Meklēt
Izvēlne

JA VĒLIES SALĀPĪT PASAULI, SĀC LĀPĪT SAVAS ZEĶES / SALONESATELLITE 2022

Ar šādu devīzi Latvijas Mākslas akadēmijas studenti kopā ar Siguldas novada amatniekiem veidos stendu starptautiskajā Milānas dizaina mesē

Starptautiskā Milānas dizaina mese Salone del Mobile. Milano ir viena no ietekmīgākajām un lielākajām mēbeļu, interjera un gaismas dizainam veltītajām izstādēm pasaulē. Šogad pēc divu gadu pārtraukuma laikā no 7. līdz 12. jūnijam tā atkal vērs durvis dizaina profesionāļiem un gardēžiem izstāžu kompleksā Rho – Fiera Milano, svinot savu sešdesmitgadi. Vērienīgo notikumu pavada plaša pasākumu programma visā Milānā un ierasti ik gadu to apmeklē aptuveni 400 000 apmeklētāju no visas pasaules. Šī dizaina skatuve vienmēr ir bijusi atvērta visa veida materiālu un tehnoloģiju inovācijām, un tām blakus allaž pārstāvētas arī senas mēbeļbūves tradīcijas un augstākās kvalitātes amatniecība. Izstādes ietvarā viens no 20 paviljoniem – SaloneSatellite – tiek atvēlēts jaunajiem dizaineriem un dizaina skolām. Šogad jau ceturto reizi izstādē piedalīsies konkursa ceļā izvēlēts Latvijas Mākslas akadēmijas studentu un pasniedzēju kopīgi veidots stends.

Šīgada stenda koncepts "Ja vēlies salāpīt pasauli, sāc lāpīt savas zeķes" veltīts pasaules lāpīšanai vārda vistiešākajā nozīmē. Tas iemieso rūpes par pasauli – tās saņemšanu no iepriekšējām paaudzēm, saglabāšanu un atstāšanu nākošajām, jo savā veidā dizains ir līdzatbildīgs un līdzvainīgs nemitīgā industriālā procesa un patēriņa veicināšanā.

“Pasaules “lāpīšana” šobrīd ir tik aktuāla kā vēl nekad, jo tā plīst pa vīlēm un sairst gabalos. Robežas tiek pārkāptas, izjūk daudzi līdzšinējie politiskie un ekonomiskie veidojumi. Ražojot, resursi tiek pārtērēti, un nākamajām paaudzēm var neatlikt nekas”, saka profesore Barbara Ābele.

Pērn LMA īstenotajā Baltsenior projektā strādājot ar senioriem, kas pieredzējuši karu, izsūtījumu un trūkumu, un pētot viņu ieradumus, tika secināts, ka taupot lietas, lietojot tās ilgi un atjaunojot, ikviens kaut nedaudz var piedalīties pasaules lāpīšanā.

LMA ekspozīcijas dominējošais tēls ir vilnas zeķe. Tā izvēlēta kā metafora jebkuram 21. gadsimta ražotam produktam, kas piedalās cilvēka ikdienas patēriņā. Zeķes var uzskatīt par vienkāršāko, bet reizē neaizstājamāko apģērba gabalu brīžos, kad salst, un pamatvajadzību sarakstā ierindot līdzās pārtikai vai jumtam virs galvas.

Ekspozīcijas stendu veido divas daļas. Viena veltīta zeķes dzīves ciklam un identitātei, kas secīgi ataino adīšanas, valkāšanas un labošanas posmus. Katras eksponētās zeķes adītais valnītis ir kopija no kādas 18. gadsimta zeķes parauga, kas atrodams Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā. Šīs kopijas ekspozīcijai darinājušas Siguldas, Mālpils un Mores amatnieces. Lāpīšanai izmantotais zelta pavediens ir alegorisks vēstījums par to, cik viena zeķe ir vērtīga – laika, prasmju, ekonomiskā un emocionālā ziņā, un kāpēc ir vērts to atjaunot.

Savukārt otra daļa ir lielizmēra tekstilija, kuru veido gandrīz pustūkstotis saziedotu, ar rokām adītu jaunu un sadilušu zeķu, kurām līdzi nāk arī personīgi cilvēkstāsti, kas apskatāmi un lasāmi Instagram kontā.  

Viena no stenda kuratorēm, LMA profesore Ieva Krūmiņa atklāj: “Šis ir jau trešais koncepts, kas kopā ar studentiem ir ilglaicīgi briedināts “lielā starpbrīža” gados. Pa šo laiku jau vairākas studentu grupas ir absolvējušas akadēmiju, tomēr visas idejas caurvij vienojoša atbildīga attieksme pret pasauli ar uzstādījumu – ko radoša persona var darīt, lai mazinātu masveida patērnieciskumu un ar savu darbību atstātu pēc iespējas mazāku kaitējumu videi.”

Stenda koncepts un eksponāti veidoti, sadarbojoties Latvijas Mākslas akadēmijai ar Siguldas kultūras centru "Siguldas Devons", Mālpils kultūras centru un novada amatniekiem, ar kuriem studiju gada laikā ir notikušas zināšanu un prasmju apmaiņas darbnīcas projekta BaltSe@nioR ietvarā.

“Tas ir liels izaicinājums kopā ar Mākslas akadēmijas jaunajiem māksliniekiem un dizaineriem piedalīties tik liela mēroga izstādē un ar savām amatniecības prasmēm iekļauties laikmetīgā dizaina telpā”, piebilst Siguldas Devons pārstāve Zanda Dūdiņa-Spoģe.

Iepriekšējie Latvijas Mākslas akadēmijas projekti SaloneSatellite izstādēs – 2004. gadā Cradle, 2007. gadā Minimum/ Maximum, 2015. gadā Welcome on board.

Projekta komanda

Barbara Ābele, Ieva Krūmiņa, Irēna Andrejeva, Liene Jākobsone, Matīss Zvaigzne, Ilze Dobele, Vineta Kreigere, Jānis Gailītis, Jānis Auniņš, Laura Ozola. 

Latvijas Mākslas akadēmijas tekstila, interjera un grafikas dizaina apakšnozaru studentes: Šarlote Baškevica, Una Valtere, Ilona Valaine-Blekte, Dace Grīnberga, Maruta Konceviča, Karīna Auziņa, Ketlīna Priede, Beatrise Lasmane.

Siguldas kultūras centrs “Siguldas Devons”: Zanda Dūdiņa-Spoģe, direktores vietniece
amatiermākslas kolektīvu darbā.

Siguldas novada (Siguldas, Mālpils, Mores) amatnieces: Inguna Sīmansone, Lauma Krastiņa, Gundega Ozola, Gundega Pētersone, Agnese Kantiševa, Tija Špaca.

Papildinformācija

Projekta kuratores:
Barbara Ābele, e-pasts:
Ieva Krūmiņa, e-pasts:

Izstādes norises vieta un laiks
7. – 12. jūnijs 2022
Rho – Fiera Milano
Strada Statale Sempione, 28, 20017 Rho MI, Italy
SaloeSatellite paviljons, stends S15

Facebook
Instagram
Press Kit