Meklēt
Izvēlne

Izstāde “TAS, KO TU REDZI, IR TAS, KO TU REDZI”

No 2012. gada 27. aprīļa līdz 30. maijam muzejā „Ebreji Latvijā” apskatāma Latvijas Mākslas akadēmijas studentu minimālisma darbu izstāde „TAS, KO TU REDZI, IR TAS, KO TU REDZI”.

Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) maģistrantūras 1. kursa studentu darbu izstāde ir veltījums kādai citai izstādei, kas 1966. gada 26. aprīlī ar nosaukumu “Primārās struktūras. Jaunākā britu un amerikāņu tēlniecība” tika atklāta Ebreju muzejā Ņujorkā. Iedvesma rīkot izstādi radusies pateicoties LMA pasniedzēja Dr. phil. asoc. prof. Jāņa Taurena vadītajām lekcijām “Minimālisms”.

Izstāde “Primārās Struktūras” (1966)
sagādāja slavu vienam no 60. gadu avangarda mākslas virzieniem – minimālismam. “Primārās struktūras” plaši atspoguļoja presē un sauca pat par “jaunas estētiskas ēras sākumu”. Lai arī ekspozīcija bija neviendabīga, tajā pirmo reizi kopā piedalījās Donalds Džads, Roberts Moriss, Karls Andrē, Dens Flevins, Sols Levits un Anna Trūita – mākslinieki, kuru atšķirīgais darbības veids, metodes un pozīcijas tomēr vairāk vai mazāk definēja galvenās minimālisma virziena īpašības. Viņu tēlniecības formas bija ģeometriskas un bieži vien atkārtotas, lielākoties rūpnieciski ražotas vai kvalificētu meistaru izgatavotas, sekojot mākslinieka norādījumiem. Minimālismu raksturoja formas burtiskums – forma neattēloja neko citu kā vien pati sevi, tā nenorādīja nedz uz tās radītāja emocijām, nedz kādu transcendentu, pārpasaulīgu realitāti.

Izstāde “Tas, ko tu redzi, ir tas, ko tu redzi”  (2012)
ir zīmīga nosaukuma, vietas, un laika izvēlē vēstures kontekstā. Taču, kopš  “Primārajām struktūrām” pagājis gandrīz pusgadsimts un tādēļ atšķirīgi ir arī mākslinieku izmantotie mediji – tie nav tikai trīsdimensiju objekti, bet arī glezniecība, tekstils, grafika un video. Tāpat savu nozīmi ir mainījusi minimālisma mākslas formas burtiskuma tēze, šodien tā vairāk skan kā paradokss, ironija vai jautājums. Izstādē ar saviem darbiem piedalās: Tālivaldis Muzikans, Ieva Muzikante, Sandra Dzilna, Ance Gricmane, Magone Šarkovska, Mārtņš Linde, Vitālijs Staņislavskis, Signe Štrauss, Rolands Krišjānis, Raitis Bobrovs, Inita Grāvere, Inese Sudare.

KURATORS - Tālivaldis Muzikants. KOORDINATORI - Ieva Muzikante, Ance Gricmane. KONSULTANTS - Dr. phil. asoc. prof. Jānis Taurens. GRAFISKAIS DIZAINS - Mārtiņš Linde. ANOTĀCIJA - Inita Grāvere. PATEICĪBA - Rīgas Ebreju Kopienai par atbalstu un telpām.

Muzejs „Ebreji Latvijā”
Skolas iela 6, Rīga