Meklēt
Izvēlne

IEVELCIET ELPU, JO RĪTDIENA BŪS SAVĀDĀKA!

Šādu nosaukumu es nolēmu piešķirt gleznai, ko pabeidzu marta mēneša sākumā.

Toreiz pasaulē vēl nebija sākusies visaptverošā pandēmijas histērija. Ideja mākslas darbam balstījās tajā, ka mūsdienu kontrolētā pasaule vienlaicīgi ir ļoti trausla, un viss, kam mēs ticam, spēj arī vienā dienā sabrukt. Mēs paļaujamies uz datoriem, sociāliem medijiem, apdrošinātājiem un pensiju fondiem,  bet pietiek ar vienu zibens spērienu, vulkāna izvirdumu, lai viss iepriekšminētais  izzustu un sabruktu.  Tomēr, tas nebūt nenozīmē, ka dzīve apstājas...  Šajā gadījumā būtu grēcīgi krist depresijā.

Šodien mums visiem ir jāsēž mājās, bet  mani tas nebiedē,  jo tā nav pirmā reize manā dzīvē, kad bīstami rādīties ielās.  Arī tad, kad es vēl biju jaunietis, 1991. gadā, vairums mācību iestādes Rīgā slēdza un skolēniem bija jāpaliek mājās. Toreiz gan pa ielām vizinājās bruņutransportieri un pa laikam izšāva uz cilvēkiem, un daži pat mira, par ko liecina kritušo piemiņas akmeņi netālu no Mākslas akadēmijas.

Tāpat, kā toreiz, arī šodien sabiedrībā ir neziņā par to, kā attīstīsies situācija, kas sekos, kas būs rītdien. Taču ir jāsaprot, ka vienlaikus šī ir milzīga iespēja jums būvēt jaunu rītdienu, jo tad, kad pēc dažiem mēnešiem atvērsies pasaule, tā būs daudz citādāka, nekā tas bija 2019. gadā.

Situācija mums sūta jaunus izaicinājumus - tagad gan mācību spēkiem, gan studentiem ir jāiemācās adaptēties neierastajos apstākļos. 

Aizvadītā pandēmijas nedēļa mūsu valstī radīja jaunu digitalizācijas “bumu”,  arī Latvijas Mākslas akadēmijai šogad pienācis laiks šim vēsturiskajam mirklim, jo  skates notiks  digitālā formātā. Tāpat būs arī ar diplomandu dienām, kā arī ar iestājeksāmeniem. 

Saprotams, ka daudzi no jums - topošie mākslinieki - bijāt iecerējuši fantastiskas idejas, kas prasa skatītāja  klātbūtni, bet šobrīd jūtaties  šokēti. Tomēr es ieteiktu jums saskatīt iespēju šajā neordinārajā situācijā, jo šī būs pirmā reize pasaules vēsturē, kad daudzu valstu mākslas akadēmiju izstādes notiks on-line formātos. Tas vienlaikus nozīmēs arī to, ka  jūsu auditorija būs visa pasaule,  jo pandēmijas apstākļos par digitālajiem mākslas projektiem būs pastiprināta globāla interese. Šāds notikums noteikti ietekmēs globālo mākslas telpu, tāpēc ievelciet elpu un strādājiet, lai jūs ar pilnu sparu tajā spētu piedalīties!

Rītdiena būs savādāka, un jauniegūtās prasmes jums noderēs!

Prof. Andris Vītoliņš
Latvijas Mākslas akadēmija