem.lv, TVNET, 1188, 1189, LETA, TV 24.

Plašāka informācija www.dic.lv un www.artspace.riga.lv .


Informācijai:
Daina Vītoliņa
Dizaina Informācijas centrsTālr. 29556087,

Inga Lāce
Rīgas mākslas telpa
Tālr. 67181328,


Dizaina Informācijas centrs dibināts 2004. gadā ar mērķi atbalstīt un organizēt Latvijas dizaina dzīves aktivitātes. DIC darbojas kā aktīvs dizaina informācijas aprites centrs, kas nodrošina informatīvu atbalstu profesionāļiem, studentiem un dizaina virzienā domājošajai sabiedrībai, kā arī strādā pie ciklisku tematisku mērķprogrammu izveides un koordinācijas.