Meklēt
Izvēlne

JAUNO GLEZNOTĀJU ALVĪNES BAUTRAS UN KRISTAPA PRIEDES KOPPROJEKTS 'TRANSS AND DANCE'

Jūrmalas muzejā no 13. oktobra līdz 21. novembrim skatāma jauno gleznotāju Alvīnes Bautras un Kristapa Priedes kopprojekts “Transs and Dance”.

Alvīne Bautra, Kristaps Priede. Transs and Dance. “Es sākos pats savā sirdspukstā, tā pirmatnējais ritms noteica un apliecināja manu esamību šajā pasaulē, tas pieteica mani kā Kosmosa daļu. Visums vienmēr pulsē manī, es dejoju šajā ritmā. Mans Transs and Dance ir ceļojums prom no sevis. Turp - nezināmajā, kur vienmēr, aizvien no jauna, es atrodu pats sevi.“

Abu mākslinieku darbu savstarpējā vizuālā un saturiskā komunikācija izstādes zāles sienās ir savdabīgs eksperiments. Izstādes ekspozīcija ir aicinājums skatītājam atklāt pašam savu kustības vai miera stāvokļa pārsteidzošo metafiziku.

Izstādi „Trance and Dance“ veido Alvīnes Bautras vienpadsmit eļļas gleznas - portreti, figurālas kompozīcijas un desmit Kristapa Priedes lielformāta abstrakcijas, kuru tapšanā mākslinieks izmantojis ar rokām darinātas krāsas – īpašu kristāla un pērļu akrilu.

Alvīne Bautra izzina fizisko cilvēku. Viņas gleznotās sejas atrodas nemitīgos starpstāvokļos. Tie ir acumirklīgi tvērumi starp to, kas bija un to, kas būs. Viņas seju pietuvinājumi vai šķietami mierīgās figūras nekad nav sastingušas, jo miera stāvoklis ir utopisks. Figūras dejo pašas sevī, ļaujoties dvēseles kustībai, ļaujoties savdabīgajam transam, kad bezapziņā rodas atklāsme. Alvīni iedvesmo dažādi modernās mūzikas stili un skaņu eksperimenti. Viņas darbos jaušama popkultūras ierosināta estētika, interese par attēla digitālajām transformācijām un specefektiem, taču Alvīne glezno lēni, jo eļļas tehnika to pieprasa. Alvīnes māksla rosina skatītāju „sadzirdēt“ vizuālo un ļauties attēla ritmam.

Alvīne Bautra (dz. 1990.) ieguvusi maģistra grādu mākslās Latvijas Mākslas akadēmijā, papildinājusies Igaunijas Mākslas akadēmijā un Kunsthochschule Berlin Weissensee Vācijā. Kopš 2014. gada piedalās izstādēs Latvijā un ārvalstīs. Piedalījusies nozīmīgās grupu izstādēs: „Young Painter Prize“, (Viļņa, Lietuva), „Nord Art“ (Budelsdorfa, Vācija), „Royal Arts Prize V.Edition” (Londona, Lielbritānija) un citās izstādēs Zviedrijā, Luksemburgā, Spānijā un citviet. Regulāri piedalās mākslas mesēs.

Kristaps Priede turpina izzināt cilvēka garīgās pasaules dimensiju. Izstādē viņš piedalās ar saviem visjaunākajiem darbiem no „Glitsky“ sērijas. Vārds glitsky īslandiešu valodā apzīmē īpašu dabas parādību – mirdzošus mākoņus, kas veidojas no sīkiem ledus gabaliņiem lielā augstumā virs zemes un, mijiedarbībā ar debess spīdekļu gaismu, rada visdažādāko nokrāsu saspēli. Darbu abstraktā forma pauž indivīda meklējumus prāta un jūtu pretrunīgajos apgabalos. Kristapu interesē, cik tālu cilvēks var iet, lai pārbaudītu robežas. Cilvēka izvēles nereti var būt destruktīvas, tāpēc mākslinieku nodarbina šo meklējumu ētiskais aspekts. Viņa „deja“ ir ārpus sevis, ārpus fiziskā ķermeņa.

Kristaps Priede (dz. 1990.) studējis dizainu un vizuāli plastiskās mākslas Latvijas Mākslas akadēmijā, ieguvis maģistra grādu glezniecībā un tēlniecībā. Studējis mākslu publiskajā sfērā Lucernas Lietišķo zinātņu un mākslas universitātē Šveicē. Papildinājies citviet Šveicē - École de designe et haute école d’art du Valais un Lielbritānijā – University of the Arts London: Wimbledon Cololege of Art. Piedalās izstādēs kopš 2011.gada. Sarīkojis vienpadsmit personālizstādes Latvijā un ārvalstīs. Piedalījies rezidencēs Šveicē, Īslandē, Singapūrā un ASV.

Alvīnes Bautras un Kristapa Priedes izstādes “Transs and Dance” atklāšana 14. novembrī pl. 18.00

Izstādes atklāšanā drošais jeb zaļais režīms: visiem pasākuma viesiem ir Covid-19 pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikāts. Jālieto mutes un deguna aizsegs.