Meklēt
Izvēlne

“DEĢENERATĪVĀ DISTOPIJA. DAMBRIEŽA CILTS”. ATKLĀS MIĶEĻA FIŠERA IZSTĀDI GALERIJĀ “LOOK!”

2023. gada  27. jūlijā galerijā LOOK! tiks atklāta Miķeļa Fišera personālizstāde Deģeneratīvā distopija. Dambrieža cilts”. Izstādes atklāšana notiks no plkst. 17:00 līdz 22:00.

Vēstures lappusēs rodami stāsti par primitīvām mednieku-vācēju ciltīm, kas veidojušas kargo kultus*. Balstoties senos informācijas fragmentos par Zemes floru un faunu, kā arī Vecajo leģendās, kas nodotas no paaudzes uz paaudzi mutvārdos, iespējams izzīmēt šo distopisko ainavu. Tā laika gaitā transformējusies, tomēr arvien vēstī par mistisku un varenu dzīvnieku – Dambriedi, kuru vietējās ciltis pielūdz un uzskata par savu aizstāvi pret milzu insektiem-mutantiem. Saglabājušies artefakti – attēlu un skulptūru fragmenti, veido mākslinieka Miķeļa Fišera izstādi un atdzīvina Vecajo teiksmas. Reiz Dambrieža cilts apmetņu tuvumā izstādītie totēmi, kas cildina šo mītisko dzīvnieku, iemiesojas mākslas darbos, kuriem ir arī pavisam praktiska nozīme. Tie simbolizē auglību, dzīvības spēku un labticību.

Būtiski elementi kulta ietvarā ir dzīvnieka dzimumlocekļa tēlam, kā arī tā dabiskajiem izdalījumiem, tostarp ausu vaskam, kam piedēvētas maģiskas īpašības. Dambrieža mēroga modeļi un to pamatā esošie rasējumi, kas radušies cilšu kargo kulta rezultātā, līdzās kokgriezumiem un eļļas gleznām izstādes ietvarā veido teju muzejisku ekspozīciju. Tajā iespējams izsekot mītiskā cilšu aizstāvja pielūgsmes stāstam un saskatīt paralēles ar mūsdienām.

*Kargo kults ir reliģiskā kustība, kas radās dažās Melanezijas salās, piemēram, Papua Jaungvinejā un Salamā, un attīstījās pēc Otrā pasaules kara, kad Amerikas Savienoto Valstu armija pameta dažas no šīm salām. Kargo kulta sekotāji tic, ka, ja tie veidos rituālus un vēlēsies ar pilnu pārliecību, amerikāņu karavīri atgriezīsies uz salas un piegādās bagātības un citus resursus.

Miķelis Fišers (1970) ir mākslinieks un scenogrāfs. Absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļu. Darbojas kā grafikas, tā instalāciju tehnikā. Izstādēs piedalās kopš 1993. gada. Līdz šim lielākā Fišera personālizstāde – “Lielviela” 2012. gadā bijusi skatāma LNMM izstāžu zālē “Arsenāls”. 2015. gadā saņēmis Purvīša balvu par izstādi “Netaisnība” P. Stradiņa vēstures muzejā. 2017. gadā pārstāvējis Latviju 57. Venēcijas mākslas biennālē, veidojot nacionālo paviljonu ar nosaukumu “Kas slikts var notikt”. Veidojis scenogrāfijas lielākajos Latvijas teātros un saņēmis vairākas Spēlmaņu nakts balvas nominācijas.

Izstāde būs apskatāma no 2023. gada  27. jūlija līdz 19. augustam galerijā LOOK! (Ģertrūdes iela 62A). Izstādes darba laiks: no otrdienas līdz piektdienai, no plkst. 13:00 līdz 19:00, sestdienās  no plkst. 13:00 līdz 17:00.