Meklēt
Izvēlne

JŪRAS SAVIĻŅOTIE. RECENZIJA PAR ATA JURGENOVSKA PERSONĀLIZSTĀDI „SAVIĻŅO-JUMS”

Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures un teorijas apakšnozares 4. kursa studentes Ievas Reinbergas pārdomas par Ata Jurgenovska personālizstādi „SAVIĻŅO-JUMS”, Bulduru Izstāžu namā.

Steidzīgi saulainā sestdienas rītā apmeklēju Bulduru izstāžu namu. Esmu ieradusies tur pirmo reizi, līdzcilvēku mudināta – aizbrauc! Pirms tam ieskatos izstāžu nama Facebook profilā, lai noskaidrotu precīzu adresi. Bulduru Izstāžu namā Muižas ielā 6 ir apskatāma Ata Jurgenovska pirmā personālizstāde „SAVIĻŅO-JUMS”. Lai arī piedalījies vairākos Latvijas un Jūrmalas mēroga tēlniecības konkursos, šī ir viņa pirmā personālizstāde.

Autors par savu idejas nesēju izvēlējies zivs atveidu. Nemeklēsim simbolu grāmatas, pietiks ar Jūrmalu, jūru un zivi no jūras. Tieši tik vienkārši savā pirmajā izstādē rāda skulptūras, vides objektus, dekorus un instalācijas. Izstādi pavada Mielava viļņojošā “Tu saviļņoji mani” – viss saskanīgs līdz burtam un elpas vilcienam.

Darbu nelielais formāts atgādina rotu meistara darbus, kas papildināti ar jūras izskalotajiem materiāliem – jūras viļņu nogludināti izskaloti koki, bronzas detaļas, naglas, skulpturālas figūras. Nelielajiem tēlniecības darbiem piešķirts nedaudz brutāls izpildījums. Darbu nosaukumi turpina spēlēties ar domām ironiskā un humoristiskā manierē, ko sākotnēji piesaka jau pats izstādes virsraksts. Skatītājam tiek piedāvāta brīvība interpretēt darbus, dažkārt dziļdomīgi pasmaidot par tiem. Atsauksmju grāmatā apmeklētāji atstājuši paša mākslinieka darbu nosaukumus kā ierakstus pārdomām par izstādi, piemēram: “Apgaismotās Bulduru izstāžu nama darbinieces “laikam uz priekšu” vai “laikam uz vietas”?”

Kāds ieraksts izstādes atsauksmju grāmatā secina, ka “Ļoti daudz zivis, varbūt tas atspoguļo mākslinieka kluso dabu? Zivis dzīvo dziļumā.”. Izstudējot jūrmalnieku atsauksmes un sarunājoties izstādē ar iedzīvotājiem, jāsaprot, ka te Jūrmalā viss ir savrups un atšķirīgs. Laikam tādi ir arī Jūrmalas mākslinieku meklējumi un atradumi radošajās izpausmēs, meklējot darbos dekoratīvas kategorijas.

2018. gadā gadskārtējā konkursa izstādē „JĀ/NEatkarība” Atis Jurgenovskis par darbu “Iznirele” ieguva godalgoto veicināšanas balvu un iespēju Bulduru Izstāžu namā veidot savu personālizstādi. Darbā “Gadi skrien” tiek nepārprotami atgādināts, cik skaista ir jaunība. Sarežģītākas un daudznozīmīgākas formas veido figūras “Cerīte” un “Bez rocenes” izliecot ķermeņu atveidus atvērtās pozās. Darbu “Zivju ceļš” lieliski papildina sienas tektonikas izmantojums kopējā kompozīcijā.

Savukārt, 8-gadīgajam Arnoldam vislabāk patīk “Naglec”. Piekrītu jaunā cilvēka izvēlei. Tā atveidojumam piemīt skorpiona grācija, bet naglas tam ir “priekšā un pakaļā”.

Visilgāk pakavējos pie bruņurupuča attiecībām ar riņķa līniju “Laikam uz priekšu”. Bronzas bruņurupuča gājiens uz priekšu ceļā sastaps naglas kā šķēršļus, kurus, cītīgi pieveicot, sajutīs mazos dzīves uzvaras priekus, radot savas virzības pamatojumu. Laika lokā turpinot ceļu, viņš atkal sastaps trīs šķēršļus, kas kaut kur agrāk jau iepriekš bijuši redzēti.

Aplūkojot bronzas figūras un daudzās zivis – “ar iekšām” vai bez, ar rāmjiem vai bez, pēkšņi manā atmiņā atausa vasaras dienas epizode, kad Brīvdabas muzeja tirdziņā iegādājos  brīnišķīgus, bet mazliet brutālā stilā veidotus bronzas auskarus. Toreiz, vēloties māksliniekam palīdzēt, nejauši sagāzu ierāmēto zivju konstrukcijas. Mēs esam jau tikušies.

Savukārt jūs vēl varat paspēt tikties ar Ata Jurgenovska darbiem Bulduru Izstāžu namā līdz 17. janvārim.

P.S. Pēc izstādes izmantojiet iespēju uzkāpt otrajā stāvā apskatīt Valda Buša (1924-2014) darbus. Iesaku paspēlēties ar gaismām, tās ieslēdzot un izslēdzot, pavērojiet kā mainās darbu noskaņa un saredzamā gleznošanas tehnika. Latgalieša temperaments atklājas latviešiem netipiski spilgtos krāsu toņos un māksliniekam raksturīgajos gleznojuma biezajos slāņos. Veiksmes gadījumā 2. stāvā satiksiet Valda Buša mākslas radīšanas kaimiņieni Ilda Sīlis, kura labprāt jums pastāstīs par mākslinieku – jo īpaši, ja atzīsieties, ka neesat no Jūrmalas.

Visu fotogrāfiju autors: Atis Jurgenovskis