Meklēt
Izvēlne

Izstāde "Rīgas dzejas karte II"

Galerijā „Noass” no 2013. gada 15. līdz 28. septembrim iespējams apmeklēt teksta grupas „Orbīta” veidotu izstādi „Rīgas dzejas karte II”. Tajā apkopoti nelieli multimediāli darbi, kas no vienas puses saistīti ar dzeju, bet no otras – veido ģeogrāfisku saikni ar noteiktām vietām, mikrorajoniem, maršrutiem un punktiem pilsētas kartē. 

Līdzās „Orbītas” dzejniekiem šoreiz izstādes autoru un ekspozīcijas dalībnieku vidū ir mūziķi Jēkabs Nīmanis, Gundega Šmite un Andris Indāns, somu māksliniece Heidi Henninena (Heidi Hänninen), programmētājs un mūziķis Aleksandrs Jegunovs, kā arī autoru duets Maija Treile un Inga Surgunte, Latvijas Mākslas akadēmijas studenti Vivianna Staņislavska, Normunds Ozols, Anastasija Dubovska un citi.

Dažādu žanru darbos – video un audio instalācijās, ielu mākslas foto liecībās, interaktīvās programmās un video mākslā – ietverti labi zināmu latviešu un krievu autoru dzejoļi. Visi šie autori kādreiz ir dzīvojuši vai vēl joprojām dzīvo Rīgā. Tie ir Jānis Elsbergs, Sergejs Timofejevs, Andris Žebers, Monta Kroma, Kārlis Vērdiņš, Artūrs Punte, Aivars Neibarts, Ingmāra Balode, Henriks Eliass Zēgners un citi.

Viens no darbiem – interaktīvs dzejas konstruktors „Čiekurkalna poēma” – ļauj apmeklētājiem pārvērst ielu „folkloru” (uzrakstus uz pilsētas sienām, privātu paziņojumu fragmentus u.c.) autora dzejā, atlasot un savstarpēji izvietojot vārdus Čiekurkalna līnijās un šķērslīnijās, gluži kā grāmatas rindās. Radīto dzejoli iespējams nosūtīt sev uz e-pasta adresi. Vēl viena interaktīva programma piedāvā virtuālu pastaigu pa Miera ielu trīs Rīgas dzejnieku pavadībā, bet instalācija „Viesnīca Latvija: palimpsests”, kas radīta uz kino un foto hroniku un Montas Kromas dzejoļa bāzes, stāsta par izzūdošo kvartālu un augstceltnes būvniecību tās vietā Rīgas centrā.

Šie un citi darbi apskatei pieejami līdz svētdienai, 22. septembrim, katru dienu no plkst. 12.00 līdz 18.00.

Pasākums „Rīgas dzejas karte” notiek vairākas reizes gadā, nākamais ieplānots 2013. gada nogalē. Projekta ietvaros izveidota arī rezidenču programma ārvalstu māksliniekiem. Rezidencei dots pilsētas dīvaiņa, neatzītā izgudrotāja Jevgēnija Pastora vārds. Septembrī Rīgā viesojas un strādā Lielbritānijas mākslinieki Annija Deivija (Annie Davey) un Deivids Konrojs (David Raymond Conroy), bet līdz gada beigām Rīgā viesosies Matiass Kristersons (Mathias Kristersson) no Zviedrijas. Daudzgadīgā projekta noslēgumā tiks radīta virtuāla karte, kas ļaus paskatīties uz Rīgu caur aktuālās mākslas prizmu.

Projektu „Rīgas dzejas karte” atbalsta nodibinājums „Rīga 2014”, festivāls „Dzejas dienas” un „ABLV Charitable Foundation”.

Galerija „Noass”
AB dambis 2, Rīga
www.noass.lv