Meklēt
Izvēlne

Izstāžu ciklā "Mana telpa" Kristas Dzudzilo "Privātā" un Zanes Tučas "Izstādes ideja"

Pavasara cēlienā Mākslas akadēmija apmeklētāju uzmanībai piedāvā studentu izstāžu ciklu „Mana telpa” – neliela formāta izstāžu sēriju, kurā piedalās Glezniecības apakšnozares 3. kursa studenti. Mazo izstāžu cikla ietvaros no š.g. 12. marta līdz 16. martam ir apskatāmas divas jaunas izstādes – Kristas Dzudzilo „Privātā” un Zanes Tučas „Izstādes ideja”.

Māksliniece Krista Dzudzilo izstādē „Privātā” apskata telpu vistiešākajā šī vārda nozīmē – kā privātu telpu, dzīvesvietu, kas ir vienlaikus personīga autorei, bet atpazīstama jebkuram. „Privātās telpas, kurās uzturamies un veidojam savu dzīvi, ir mūsu pašu noslēgtas un ierobežotas. Veidoju savas noslēgtās dzīves telpas attēlojumu sadrumstalotu un salauztu. Mani interesē lietu uztvere un skatīšanās īpatnības. Gluži kā pirmo reizi ieejot kādā telpā, ejot uz priekšu, skatu punkts uz objektiem mainās, tā atklājot objektu no dažādiem rakursiem. Atmiņa veido konkrētu attēlu prātā, kas ir visas uztvertās informācijas kombinācija. Katra no telpām ir attēlota statiski, bet ar nelielu nobīdi, gluži kā uz mirkli ieķērusies plate. Daži objekti, kas piesaista uzmanību, virzoties uz priekšu vai mainot skatīšanās leņķi, pārlec jaunā pagriezienā. Svarīgi bija dot konkrētu, atpazīstamu ievirzi objekta atveidē, bet pārveidot to, lai tas pasaka tik daudz, ka uzdod jaunus jautājumus,” par izstādes darbos tvertajiem telpas uztveres aspektiem stāsta Krista Dzudzilo.

Tikmēr Zane Tuča mazo izstāžu ciklā piedalās ar instalāciju „Izstādes ideja”, kuras galvenais mērķis ir mēģinājums pietuvoties izstādes idejai un izveidot nevis izstādi, bet asociāciju par izstādi. „Ideja – priekšstats, vispārējs jēdziens par kādu priekšmetu vai parādību; kādas teorijas pamatu veidojošais jēdziens.”* Jaunās māksliniece radītā instalācija priekšstatu par izstādi demonstrē no mazliet ironiska skatījuma, komentējot mākslas darba attiecības ar patērētājsabiedrību. Ekspozīcijas telpu veidos vienkārši elementi, savukārt centrālais tēls ir kāda noslēpumaina, pasaulslavena un savā garajā mūžā diezgan daudz pieredzējusi būtne.

Izstāžu ciklā „Mana telpa” jau notikusi topošās gleznotājas Madaras Neikenas izstāde „t-elpa”, Patrika Zvaigznes izstāde „s007m”, Dārtas Šķēles instalācija „Ceļš”, Laimas Steikas izstāde „Kaimiņi” un Dagnes Ventiņas izstāde „Mirklis”, kurām sekos citu kursabiedru ekspozīcijas visa pavasara cēliena garumā. Izstāžu cikls savā ziņā ir arī Glezniecības apakšnozares un Vizuālās mākslas un kultūras vēstures un teorijas apakšnozares sadarbības projekts, jo katru topošā mākslinieka izstādi ar recenziju papildinās kāds no jaunajiem mākslas zinātniekiem. Šobrīd jau ir tapušas vairākas recenzijas par nesen aizvadītajām studentu izstādēm.

Ar jau notikušajām un vēl gaidāmajām izstāžu cikla „Mana telpa” izstādēm un to recenzijām var iepazīties šeit (klikšķināt te).

* Red. Guļevska D. Svešvārdu vārdnīca. – Rīga: „Norden AB”, 2003. – 305.lpp.


Norises vieta:
Latvijas Mākslas akadēmijas 2. stāva foajē
Kalpaka bulvāris 13, Rīga

Darba laiki:
P, O, T, Pk – 11:00 – 18:00
C – 11:00 – 19:00

Ieeja bez maksas