Meklēt
Izvēlne

Edgara Vintera 92. dzimšanas dienas atzīmēšana

Sakarā ar Latvijas Mākslas akadēmijas deviņdesmitgadi rektors Aleksejs Naumovs 22. septembrī ielūdz vecāko no aktīvajiem latviešu akadēmiskās mākslas vecmeistariem - gleznotāju Edgaru Vinteru - uz neparastu izstādi un meistardarbnīcu. Tišanās notiks LMA otrā stāva vestibilā 22. septembrī no plkst. 10:00.

Savā dzimšanas dienā Latvijas Mākslas akadēmijā E. Vinters tiksies ar studentiem un mācībspēkiem, draugiem un sava talanta cienītājiem, lai apliecinātu, ka arī 92 gadu vecumā īsts mākslinieks ir aktīvs un radošs. Paredzams, ka apliecinot savu virtuozo tehnisko meistarību E. Vinters gleznos ziedus un dalīsies pieredzē ar jaunajiem māksliniekiem.
Edgars Vinters dzimis Rīgā 1919. gada 22. septembrī un no mazām dienām ir tiecies apgūt mākslas noslēpumus. No 1940. līdz 1944. gadam viņš studē Latvijas Mākslas akadēmijā un viņa talantu palīdzējuši izkopt ievērojamākie latviešu glezniecības patriarhi. Tomēr iesaukums vācu armijā neļāva studijas pabeigt tāpat kā padomju okupācijas režīms no gūsta atvaļinātam karavīram tās padarīja pilnīgi neiespējamas. Tomēr E. Vinters 1949. gadā pabeidza J. Rozentāla mākslas vidusskolu un visu mūžu strādāja par rasēšanas un zīmēšanas skolotāju vairākās Rīgas skolās, mācot audzēkņiem stabilas kompozīcijas izjūtu.
Par sevi E. Vinters saka: „esmu dabas bērns un plenērists mākslā. Visi mani darbi radušies tieši dabā, vienā piegājienā, dažādos laikos un dažādos apstākļos. Ļoti daudz ierosmju esmu guvis tepat - savā dzimtajā Purvciemā. Te it kā nav saistošu motīvu bagātības, bet katrs šejienes stūrītis mani ir piesaistījis". Mākslinieks strādā ar akvareli, eļļas krāsām, zīmuli, bet agrāk ir darinājis arī monotipijas. Viņš labprāt glezno ainavas, ziedu kompozīcijas un pilsētas ainavas. Viņš ir radījis plašus ciklus ar Latvijas dabu dažādos gadalaikos, iemūžinājis latviešu rakstnieku un kultūras darbinieku memoriālās mājas, attēlojis Vidzemes jūrmalu, Daugavas, Gaujas un Juglas krastus. Savā 91. gadskārtā mākslinieks pēc ilgāka pārtraukuma gleznoja Vecrīgas ainavas. Palūkosimies, ar ko Edgars Vinters, kura devīze ir „Strādāt, strādāt, strādāt!" mūs iepriecinās savā 92. dzimšanas dienā.

Informāciju sagatavoja: prof. mākslas doktors Ojārs Spārītis