Meklēt
Izvēlne

Electrolux DesignLab 2012 Latvijas konkursa rezultāti

Electrolux DesignLab 2012 Latvijas konkursantu darbus divu nedēļu garumā vērtēja portāla designblog.lv lasītāji un pieredzējušu ekspertu žūrija. Konkursā augstāko novērtējumu saņēma Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas audzēknis Rihards Bebris, savukārt 2. un 3. vietā ierindojās Mākslas akadēmijas studenti Raitis Bobrovs un Mikus Vanags. 

Žūrija, kurā piedalījās pārstāvji no Electrolux Latvia, Latvijas Dizaineru savienības, portāla DesignBlog.lv, kā arī interjera dizainere Anna Butele, darbus vērtēja pēc vairākiem kritērijiem: atbilstība konkursa tēmai (Dizaina pieredzējums) un skandināvu dizaina vērtībām (videi draudzīgi, lietošanas ērtums un estētisks izskats), kā arī piedāvātās idejas inovativitāti un vai izgudrojums risinās cilvēku nākotnes vajadzības.

Latvijas konkursa uzvarētājs saņem iespēju doties uz starptautiskā konkursa Electrolux Design Lab 2012 finālu, kas šogad 25. oktobrī norisināsies Milānā. Kopumā Latvijas jaunie dizaineri starptautiskajā dizaina konkursā Electrolux Design Lab piedalās trešo gadu, savukārt starptautiskajā līmenī tas notiek jau desmito reizi. Šogad Latvijas lokālajam konkursam pieteikts rekordliels skaits – 19 darbu, savukārt pirmo reizi Latvijas konkursants ticis arī pusfinālā: Latvijas Mākslas akadēmijas studenta Mika Vanaga darbs ir iekļauts 30 labāko darbu sarakstā starptautiskā dizaina konkursā Electrolux Design Lab 2012.

Rihards Bebris pirmo vietu Latvijas konkursā izcīnīja par dizaina konceptu Zumm jeb videi draudzīgu roku tīrītāju, kas apstrādā rokas ar plazmatisko gaismu, tādejādi iznīcinot visas baktērijas bez ūdens un ziepju izmantošanas. Šāda ierīce virtuvē aizņem maz vietas, kā arī samazina laiku, kas jāpavada virtuvē gatavojot, tā vietā sniedzot iespēju vairāk laika pavadīt ar ģimeni.

Otrajā vietā, atpaliekot tikai par puspunktu, ierindojies Latvijas Mākslas akadēmijas students Raitis Bobrovs ar konceptmodeli Greens Facory – zaļumu audzēšanas ierīci, kas ļauj papildināt maltīti ar svaigām dillēm vai pētersīļiem visa gada garumā.

Trešajā vietā ierindojies Latvijas Mākslas akadēmijas students Mikus Vanags, piedāvājot ideju par virtuālo restorānu, kas sniedz iespēju mājas virtuvē izbaudīt restorāna atmosfēru. Restorāns tiktu veidots kā modulāri ekrāna, audio un gaismas elementi, sniedzot iespēju mainīt virtuālā restorāna augstumu un platumu, pielāgojot to individuālām vajadzībām un vēlmēm. Mikus Vanags ir pirmais no Latvijas konkursantiem, kas ticis starptautiskā Electrolux Design Lab konkursa pusfinālā. Lokālā konkursa žūrija šos panākumus saista ar faktu, ka Mikus sava darba prezentāciju ir veidojis stāstnieciskā veidā, izskaidrojot inovatīvās ierīces funkcijas un darbības mērķus. Mikus Vanaga darba prezentācija apskatāma šeit.

„Dizainera prātam ir jārisina simtiem jautājumu, kas saistīti ar jaunās ierīces vizuālo izskatu un funkcionalitāti. Arī šī konkursa izaicinājums ir radīt mājsaimniecības ierīci, kas vienlaicīgi risinātu gan cilvēku ikdienas vajadzības, gan sekmētu globāla līmeņa problēmjautājumu risināšanu, piemēram, ūdens trūkumu. Esam iepriecināti, ka šā gada konkursantu darbi bija vienlaikus gn radoši, gan funkcionāli,“ stāsta Electrolux Latvia direktors Eduards Reneslācis.

„Kad uzzināju, ka esmu uzvarējis konkursā, tik tiešām biju pārsteigts. Pats izpētīju konkurentu izstrādātās idejas un man tās šķita spēcīgas, tomēr nezaudēju cerību, ka varēšu tikt uz Milānu, lai noklausītos ekspertu uzrunas un konkursa finālistu prezentācijas,“ stāsta lokālā konkursa uzvarētājs Rihards Bebris. „Izstrādājot roku mazgāšanas ierīces Zumm konceptmodeli, centos pārdomāt vairākas pasaules mēroga problēmas – gan ūdens nepietiekamību, gan dabas piesārņojumu ar dažādām ķīmiskām vielām, un mēģināt rast risinājumu. Ceru, ka tāda mājsaimniecības iekārta kā Zumm varētu palīdzēt cilvēkiem pielāgoties nākotnes dzīves apstākļiem, nepadarot esošās vides problēmas vēl lielākas,“ turpina Rihards Bebris.

„Domāt un radīt inovatīvi, ar skatu nākotnē, nevis pagātnē, ir viens no galvenajiem dizainera uzdevumiem. Atrodoties soli priekšā patērētājam, dizaineriem jāpārsteidz ar inovatīvu nākotnes vīziju, neraugoties uz to, ka jaunradītā lieta sākotnēji var šķist neatbilstoša pašreizējam mirklim. Jābūt drosmīgam un jātic saviem spēkiem, tad arī citi noticēs!” jaunos dizainerus iedrošina žūrijas eksperte, dizainere Anna Butele.