Meklēt
Izvēlne

Izstāde "Jaunums! Svaigākais Latvijas glezniecībā"

No 2012. gada 21. novembra līdz 16. decembrim Tartu Mākslas namā (Igaunijā) būs skatāma izstāde „Jaunums! Svaigākais Latvijas glezniecībā”. Izstādes mērķis ir sniegt Igaunijas auditorijai īsu pārskatu par šī brīža situāciju Latvijas glezniecībā. 

Pēdējo divu desmitgažu laikā savulaik tik ciešās kultūras saites starp Igauniju un Latviju (tās pašas divas tautas, kurām ir kopēja robeža un vēsture) ir diemžēl palikušas vēsākas. Tajā pašā laikā nevar noliegt, ka kopīgais uztveres līmenis starp abu valstu māksliniekiem ir ļoti līdzīgs.

Šīs izstādes mērķis ir ieskicēt Latvijas laikmetīgās glezniecības dažādos līmeņus. Savstarpēji atšķirīgie stili, skatījumi un mākslas vērtības, nesniedzot novērtējumu, ir apvienotas vienā veselumā, kā rezultātā paveras daudzšķautņaina kopaina. Izstādes ekspozīcija liecina, ka augsta līmeņa glezniecības tradīcijas Latvijā nav pazudušas un tās plaukst visā savā daudzveidībā. Katra mākslinieka rokraksts ir atšķirīgs, taču tie veido vienotu veselumu, kas pierāda mūsu kopīgās saknes un līdzīgos skatījumus. Ne velti izstāde notiek tieši Tartu – Igaunijas vēsturiskajā un mūsdienu glezniecības galvaspilsētā.

KASPARS BRAMBERGS izmanto apkārt esošās pasaules sastāvdaļas - smiltis, marmora putekļus, melnzemi, lai izveidotu ainavas no vietām, kur zeme un debesis nekad nesatiekas kā horizonts. KRISTAPS ĢELZIS, kurš 2011. gadā pārstāvēja savu valsti 54. Venēcijas biennālē, sniedz mums svaigus un intuitīvus atmosfēras paraugus, kas ir veidoti īpaši ekspozīcijai Tartu. Viens no Latvijas atzītākajiem un pārdotākajiem mūsdienu māksliniekiem RITUMS IVANOVS izmanto savu meistarīgo tehniku mūsu laikmetīgo ģimenes locekļu – superzvaigžņu – attēlošanai, atveidojot tos tieši tādus, kādi viņi ir, nevis, kādus mēs tos iedomājamies. VINETA KAULAČA piedāvā hiperreālistiski dzirkstošus pilsētas skatus, kas paliks mūžīgi statiski, gaidot cilvēkus, kas tās apdzīvos. INGA MELDERE ar nelielas formas audekliem piedāvā stāstu sākumu un beigas, kombinējot tos veidā, kas pieprasa skatītāja līdzdalību šo naratīvu pabeigšanā. Nesen ievēlētais Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības katedras vadītājs ANDRIS VĪTOLIŅŠ dalās „dokumentālās” atmiņās par postapokaliptiskās finanšu krīzes un nekustamā īpašuma buma sekām. PAULA ZARIŅA daļēji abstraktajās pasaku vīzijās ļauj mums palūkoties uz gaistošiem cilvēku tēliem, kuru klātbūtne liek mums meklēt līdzīgas ainavas mūsu pašu apkaimē.

Šie septiņi mākslinieki, kuru vidū ir gan mākslas pasaules zvaigznes, gan jaunie talanti, atspoguļo Latvijas glezniecības daudzās sejas. Ievads iesācējiem. Reizēm vajag logu mazliet pavērt vaļā, lai ļautu spirgtai vēja dvesmai ieplūst telpā.

Darba laiks:
Trešdiena – pirmdiena: 12.00 – 18.00

Tartu Mākslas nams
Vanemuise iela 26, Tartu, Igaunija
Mājas lapa: www.kunstimaja.ee

Peeter Talvistu
Izstādes kurators
Tel.: +372 56507782
E-pasts: talvistu(abols)gmail.com">