Meklēt
Izvēlne

Divas Latvijas Mākslas akadēmijas absolventes piedalās Eiropas jaunās mākslas biennālē "SVEART 2012"

Senvinsentas pilsētā Itālijā šogad norit pirmā Eiropas jaunās mākslas biennāle „SVEART 2012”, kurā piedalās 44 mākslinieki no 21 Eiropas valsts. Māksliniekus dalībai biennālē izvirzījušas Eiropas vadošās mākslas augstskolas, un Latviju Itālijā pārstāv divas Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības apakšnozares absolventes – Neonilla Medvedeva un Ieva Pētersone. „SVEART 2012” izstāde, kas iekārtota Senvinsentas Kongresu centrā un piedāvā iespēju aplūkot 88 mākslas darbus, ir skatāma no 29. novembra un turpināsies līdz 2013. gada 31. janvārim. 

SVEART (Saint Vincent European Art 2012) ir jauna mākslas iniciatīva Itālijas kultūras dzīves ainavā. Biennāli, kurā piedalās Eiropas Savienības valstu mākslinieki, kas jaunāki par 40 gadiem, Senvinsentas pilsētā Itālijas ziemeļu reģionā Aostas ielejā rīko divi kuratori – mākslas kritiķis, žurnālists un esejists Paulo Levi (Paolo Levi) un akadēmiķis, kurators Federiko Faloppa (Federico Faloppa). Jaunā mākslas notikuma galvenā iecere ir Aostas ielejā vienkopus pulcēt uzlecošās zvaigznes Eiropas mākslā. Kā vēsta biennāles rīkotāji, tā ir kā kontinenta radošā potenciāla kartēšana, kas ar starptautiskas mākslas skates starpniecību ļauj fiksēt mākslas šībrīža stāvokli un vienlaikus kalpo kā atspēriena punkts jaunajiem Eiropas māksliniekiem turpmākai karjeras attīstībai.

Līdzās biennāles statusam „SVEART” kalpos arī kā starptautiska mākslas prēmija. Izstādes dalībnieku sniegumu šogad vērtēja žūrija, kuras priekšsēdētājs bija Londonas Karaliskās mākslas koledžas pasniedzējs Kits Hamonds (Kit Hammonds). Pirmo vietu (3000 EUR naudas balvu) ieguva Simons Bervē (Simon Bervet, Grafikas pētniecības skola Briselē (ERG)), otro (2000 EUR) – Toms Reiltons (Tom Railton, Čelsijas Mākslas un dizaina koledža, Lielbritānija) un trešo (1000 EUR) – Voiceks Sobčiks (Wojciech Sobczyk, Krakovas Mākslas akadēmija, Polija). 

Neonilla Medvedeva (1987) maģistrantūras studijas Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības apakšnozarē absolvēja 2011. gadā. Studiju laikā 2008. gadā jaunā māksliniece saņēma SEB stipendiju – apbalvojumu par izcilu sniegumu glezniecībā, ko reizi gadā konkursa kārtībā saņem kāds no Latvijas Mākslas akadēmijā studējošajiem. Nenoillas Medvedevas personālizstādes līdz šim bijušas skatāmas Latvijā un Zviedrijā, savukārt dalība grupu izstādēs kopš 2006. gada ļāvusi gūt pieredzi gan Baltijas valstīs, gan Zviedrijā, Vācijā, Itālijā, Francijā un Grieķijā. Arī Ieva Pētersone (1984), kas maģistrantūras studijas Mākslas akadēmijas Glezniecības apakšnozarē noslēdza 2010. gadā, jau guvusi ievērojamu pieredzi, regulāri piedaloties gan starptautiska līmeņa izstādēs, gan konkursos. Ievas Pētersones darbi personālizstādēs un grupu izstādēs bijuši skatāmi Latvijā, Portugālē un Vācijā. Īpašu vietu izstāžu un radošajā pieredzē ieņem Itālija, kas šobrīd ir mākslinieces mītnes zeme.

Dalība augsta līmeņa starptautiskās mākslas norisēs ir viena no prioritātēm Latvijas Mākslas akadēmijas darbā. Būtiska ir gan studentu, gan absolventu iesaiste mākslas procesos un pieredzes apmaiņas projektos Latvijā un ārvalstīs. Absolventiem, kas jau noslēguši studiju gaitas, tā ir iespēja jaunā kontekstā nostiprināt sadarbību ar Akadēmiju un kopīgi īstenotajos projektos atsperties turpmākiem sasniegumiem mākslā. Šobrīd absolventu darbi ir skatāmi ne vien „SVEART 2012”, bet arī divās citās izstādēs Eiropā – diplomandu un pasniedzēju darbu izstādē „Migrācija” Briselē (Latvijas Republikas Pastāvīgās pārstāvniecības Eiropas Savienībā telpās) un absolventu izstādē „Graduation” Londonā (Eiropas Komisijas pārstāvniecībā Lielbritānijā).

„SVEART 2012” izstādes darba laiki:
Pirmdiena – piektdiena: 15.00 – 20.00
Sestdiena, svētdiena, svētku dienas: 15.00 – 22.00
Otrdiena: slēgts

Ieeja bezmaksas.

SVEART 2012
Saint-Vincent
Centro Congressi del Comune di Saint-Vincent
Via Martiri della Liberta, 6
www.sveart.it