Meklēt
Izvēlne

Jubilejas monētas "Rīgas Doms" laišana apgrozībā

Latvijas Banka laidusi apgrozībā 1 lata jubilejas monētu "Rīgas Doms". Tās grafisko dizainu veidojis Kristaps Ģelzis un ģipša modeli - Ligita Franckeviča.

Latvijas Bankas jubilejas monētas ir miniatūri mākslas darbi, ko velta Latvijas vērtībām - notikumiem, panākumiem, cilvēkiem, mūsu kultūras zīmēm. 2011. gada 25. jūlijā aprit 800 gadu, kopš likts pamatakmens Rīgas Domam, kas ir Latvijas svētvieta un Dieva klātbūtnes zīme mūsu zemē. Pulcējot ļaudis, Rīgas Doms cauri gadsimtiem un laiku pārmaiņām norādījis uz to, kas stāv pāri - pāri mums, pāri laikiem un to pārmaiņām. Tam Rīgas Doms kalpojis, gan ar mūziku, gan ar citām mākslām ceļot cilvēkus pāri ikdienībai.

Rīgas Doms mūsdienās ir Latvijas evaņģēliski luteriskās Baznīcas arhibīskapa katedrāle, kur notiek luteriskās Baznīcas nozīmīgākie dievkalpojumi. Tā garīgo dzīvi uztur un veido Rīgas Doma draudze, kas mājo šajā dievnamā. Rīgas Doms ir vieta, kur katrs, kas meklē, ir gaidīts neatkarīgi no konfesijas vai citas piederības.

Monētas izlaišanas svētki notiks Rīgas Domā tā dzimšanas dienā 25. jūnijā, ievadot jubilejai veltītus notikumus. Klāt būs Rīgas Doma dekāns Elijs Godiņš, Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs, monētas mākslinieks Kristaps Ģelzis, kā arī Rīgas Doma Atjaunošanas vadītājs Ronalds Lūsis un profesors Ojārs Spārītis. (Mediju pārstāvjus par dalību pasākumā lūdzam sazināties pa zemāk redzamajiem tālruņiem.)

Sudraba 1 lata monēta "Rīgas Doms" ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā. Monētas maksimālā tirāža - 5 000 eksemplāru. Rundāles pilij veltītā monēta būs iegādājama Latvijas Bankā, Rīgas Domā un tradicionālās monētu tirdzniecības vietās - bankās, suvenīru un juvelieru veikalos. Monētas cena Latvijas Bankas kasēs - Ls 29.10. Monētas apraksts - pielikumā (2. lpp).

Informācija redaktoriem
Jubilejas un piemiņas monētas pēc formas ir nauda, bet pēc būtības - mākslas darbs. Tās izgatavo no zelta, sudraba vai citiem dārgmetāliem īpaši augstā kaluma kvalitātē. Atšķirībā no apgrozības naudas jubilejas monētas parasti nav domātas lietošanai maksājumos, bet dāvināšanai, piemiņai un kolekcijām. Minēto iemeslu dēļ šo monētu cena arī ievērojami pārsniedz nominālvērtību.
Latvijas Banka kopš lata atjaunošanas izlaidusi 83 jubilejas un piemiņas monētas, un jau vairāk nekā desmit no tām ir ieguvušas balvas prestižākajos starptautiskajos monētu mākslas konkursos.


Kristaps Otersons
Latvijas Bankas Starptautisko attiecību un komunikācijas pārvaldes
Sabiedrisko attiecību daļas vadītājs
Tālrunis 670 22 384, 26517890
; www.bank.lv